Przeszywający, ostry i nagły ból, jeden z najbardziej dotkliwych, jakie mogą nas spotkać, towarzyszy napadowi kolki nerkowej. Mogą mu towarzyszyć nudności, wymioty, krew w moczu, bladość i poty.

Kamica układu moczowego jest częstym schorzeniem u osób dorosłych. Najczęściej występuje pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Powoduje bardzo przykre dolegliwości bólowe. Jest chorobą, której najlepiej zapobiegać, a kiedy jest rozpoznana, wymaga szybkiej i skutecznej terapii.

Kamica nerkowa rozpoczyna się niewinnie, nie dając żadnych objawów Kiedy w drogach moczowych pojawi się piasek lub małe złogi, może pojawić się ból przy oddawaniu moczu. Kiedy występuje kolka nerkowa, czyli kamień przesuwa się wzdłuż moczowodu, ból może być nie do zniesienia. Jeśli kamień utknie po drodze, dochodzi do zastoju moczu w nerce.
Stan taki najczęściej powoduje zakażenie dróg moczowych i wysoką gorączkę. Wówczas potrzebna jest szybka pomoc lekarska.
Bezpośrednim powodem powstawania kamicy moczowej jest przesycenie moczu substancjami, które mogą się krystalizować. Kiedy ich stężenie przekroczy właściwy dla nich punkt krystalizacji, pojawiają się najpierw kryształki, potem piasek i wreszcie złogi. Dzieje się to wówczas, kiedy wypijamy za mało płynów, mamy niezrównoważoną dietę oraz spożywamy pokarmy, które sprzyjają tworzeniu się złogów.
Dbałość o ciepłą odzież stosownie do pogody jest również niebagatelna. Zimne stopy zawsze ograniczają krążenie w miednicy i sprzyjają stanom chorobowym w tej okolicy.

Cztery rodzaje kamicy nerkowej

Kamica nerkowa występuje w czterech postaciach. Podział występuje ze względu na rodzaj związków chemicznych, które tworzą złogi.

1. Kamica szczawianowa – jest najczęściej spotykaną formą kamicy nerkowej. Występuje u prawie 80% chorych. Uważa się, że tej formie kamicy nerkowej sprzyja spożycie czekolady, kakao, coca-coli, piwa i innych postaci alkoholu, ostrych przypraw, słodkich napojów, mocnej kawy i herbaty. Wszystkie te produkty należy wyłączyć z diety i pić dużo wody, nawet do 4-5 litrów na dobę. Pomocne są też zioła moczopędne, takie jak liście mącznicy, brzozy, ziele nawłoci, korzeń lubczyka.

2. Kamica moczanowa – ten rodzaj kamicy dotyczy około 5% chorych. Jest to kamica dość łatwa w leczeniu, bo kamienie można rozpuścić. Stosuje się środki alkalizujące mocz. Bardzo ważna jest dieta bogata w owoce i warzywa. Wyeliminować trzeba produkty zawierające puryny, czyli podroby, wywary kostne i mięsne, sardynki i śledzie. Puryny są też w kakao, kawie i herbacie. Unikać trzeba, a najlepiej wyeliminować mięso wieprzowe, wołowe i baraninę. Pomocne są zioła: liść borówki brusznicy, liść porzeczki czarnej, liść brzozy, korzeń wilżyny i kłącze perzu.

3. Kamica fosforanowa – jest to kamica spotykana u około 5 % chorych. W profilaktyce i leczeniu najważniejsze jest unikanie produktów zakwaszających, bogatych w białko, szczególnie zwierzęce, czyli mięso i jego pochodne oraz nabiał. Ważne jest picie dużych ilości wody, ziół moczopędnych i wód źródlanych o podobnym działaniu.

4. Kamica cystynowa – dotyczy tylko 1% chorych na kamicę. Podstawą leczenia jest dieta ograniczająca ilość cystyny oraz metioniny, która w organizmie ulega przemianie do cystyny. Podstawą diety powinny być produkty roślinne. Wyeliminować trzeba spożycie mięsa i jego przetworów. Konieczne jest picie dużej ilości płynów. Pomocne są pasty ziołowe i mieszanki ziół moczopędnych.

Opracowano na podstawie książki pt.:
„Leczenie domowe naturalnie” Agathy i Calvina Thrash.

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

LIPIDOGRAM - najnowsze normy

Tłuszcze (lipidy) przyjmujemy wraz z pożywieniem. Stanowią one jedno ze źródeł energii dla naszego organizmu, są ...

+ View

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE. Racjonalne odżywianie dla upragnionych efektów Mimo że już od ponad 40 lat ...

+ View

Arytmia serca - objaw czy ...

Palpitacje serca, kołatanie, arytmia – to tylko niektóre z określeń jakich najczęściej używamy, kiedy ...

+ View

Choroba Buergera – jak ją ...

Młody mężczyzna, który pali papierosy, skarży się na drętwienie palców i ma na nich charakterystyczne ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup