Odejście od zasad racjonalnego zdrowego stylu życia i odżywiania u osoby ze skłonnością do tycia doprowadzi do ponownego przybierania na wadze, co określamy efektem „jo-jo”. Chudnięcie i tycie na przemian jest zjawiskiem jeszcze groźniejszym dla zdrowia niż sama nadwaga czy otyłość. Dlatego warto podjąć wszelki potrzebny wysiłek, aby utrzymać osiągniętą masę ciała.

 1. Podejdź do odchudzania racjonalnie – nie ufaj cudownym dietom.
 2. Wybieraj pokarmy naturalne, pełnowartościowe pod względem odżywczym. Podstawą diety niech będą węglowodany złożone i najlepiej surowe warzywa i owoce. Unikaj pustych kalorii, zapomnij o alkoholu i słodyczach, licz kalorie.
 3. Nie wychodź z domu bez śniadania, ostatni posiłek jedz najpóźniej 3–4 godziny przed snem, nie podjadaj między posiłkami.
 4. Jedz regularnie, nie traktuj jedzenia jako sposobu na zabicie czasu.
 5. Unikaj ostrych przypraw, bo zwiększają apetyt, zmniejsz ilość soli, stosuj ziołowe przyprawy, takie jak: majeranek, bazylia, tymianek, oregano, koper, kminek.
 6. Jedz wolno, dobrze przeżuwając pokarm, nie popijaj w czasie posiłku. Pij dużo między posiłkami, najlepiej napoje pozbawione kalorii.
 7. Nie chodź na zakupy, kiedy czujesz głód.
 8. Ucz się czytać informacje na opakowaniach, zwracaj uwagę na skład i zawartość kalorii.
 9. Na przyjęciach dużo rozmawiaj, pij wodę mineralną, jedz owoce, naucz się odmawiać.
 10. Ruch jest warunkiem życia i zdrowia, jest też wielkim sprzymierzeńcem odchudzania – wygospodaruj czas na ćwiczenia i wybierz najlepszą dla siebie aktywność.
 11. Stopniowo zwiększaj wysiłek podczas ćwiczeń.
 12. Wybieraj zawsze, o ile to możliwe, aktywne formy wypoczynku.
 13. Waż się raz w tygodniu.
 14. Nigdy nie rezygnuj ze zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i właściwej diety.

 

„Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek czynicie, wszystko czyńcie na chwałę Bożą.”
I List św. Pawła do Koryntian 10, 31

 

To się czyta

Dynia - bogactwo

Zaczynają się pojawiać na straganach piękne,

+ View

Zdrowy styl życia może

Praktykowanie zasad zdrowego stylu życia może nas

+ View

Pomysł na gofry

Wakacje nad morzem były naszą rodzinną coroczną

+ View

Surowa dieta - raw food

Dlaczego powinniśmy sięgać po surowe produkty?

+ View

Płatki róży – co można z

Płatki róży, królowej ogrodu,

+ View

Czy alergik może jeść

Truskawki – intensywnie czerwone,

+ View

Co to jest astma

Astma oskrzelowa to schorzenie, na które

+ View

Najbardziej popularne

Arytmia serca - objaw czy ...

Palpitacje serca, kołatanie, arytmia – to tylko niektóre z określeń jakich najczęściej używamy, kiedy ...

+ View

Choroba Buergera – jak ją ...

Młody mężczyzna, który pali papierosy, skarży się na drętwienie palców i ma na nich charakterystyczne ...

+ View

Dlaczego nadciśnienie ...

Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym schorzeniem układu krążenia. W krajach wysoko uprzemysłowionych choruje na ...

+ View

Udar mózgu

Każdy człowiek rodzi się z gładkimi, elastycznymi naczyniami. Wiele populacji świata zachowuje w zdrowiu swoje naczynia ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

 1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

 • Prev
 • Współpraca
Warning: include_once(/www/portalzdrowie2/templates/sj_health/includes/bottom.php): failed to open stream: No such file or directory in /www/portalzdrowie2/templates/sj_health/index.php on line 169 Warning: include_once(): Failed opening '/www/portalzdrowie2/templates/sj_health/includes/bottom.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/pear') in /www/portalzdrowie2/templates/sj_health/index.php on line 169

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup