Jadłospis w profilaktyce raka prostaty musi być wolny od tłuszczów zwierzęcych. Dieta powinna być bogata w zdrowe kwasy tłuszczowe nienasycone omega-3 oraz omega-6. Bardzo ważne jest również, aby dieta była bogata w witaminę E, która według pewnych badań wyraźnie zmniejsza ryzyko raka gruczołu krokowego.

W badaniach nad skuteczną profilaktyką schorzeń prostaty wykazano, że na rozwój gruczolaka oraz raka stercza bardzo duży wpływ ma dieta.

Jadłospis w profilaktyce chorób gruczołu krokowego musi być wolny od tłuszczów zwierzęcych. Są one bogate w cholesterol i kwasy tłuszczowe nasycone, które bardzo niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie gruczołu krokowego i prowadzą do uszkodzenia komórek prostaty. Sprzyjają miażdżycy, a ta sprzyja przerostowi stercza.
Dieta powinna być bogata w zdrowe kwasy tłuszczowe nienasycone omega-3 oraz omega-6. Bogatym źrodłem tych kwasów są nasiona oleiste (soja, kukurydza, słonecznik, siemię lniane) oraz orzechy.
Bardzo ważne jest również, aby dieta była bogata w witaminę E, która według pewnych badań wyraźnie zmniejsza ryzyko raka prostaty. Podobnie również selen, cynk i inne antyoksydanty, takie jak beta-karoteny czy witamina C.
Antyoksydanty zmiatają wolne rodniki i chronią przed rakiem.
Na szczególną uwagę zasługuje jeden z najsilniejszych związków przeciwrakowych skutecznych w profilaktyce raka stercza, jakim jest niedawno wykryty likopen. Występuje on głównie w pomidorach i czerwonej papryce. Najbardziej bogatymi w likopen spośród produktów spożywczych jest koncentrat, przecier i sok pomidorowy.
Zalecaną bronią w walce z przerośniętą prostatą jest też soja, której fiozwiązki, głównie genisteina i daidzenina, działają ochronnie na gruczoł krokowy. Soję warto wprowadzić jako regularny element jadłospisu w miejsce produktów mięsnych.
Na uwagę zasługuje też czosnek, karczochy i pestki dyni, których właściwości odżywcze regulują pracę gruczołu krokowego i mają wpływ na prawidłowe krążenie krwi w gruczole krokowym. Warto też zapamiętać, aby wyeliminować picie piwa i innych napojów alkoholowych; zwiększają one m.in. poziom hormonu przysadkowego – prolaktyny, która może mieć udział w powstawaniu gruczolaka stercza.

Opracowano na podstawie książki: N. Barnard, J. Reilly Wygraj z Rakiem

 

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

LIPIDOGRAM - najnowsze normy

Tłuszcze (lipidy) przyjmujemy wraz z pożywieniem. Stanowią one jedno ze źródeł energii dla naszego organizmu, są ...

+ View

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE. Racjonalne odżywianie dla upragnionych efektów Mimo że już od ponad 40 lat ...

+ View

Arytmia serca - objaw czy ...

Palpitacje serca, kołatanie, arytmia – to tylko niektóre z określeń jakich najczęściej używamy, kiedy ...

+ View

Udar mózgu

Każdy człowiek rodzi się z gładkimi, elastycznymi naczyniami. Wiele populacji świata zachowuje w zdrowiu swoje naczynia ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup