Serce wymaga nieustannej troski, a my nie zawsze o nim pamiętamy. Chociaż doskonale wiemy, że właściwe odżywianie ma wielkie znaczenie dla jego sprawności, najczęściej do stołu zasiadamy w celach przyjemnościowych, nie pytając: czy zdrowe, ale: czy smaczne.

Z myślą o sprawności mięśnia sercowego trzeba pamiętać, aby dieta była bogata w błonnik, sterole roślinne, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy antyoksydacyjne.

Błonnik

Błonnik łączy się z cholesterolem w jelicie i nie dopuszcza do jego wchłaniania. Dzięki temu wyraźnie obniża poziom cholesterolu we krwi. Właściwa ilość błonnika w diecie ma również duże znaczenie dla utrzymania odpowiedniej masy ciała, zmniejsza bowiem wartość kaloryczną diety. Źródłem błonnika są nierafinowane produkty pochodzenia roślinnego (warzywa, owoce, produkty zbożowe, nasiona strączkowe).

Sterole roślinne

Ważna dla utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu jest odpowiednia podaż w diecie steroli roślinnych. Występują one tylko w tłuszczach pochodzenia roślinnego czyli w olejach. Sterole roślinne konkurują z cholesterolem w przewodzie pokarmowym o dostęp do receptorów, przy udziale których są wchłaniane. Im więcej steroli roślinnych w diecie tym mniej cholesterolu we krwi. Dieta bogata w pokarmy roślinne dostarcza odpowiedniej ilości cennych steroli.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Aby zachować elastyczność naczyń wieńcowych i zapobiegać rozwojowi procesów miażdżycowych w diecie konieczna jest obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych, których bogactwo występuje we wszystkich nasionach oleistych takich jak słonecznik, soja, kukurydza, orzechy, siemię lniane, pestki dyni.

Witaminy antyoksydacyjne

Witaminy A, C, E oraz magnez z witaminą B6 wpływają korzystnie na mięsień sercowy. Obfitują w nie warzywa, owoce, oleje, nasiona słonecznika, orzechy włoskie i laskowe oraz migdały. 

Lek. med. Grażyna Kuczek

To się czyta

Dynia - bogactwo

Zaczynają się pojawiać na straganach piękne,

+ View

Zdrowy styl życia może

Praktykowanie zasad zdrowego stylu życia może nas

+ View

Pomysł na gofry

Wakacje nad morzem były naszą rodzinną coroczną

+ View

Surowa dieta - raw food

Dlaczego powinniśmy sięgać po surowe produkty?

+ View

Płatki róży – co można z

Płatki róży, królowej ogrodu,

+ View

Czy alergik może jeść

Truskawki – intensywnie czerwone,

+ View

Co to jest astma

Astma oskrzelowa to schorzenie, na które

+ View

Najbardziej popularne

Arytmia serca - objaw czy ...

Palpitacje serca, kołatanie, arytmia – to tylko niektóre z określeń jakich najczęściej używamy, kiedy ...

+ View

Choroba Buergera – jak ją ...

Młody mężczyzna, który pali papierosy, skarży się na drętwienie palców i ma na nich charakterystyczne ...

+ View

Dlaczego nadciśnienie ...

Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym schorzeniem układu krążenia. W krajach wysoko uprzemysłowionych choruje na ...

+ View

Udar mózgu

Każdy człowiek rodzi się z gładkimi, elastycznymi naczyniami. Wiele populacji świata zachowuje w zdrowiu swoje naczynia ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Warning: include_once(/www/portalzdrowie2/templates/sj_health/includes/bottom.php): failed to open stream: No such file or directory in /www/portalzdrowie2/templates/sj_health/index.php on line 169 Warning: include_once(): Failed opening '/www/portalzdrowie2/templates/sj_health/includes/bottom.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/pear') in /www/portalzdrowie2/templates/sj_health/index.php on line 169

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup