Najzdrowsze źródła wapnia

Zielone warzywa liściaste i rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica) zawierają wapń i, w przeciwieństwie do mleka, są bogate w błonnik i inne antyrakowe substancje odżywcze.

Źródło wapnia mogą także stanowić suplementy diety oraz, mleko sojowe i podobne produkty z dodatkiem tego składnika. Dostępne są także soki owocowe z dodatkiem wapnia. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża dawka wapnia może być jednym z powodów, dla których konsumpcję mleka łączy się z nowotworami prostaty (wysoki poziom wapnia w organizmie przeszkadza w aktywacji witaminy D). Jeśli jest to prawda, powinieneś z rozwagą podchodzić do każdego produktu bogatego w wapń, w tym produktów wzbogaconych w wapń i suplementów diety. Biorąc to pod uwagę, zielone warzywa liściaste i fasola są najlepszym źródłem tego pierwiastka, gdyż zawierają go wystarczająco dużo, ale nie nadmierną ilość.

Sam wapń jednak, niezależnie od tego, z jakiego źródła pochodzi, nie uchroni cię przed osteoporozą. Przemysł nabiałowy wypromował picie mleka jako sposób na zapobieganie ubytkowi masy kostnej, ale badania wykazały jego praktyczną bezużyteczność.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Pensylwania udowodnili, że dodatkowa dawka wapnia nie wpływa w żaden sposób na przyrost masy kostnej u dziewczynek w wieku 12-18 lat – czasie jej najbardziej intensywnego przyrostu10. Wzrostowi kości sprzyjały ćwiczenia fizyczne, a nie dodatkowa dawka wapnia. Podobne były wyniki trwających osiemnaście lat badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Harwarda na grupie 72 337 kobiet po menopauzie – konsumpcja wapnia pochodzącego z nabiału nie miała żadnego wpływu na siłę kości. Kobiety, dla których jedynym źródłem wapnia były produkty mleczne, nie zapewniały sobie praktycznie żadnej ochrony przed pęknięciem kości biodrowej, w przeciwieństwie do tych, które nie spożywały nabiału w ogóle lub w bardzo małych ilościach.

Jak więc chronić swoje kości?

Poniżej przedstawiamy najistotniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać:

• Najważniejsze są ćwiczenia. Można powiedzieć, że kości potrzebują powodu, żeby żyć, a ćwiczenia fizyczne widocznie je wzmacniają.

• Witamina D – ze światła słonecznego czy suplementów diety – pomaga w utrzymaniu mocnych kości.

• Potrzebujesz wapnia, jednak badania wykazały, że 600 mg dziennie całkowicie wystarcza zdrowemu dorosłemu. Przyjmowanie większej dawki nie przynosi żadnych zauważalnych korzyści.

• Owoce i warzywa są źródłem witaminy C, która buduje kolagen formujący podstawową sieć tkanek w kościach.

Najważniejsze jest uświadomienie sobie faktu, że osteoporoza nie pojawia się w wyniku niewystarczającej konsumpcji wapnia, a raczej spowodowana jest zbyt szybkim wydalaniem wapnia z organizmu. Istnieją trzy główne przyczyny szybkiej utraty wapnia. Kontrolowanie tych czynników da ci swoistą władzę nad osteoporozą.

• Sód (sól) zakłóca metabolizm wapnia w nerkach, powodując jego wydalanie wraz z moczem. Aby zmniejszyć ilość konsumowanej soli, zachowaj ostrożność przy spożywaniu przetworzonych czy puszkowanych pokarmów oraz słonych przekąsek.

• Proteiny w produktach zwierzęcych są bogate w zawierające siarkę aminokwasy, które wypłukują wapń z kości, przesyłając go przez nerki do moczu. W ten sposób niepotrzebnie tracimy wapń z organizmu.

• Palacze szybko wypłukują wapń z organizmu.

Tabela: WAPŃ W PRODUKTACH ROŚLINNYCH 

* Szpinak zawiera kwas etanodiowy (szczawiowy), który utrudnia absorbcję wapnia. Lep- sze źródła wapnia stanowią inne ciemne warzywa liściaste, takie jak kapusta włoska, kapusta sitowata, kapusta chińska i zielona kapusta.

Źródło: C.M. Weaver, W.R. Proulx, R. Heaney, Choices for achieving adequate dietary calcium with a vegetarian diet, „The American Journal of Clinical Nutrition” 1999, nr 70 (su- plement), s. 543–548; C.M. Weaver, K.L. Plawecki, Dietary calcium: adequacy of a vegetarian diet, „The American Journal of Clinical Nutrition” 1994, nr 59 (suplement), s. 1238–1241; J.L. Keller, A.J. Lanou, N.D. Barnard, The consumer cost of calcium from food and supplements, „Journal of the American Dietetic Association” 2002, nr 102, s. 1669–1671. 

Zobacz również:

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaparcia to problem, który uprzykrza codzienność. Obecnie na zaparcia cierpi już co druga kobieta i co czwarty ...

+ View

Nietolerancja laktozy

Osoby, które czują się źle po spożyciu mleka i jego przetworów często mają kłopot z rozstrzygnięciem, czy ...

+ View

Alkohol szkodzi w każdej ...

Alkohol nie zawiera żadnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jedynie bogatym ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup