Olej kokosowy do mycia zębów

Higiena jamy ustnej ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, zaś zdrowie naszych zębów na cały nasz organizm. W ostatnich latach, pomimo iż częściej myjemy, nitkujemy i płuczemy zęby coraz większa ilość zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych cierpi na problemy z próchnicą.

 

Przyzwyczailiśmy się do tego, że jakikolwiek środek doraźny (pasta, płyn do płukania jamy ustnej) jest najlepszym rozwiązaniem każdego problemu. Zapominając, że podstawą naszego zdrowia, jak i zdrowia naszych zębów jest odpowiednia dieta i higiena. Co więcej, społeczności, które w ogóle nie szczotkowały zębów, a odżywiały się prawidłowo nie miały żadnych problemów z próchnicą, dziąsłami i innymi problemami dentystycznymi. Ogromne ilości cukrów, wysoko przetworzona żywność sprawiają, że nasze zęby nie należą do najzdrowszych.

Więc jak mieć naturalnie zdrowe i piękne zęby? Rozpocznijmy od diety!

O to kilka praktycznych porad (choć to nie wszystkie):

  • jedzmy posiłki regularnie, dbając o hygiene jamy ustnej po każdym posiłku i nie podjadajmy pomiędzy posiłkami,
  • wyeliminujmy, bądź ograniczmy spożycie cukru i produktów przetworzonych
  • jedzmy więcej owoców i warzyw (szczególnie zielonych) bo to w nich znajduje się najwięcej witamin i minerałów,
  • dla masażu dziąseł, jedzmy częściej pokrojone twarde warzywa np. marchewkę

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest również ważna. Nie dajmy się jednak nabrać nowinkom przemysłu cukierniczego, który twierdzi, że cukier nie psuje zębów, a próchnica powstaje tylko wtedy, gdy po spożyciu słodyczy nie myjemy zębów (to może by tak do każdej “rozkoszy” dla podniebienia dołączyć od razu szczoteczkę  i pastę do zębów?).

Nowoczesna pasta do zębów  to wytwór z 1940 roku, w swoim składzie  posiada m.in.:

- Fluor, badania prowadzone w Śląskiej Akademii Medycznej dowiodły, że nadmiar fluoru, który jest zjawiskiem, działa szkodliwie nie tylko na zęby, ale także na ogólny stan zdrowia. Jest niebezpieczny szczególnie dla dzieci, których młody organizm wchłania więcej fluoru niż organizm dorosłego człowieka. Fluor jest bardzo czynnym składnikiem i przenika głęboko w kości i komórki, gdzie się odkłada. Tak, powierzchnia zębów staje się mocniejsza, ale ząb sam w sobie staje się bardziej kruchy.

- Perfumy (sama chemia o której producent nam nie powie), Laurylosiarczan sodu (mutagenny, rakotwórczy, podrażniający),

- Gliceryna, potrzebujemy 27 płukań jamy ustnej, aby pozbyć się jej z zębów, to ona jest prawdopodonie odpowiedzialna za to, że nasze zęby nie otrzymują odpowiedniej ilości mineralizacji z posiłków.

- Triklosan (pomieszany z chlorowaną wodą wodociągową, powoduje powstawanie chloroformu, substancji podejrzanej o właściwości rakotwórcze )

Olej kokosowy jest skuteczną alternatywą dla stosowania komercyjnych produktów higieny jamy ustnej zawierających chemiczne dodatki oraz siarczany i fluorki. Zapobiega nie tylko próchnicy, ale znacząco poprawia stan zdrowia całej jamy ustnej oraz hamuje rozwój większości szczepów bakterii i drożdżaków. Jest to bardzo ważne, biorąc pod uwagę „standardową dietę naszych czasów”: ubogą i składającą się przede wszystkim z przetworzonej żywności i cukru, tworzącą fantastyczne warunki dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Ważnym jest też, aby używać oleju kokosowego nierafinowanego i tłoczonego na zimno – jest on pełen składników odżywczych!

Olej kokosowy jest kluczowym składnik domowej produkcji pasty do zębów ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dzięki zawartości kwasu kaprylowego skutecznie niszczy szczepy drożdżaka Candida albicans oraz Streptococcus mutans, które są głównymi winowajcami powstawania próchnicy. Dba o kondycję dziąseł eliminując krwawienia i ból przy regularnym stosowaniu. Ostatnie badania wskazują że posiada właściwości zatrzymujące, a nawet cofające zmiany próchnicowe!

Pasta do mycia zębów na bazie oleju kokosowego

3 łyżki oleju kokosowego

6 łyżek sody oczyszczonej

10 kropli naturalnego olejku miętowego

1/2 łyżeczki soli morskiej

Olej lekko podgrzać, aby się roztopił, wymieszać z pozostałymi składnikami. Przechowywać w zamkniętym szklanym pojemniku.

Pasta do mycia zębów z zieloną glinką

3 łyżki oleju kokosowego

6 łyżek sproszkowanej zielonej glinki

10 kropli naturalnego olejku miętowego

1/2 łyżeczki soli morskiej

Olej lekko podgrzać, aby się roztopił, wymieszać z pozostałymi składnikami. Przechowywać w zamkniętym szklanym pojemniku.

opr. Beata Śleszyńska

BEATA SLESZYNSKAJest pedagogiem, doradcą żywieniowym, instruktorką szkół zdrowego gotowania, prowadzi wykłady i seminaria o tematyce zdrowotnej; odbyła szkolenie z zakresu zdrowego stylu życia i odżywiania w Living Springs Lifestyle Center w USA, ukończyła studia na kierunku promocja zdrowia w Wyższej Szkole Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi oraz studia podyplomowe na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym; współpracuje przy tworzeniu i prowadzeniu internetowego serwisu www.zdrowiezwyboru.pl jest współorganizatorką wczasów zdrowotnych ZDROWO NA NOWO.

Zobacz również:

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaparcia to problem, który uprzykrza codzienność. Obecnie na zaparcia cierpi już co druga kobieta i co czwarty ...

+ View

Siemię lniane - źródło ...

Nie tak dawno temu słowa „lignany” nie można było znaleźć w żadnym słowniku medycznym. Lignany są ...

+ View

Alkohol szkodzi w każdej ...

Alkohol nie zawiera żadnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jedynie bogatym ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup