Powinniśmy przykładać większą uwagę do usuwania złych myśli z umysłu niż do usuwania guzów i ropni z ciała”.

Epiklet

Dale Carnegie w swojej książce „Jak przestać się martwić i zacząć żyć” twierdzi, że ponad wszelką wątpliwość największym problemem, jaki stoi przed tobą i przede mną, a tak naprawdę jedynym problemem, z którym musimy sobie poradzić, jest umiejętność właściwego myślenia. Marek Aureliusz, wielki filozof rzymski, podsumował to w dziewięciu słowach: „Nasze życie jest tym, co zeń uczynią nasze myśli”. I tak dokładnie jest. Jeśli myślimy o szczęściu, będziemy szczęśliwi. Jeśli nasze myśli są żałosne, zgotujemy sobie żałosne życie. Jeśli przepełnia je strach, będziemy się bać. Jeśli myślimy o chorobie, z pewnością zachorujemy. Ilekroć myśli nasze krążą wokół niepowodzenia, niepowodzenie nas nie minie. Nasz wizerunek jest odbiciem wszystkich naszych myśli – powiedział Vincent Peale. Jestem głęboko przekonany, że spokój naszego umysłu i radość, którą czerpiemy z życia, nie zależą od tego, gdzie i kim jesteśmy, ale od naszego nastawienia psychicznego. Zewnętrzne sytuacje niewiele mają z tym wspólnego. Każdy człowiek może się przekonać, że jeśli zmieni swoje myślenie o innych oraz o rzeczach, rzeczy i ludzie zmienią stosunek do niego. Jeśli tylko człowiek radykalnie zmieni swój sposób myślenia – sam będzie zaskoczony, jak radykalną spowoduje to zmianę jego sytuacji życiowej. Wszystko, co osiąga człowiek, jest w dużej mierze bezpośrednim rezultatem jego myśli. Człowiek może zwyciężać, piąć się w górę i odnosić sukcesy dzięki ulepszaniu swoich myśli. Jeśli tego nie uczyni, będzie słaby, nędzny i godny politowania. Zgodnie z Księgą Rodzaju Stwórca dał człowiekowi panowanie nad całą ziemią, dał mu tej możliwość panowania nad swoimi myślami i emocjami. Salomon napisał: „Więcej wart jest cierpliwy niż bohater, a ten, który opanowuje siebie samego, więcej znaczy niż zdobywca miasta”. Opanowanie siebie samego – zapanowanie nad własnymi myślami, zapanowanie nad strachem, gniewem czy złością – oto prawdziwe zwycięstwo. Cudowne jest to, że każdy może to osiągnąć, jeśli tylko zechce. Walczmy o swoje szczęście postanawiając, że będziemy myśleć pozytywnie i konstruktywnie.

A oto inspirujący tekst, który nam w tym pomoże pt. „Właśnie dziś”.

 1. Właśnie dziś będę szczęśliwy. Zakłada to prawdziwość tego, co powiedział Abraham Lincoln, że większość ludzi jest dokładnie w takim stopniu szczęśliwa, w jakim nastawi na szczęście swój umysł”.
 2. Właśnie dziś spróbuję dostosować się do tego, co jest, zamiast usiłować dostosować wszystko wokół do moich własnych życzeń. Przyjmę swoją rodzinę, pracę i los takimi, jakie są, i dopasuję się do nich.
 3. Właśnie dziś zadbam o swoje ciało. Będę je gimnastykował, dbał o nie i pielęgnował, nie nadużyję go ani nie zaniedbam, aby było doskonałym mechanizmem pracującym dla mnie.
 4. Właśnie dziś zadbam o swój umysł. Nauczę się czegoś pożytecznego. Nie będę umysłowym leniem. Przeczytam coś, co wymaga wysiłku, myślenia, koncentracji i jest pożyteczne.
 5. Właśnie dziś będę ćwiczył mego ducha. Zrobię dla kogoś coś dobrego tak, aby nie odkrył, że to ja. Jeżeli zdarzy mi się utracić radość, pomimo to będę zachowywał się radośnie, działał i mówił tak, jakbym miał powody do radości.
 6. Właśnie dziś będę miły. Będę wyglądał najlepiej, jak potrafię, będę mówił powoli, postępował uprzejmie, nie będę szczędził pochwał i nie będę niczego krytykował ani nikogo za nic winił.
 7. Właśnie dziś spróbuję żyć tylko dzisiejszym dniem i nie będę usiłował rozwiązywać wszystkich życiowych problemów na raz.
 8. Właśnie dziś będę działał planowo. Napiszę, co chcę zrobić w ciągu dnia. Może mi się nie udać zrealizować planu w całości, ale będę się starał. Będę unikał pośpiechu i niezdecydowania – dwóch wad gorszych niż plagi.
 9. Właśnie dziś poświęcę pół godziny na wypoczynek. Pomyślę o Bogu, posłucham, co ma mi do powiedzenia, aby nabrać perspektywy w spojrzeniu na swoje życie.
 10. Właśnie dziś nie będę się bał być szczęśliwym, cieszyć się tym, co piękne, kochać i wierzyć, że ci, których kocham, też mnie kochają.

Opracowano na podstawie książki Dale’a Carnegie „Jak przestać się martwić i zacząć żyć”.

 

Zobacz również:

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaparcia to problem, który uprzykrza codzienność. Obecnie na zaparcia cierpi już co druga kobieta i co czwarty ...

+ View

Nietolerancja laktozy

Osoby, które czują się źle po spożyciu mleka i jego przetworów często mają kłopot z rozstrzygnięciem, czy ...

+ View

Alkohol szkodzi w każdej ...

Alkohol nie zawiera żadnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jedynie bogatym ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

 1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

 • Prev
 • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup