Coraz więcej dowodów wskazuje na „wskaźnik szczęścia” u altruistów. Zachowania altruistyczne wydłużają życie tych, którzy praktykują zasadę: „Daję, póki żyję”. Zwiększa się też prawdopodobieństwo, że tacy ludzie będą w życiu szczęśliwsi. Na przykład niedawne badanie przeprowadzone w Niemczech wykazało, że altruizm i zdrowie były dwoma najważniejszymi czynnikami nadającymi życiu sens w latach 60. Inne badanie, w którym zastosowano skalę umiejętności społecznych, aby zmierzyć zachowania altruistyczne, pokazało, że osoby z wyższymi wynikami były szczęśliwsze, bardziej aktywne, prospołeczne, zaangażowane i odczuwały więcej przyjemności niż osoby z niższymi wynikami.

To samo badanie rzuciło również światło na związek wiary i altruizmu. Naukowcy odkryli, że osoby religijne, które miały lepsze wyniki według skali umiejętności społecznych, miały również „wyższą samoocenę, pewność siebie oraz nadzieję na przyszłość” niż ci, którzy mieli takie same wyniki według skali umiejętności społecznych, jednak byli niewierzący.

Doktor Yunqing Li przejrzała literaturę naukową dotyczącą wolontariatu oraz zdrowia i odkryła, że dobrowolny udział w różnego rodzaju działaniach ograniczał stres oraz zwiększał prawdopodobieństwo dokonywania właściwych wyborów w życiu. Badania doctor Li nad wolontariatem w kontekście wdowieństwa doprowadziły do podobnych wniosków. Okazało się, że osoba, która po utracie małżonka angażowała się w działalność wolontariacką, wykazywała mniejsze ryzyko depresji oraz miała większe poczucie kontroli nad swoim życiem.

Oczywiście nie wszystkimi wolontariuszami kieruje altruizm. Przedsiębiorczy specjaliści często dobrowolnie angażują się w działalność zarządów organizacji charytatywnych, aby rozwinąć umiejętności przywódcze, poznać odpowiednich ludzi oraz stworzyć swój publiczny wizerunek. Co ciekawe, naukowcy prowadzący badania zasugerowali, że większe poświęcenie się działalności wolontariackiej przez daną osobę może być niezbędne, aby doświadczyć głębokiej poprawy jakości życia. Badanie przeprowadzone przez doktora Vana Willingena z Uniwersytetu Wschodniej Kalifornii wykazało, że wolontariusze w wieku 60 lat i starsi odczuwali większe korzyści z pracy wolontariackiej niż młodsi wolontariusze. Kiedy doktor Van Willigen przejrzał dowody naukowe, zasugerował, że „powody, którym kierują się osoby w starszym i młodszym wieku, angażując się w wolontariat, oraz znaczenie ich wolontariatu” stanowiły prawdopodobne wyjaśnienie różnic w zakresie odczuwanych korzyści. Innymi słowy, młoda osoba, kiedy angażuje się dobrowolnie w jakieś działanie po to, aby zyskać doświadczenie zawodowe (tj. w celu realizacji swoich aspiracji zawodowych), może nie odczuć takich samych korzyści, co osoba starsza, która angażuje się w coś ze względu na swoją motywację altruistyczną.

Pewien naukowiec z wydziału medycyny Uniwersytetu Massachusetts przeprowadził badanie na 2000 członkach kościoła prezbiteriańskiego. Odkrył, że pomaganie innym „było ważniejszym czynnikiem prognozującym lepszy stan zdrowia umysłowego niż otrzymywanie pomocy”. Ów fakt stanowi dowód naukowy biblijnego stwierdzenia: „Lepiej jest dawać aniżeli brać”.

Niniejsze dane oraz wiele innych ukazują jasny obraz tego, że skupianie się na cudzych potrzebach jest niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak powiedział kiedyś pewien mądry człowiek: „Puszczaj chleb po wodzie, a wróci do ciebie”. Pewne jest jedno: pomagając innym, pomagamy sobie.

Na podstawie książki
“Sztuka zdrowego myślenia” Neil Nedley

 

 

Zobacz również:

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaparcia to problem, który uprzykrza codzienność. Obecnie na zaparcia cierpi już co druga kobieta i co czwarty ...

+ View

Nietolerancja laktozy

Osoby, które czują się źle po spożyciu mleka i jego przetworów często mają kłopot z rozstrzygnięciem, czy ...

+ View

Alkohol szkodzi w każdej ...

Alkohol nie zawiera żadnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jedynie bogatym ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup