Wielu naukowców zdumiewa istnienie różnych dowodów na to, że miłość jest fundamentalną częścią ludzkiej osobowości, a nie tylko biologiczną maszyną, mającą na celu przetrwanie gatunków.

Bez miłości nasze organizmy nie rozwijają się. Prowadzący badanie naukowcy zmierzyli poziom wsparcia społecznego, zadając kilka pytań dotyczących tego, czy uczestnicy odczuwali, że mają przyjaciół i rodzinę, na której mogą polegać w razie potrzeby. Ich odpowiedzi wskazywały na to, czy czuli, że ktoś ich kocha i troszczy się o nich. Jeśli badani udzielili odpowiedzi przeczącej, wiązało się to z wyższym (3-5-krotnym) ryzykiem przedwczesnej śmierci lub choroby niż w przypadku tych, którzy czuli, że mają przynajmniej jedną lub dwie bliskie osoby. Zwiększone ryzyko obejmuje wszelkie choroby, poczynając od alergii i alkoholizmu, kończąc na chorobach autoimmunologicznych oraz nowotworach. Taki sam stopień wzrostu ryzyka odkryto zarówno u osób, które na początku badania były chore, jak i u tych, które były zdrowe. Ponadto ludzie udzielający odpowiedzi twierdzących z większym prawdopodobieństwem dokonywali wyborów zachowań, wpływających raczej na poprawę życia niż zachowań destrukcyjnych.

W innym badaniu naukowcy z Uniwersytetu Yale opisali wpływ miłości na zdrowie 119 mężczyzn oraz 40 kobiet, u których przeprowadzono koronografię. Osoby najbardziej kochane i wspierane w mniejszym stopniu doświadczały blokady tętnicy wieńcowej. Naukowcy odkryli, że czynniki emocjonalne stanowiły istotny element prognozujący, jak poważna była blokada tętnicy. Ten fakt został potwierdzony również podczas kontroli wieku, prowadzonej diety, ćwiczeń, poziomu cholesterolu, cukru oraz innych ważnych czynników. Innymi słowy, głębokie więzi emocjonalne wiązały się z niższym poziomem stresu związanego z chorobami wieńcowymi, bez względu na standardowe czynniki ryzyka.

Podczas gdy dane na temat miłości oraz zdrowia zyskują ostatnio coraz więcej uwagi, informacje w nich zawarte nie są nowe. Już w XIII wieku badania wykazały, jak ważna dla przetrwania ludzi jest intymność. W ramach okrutnego, lecz przekonującego eksperymentu, niemiecki król Fryderyk II przeprowadził obserwację, aby określić, w jakim języku nauczą się mówić dzieci, jeśli nikt nigdy nie będzie z nimi rozmawiał. Dzieci znalazły się pod opieką pielęgniarek, które nie mogły ich dotykać ani do nich mówić. Wynik był szokujący – dzieci nie nauczyły się mówić w żadnym języku – wszystkie umarły. Nie mogły przeżyć bez poczucia miłości oraz więzi okazywanych w kontaktach międzyludzkich.

Słynny doktor Dean Ornish zbadał wpływ miłości na ludzkie samopoczucie i zaprezentował swoje wyniki w książce pt. „Love and Survival” („Miłość i przetrwanie”). Doktor Ornish przytoczył wiele badań, które udowadniają, że miłość jest głównym czynnikiem, określającym zdrowie umysłowe, emocjonalne oraz fizyczne. Doszedł do wniosku, że „wszystko, co wspiera uczucia miłości i intymności, ma uzdrawiający wpływ; wszystko, co powoduje izolację, separację, samotność, stratę, wrogość, gniew, cynizm, depresję, odosobnienie czy inne pokrewne uczucia często prowadzi do cierpienia, chorób oraz przedwczesnej śmierci z różnych przyczyn”.

Badania wykazują, że ludzie potrzebują nie tylko przywiązania, bohaterskichgestów czy dobrowolnego zaangażowania się – potrzebują przede wszystkim szczerej miłości – miłości, która daje życie – a nie miłości prezentowanej przez współczesną popkulturę. Nie chodzi o miłość romantyczną, ani o miłość braterską. Nie chodzi też o zamiłowanie do ulubionego rodzaju jedzenia, mody czy sportu. Miłość, która podtrzymuje życie, to miłość bezwarunkowa. Ona nie oczekuje zapłaty i nie wymaga niczego od odbiorcy. Taka miłość jest bezinteresowną zasadą.

Istnieje jedno uniwersalne pragnienie, które pulsuje w człowieku, a nauka nie jest w stanie go wyjaśnić. Każdy człowiek odczuwa tęsknotę i potrzebę, aby kochać i być kochanym. Element łączący nas wszystkich to potrzeba doświadczania wzajemnego oddania, całkowitego zaufania oraz głębokiej i niezmiennej miłości. To właśnie ta wzajemność jest kwestią zasadniczą – pragnienie, aby być godnym zaufania, lojalnym, poświęconym i prawdziwym jest tak olbrzymie jak pragnienie, aby być docenianym i aby ktoś okazywał nam troskę. Ponieważ nauka udowadnia, że najlepiej funkcjonujemy dzięki życiodajnej miłości, być może jedynym prawdziwym wyjaśnieniem tego jest istnienie Boga, który stworzył istotę ludzką do miłości.

Dr Neil Nedley

Zobacz również:

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaparcia to problem, który uprzykrza codzienność. Obecnie na zaparcia cierpi już co druga kobieta i co czwarty ...

+ View

Nietolerancja laktozy

Osoby, które czują się źle po spożyciu mleka i jego przetworów często mają kłopot z rozstrzygnięciem, czy ...

+ View

Alkohol szkodzi w każdej ...

Alkohol nie zawiera żadnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jedynie bogatym ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup