Kiedy okaże się, że naprawdę popełniłeś błąd i powinieneś zrekompensować to drugiej osobie, należy upewnić się, że przeprosiny uwolnią was oboje od winy i nienawiści.

Bez względu na to, jak poważny był twój błąd, nadal żyjesz i możesz uczciwie poprosić o przebaczenie. Przepraszanie sprawia wielu ludziom trudności, szczególnie kiedy ich problemem jest zaburzenie poznawcze polegające na wyolbrzymianiu (wygórowana duma). Gdy wyolbrzymiamy znaczenie swojej osoby, relacja z drugim człowiekiem jest proporcjonalnie umniejszona. Zazwyczaj łatwiej jest przeprosić kogoś, kiedy uważamy to raczej za zaangażowanie się w związek niż oznakę słabości. Celem przepraszania powinno być powiedzenie, że jest nam przykro z powodu rzeczy, za które ponosimy odpowiedzialność. Przepraszanie za coś, czego nie zrobiliśmy tylko po to, aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, nigdy nie jest korzystne.

Czasami sytuacja, za którą musimy przeprosić, będzie wymagać natychmiastowej reakcji. Innym razem będziemy mieć czas na zastanowienie się nad tym, co się wydarzyło oraz dlaczego jest nam przykro. Być może pomocne będzie napisanie przeprosin wcześniej. To pomoże ci zorganizować myśli, a także uspokoić nerwy. Jeżeli osobiste przeprosiny okażą się dla ciebie za trudne, możesz przekazać je nawet w formie pisemnej.

W zależności od powagi sytuacji oraz intensywności uczuć osoby, którą przepraszamy, być może będzie dla ciebie lepiej, jeśli poćwiczysz to, co chcesz powiedzieć. Kiedy nadejdzie czas na przeprosiny, wyraźnie powiedz, za co przepraszasz. Przyznaj się do winy i podziel się swoimi uczuciami na temat tego, co się stało, nie usprawiedliwiając się, nie obwiniając, nie wyolbrzymiając ani nie mówiąc zbyt wiele. Jeżeli sytuacja tego wymaga, zaproponuj rekompensatę. Następnie wysłuchaj reakcji drugiej strony, nie przyjmując jednak postawy obronnej. Ważne jest, aby od początku pamiętać, że osoba, którą zraniłeś, może nie przyjąć twoich przeprosin. Ponieważ nie jesteśmy w stanie kontrolować czyichś reakcji, upewnij się, że twoje przeprosiny, prośba o przebaczenie oraz oferta rekompensaty są szczere i pozbawione wymówek. Druga osoba może potrzebować czasu, aby uspokoić swoje uczucia, więc nie zniechęcaj się, jeśli nie otrzymasz pełnego przebaczenia w chwili przeprosin.

Jeśli przeprosiłeś, spróbuj zapomnieć o sprawie. Niczego nie zyskasz ciągłym wracaniem do przeszłości. Bez względu na to, czy dana osoba ci wybaczy, czy też nie, ważne jest, abyś ty wybaczył sobie, uznał, że nauczyłeś się na własnych błędach, postawił granice, by zapobiec ponownemu wystąpieniu takiej sytuacji, i ruszył do przodu. Zachowałeś się honorowo, biorąc odpowiedzialność za swoje czyny, przepraszając oraz, kiedy to właściwe, rekompensując krzywdy.

Kilka  przydatnych wskazówki, w jaki sposób możemy prosić o przebaczenie.

CZTERY KROKI DO PRZEBACZENIA

Istnieje odpowiedni sposób, aby prosić o przebaczenie. Dobre przeprosiny obejmują stwierdzenia lub stwierdzenia do nich podobne w następującej kolejności:

1. „Chciałbym prosić cię o przebaczenie”.

Nie mów: „Przepraszam” – to oznacza po prostu: „Źle się z tym czuję”, a druga osoba prawdopodobnie również źle się z tym czuje. Prośba o przebaczenie niesie ze sobą więcej.

2. „Wykazałem się:

• duchem buntu

• dumą

• egoistycznym nastawieniem

• duchem potępienia”.

Określ swoje nastawienie i postępowanie. Nastawienie może być bardziej obraźliwe niż postępowanie.

3. „Zdaję sobie sprawę, jak bardzo to musiało cię zranić”.

Wypowiedz te słowa szczerze, postaw się w czyjejś sytuacji oraz wyobraź sobie siebie jako odbiorcę danego działania czy nastawienia.

4. „Wiele by to dla mnie znaczyło, gdybyś mi przebaczył. Czy mi wybaczysz?”

Szukasz możliwości uwolnienia się od obrazy (od goryczy i nienawiści) do drugiej osoby oraz do samego siebie. Zapytaj: „Czy mi wybaczysz?” i poczekaj na odpowiedź.

Na podstawie fragmentu seminarium Billa Gotharda pt. „Basic Youth Conflict Seminar” („Seminarium na temat konfliktów wśród młodych ludzi dla początkujących” .

Zobacz również:

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaparcia to problem, który uprzykrza codzienność. Obecnie na zaparcia cierpi już co druga kobieta i co czwarty ...

+ View

Nietolerancja laktozy

Osoby, które czują się źle po spożyciu mleka i jego przetworów często mają kłopot z rozstrzygnięciem, czy ...

+ View

Alkohol szkodzi w każdej ...

Alkohol nie zawiera żadnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jedynie bogatym ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup