Nikotynizm, alkoholizm, lekomania i narkomania to jedne z powszechnie występujących uzależnień. Uzależnienia coraz bardziej niepokoją, gdyż dotykają z każdym rokiem szerszej grupy młodych ludzi; nawet dzieci. Istnieje więc stała potrzeba uświadamiania społeczeństwu konsekwencji wynikających z nierozważnego sięgania po używki, środki chemiczne czy narkotyczne.

W niniejszym artykule chcemy podkreślić, że osoby uzależnione mogą wyjść z nałogu. Mogą ponownie stać się zdrowymi, szczęśliwymi i spełnionymi ludźmi. Potrzebują jednak wokół siebie przyjaciół, którzy skłonni będą zrozumieć ich, zachęcić do leczenia oraz okazać miłość.

Początki uzależnienia tkwią w tłumieniu. Tym, co często tłumimy jest ukryte w nas pragnienie miłości. Pragnienie to czyni każdego człowieka podatnym na zranienia. Mówimy przecież – “kochać, znaczy cierpieć”. Tak więc, tłumimy potrzebę miłości i akceptacji, usuwając je z naszego pola widzenia. Nie znaczy to jednak, że te potrzeby przestały istnieć. Gromadzą się gdzieś w nas, dając o sobie znać od czasu do czasu. U niektórych osób owo tłumienie zostaje związane i skojarzone z jakimś “cudownym lekiem” na wszystkie smutki i bóle. Z czasem leki te stają się dla takiej osoby najgorszą zmorą, największym wrogiem… i zarazem „przyjacielem” – nałogiem.

Każdemu uzależnieniu towarzyszy obsesja, kompulsja (przymus) i utrata kontroli. Obsesja to świadomość faktu, że jeśli tylko sięgnie on po swój ulubiony środek, to wszystkie bóle duszy jakich doświadcza, natychmiast ustąpią, a on przeniesie się do swojego “sztucznego raju”. Przymus to świadomość, że jeśli weźmie, ulga przyjdzie natychmiast. Nie potrafi się temu oprzeć. Nieustannie myśli, planuje i wyczekuje momentu wzięcia. Niebawem jednak odkrywa, że stracił kontrolę nie tylko nad ilością zażywanego środka, ale także nad swoim życiem. Żeby dalej brać/pić, musi zacząć zaprzeczać temu wszystkiemu co się w jego życiu dzieje. Staje się wtedy nałogowym kłamcą oszukującym innych – i co najgorsze – samego siebie. Tak powstaje swoiste koło zaprzeczeń, ucieczek “od” i powrotów “do” rzeczywistości. Epizody te powtarzają się. Uzależniony zauważa pewne cykle w swoim braniu/piciu. Chociaż na początku alkohol i narkotyki “ułatwiają” wiele spraw w życiu takich osób i rozwiązują niektóre ich problemy, to na tym etapie dzieje dokładnie odwrotnie – problemy piętrzą się i komplikują. W pewnym momencie można zagubić się pomiędzy prawdą, a fałszem. Doświadcza się uczucia beznadziei i pustki. Uzależniony wie, że musi jakoś rozwiązać ten problem, ale nie wie jak…

Jak uzyskać pomoc?

Jeśli to, co przeczytałeś dotąd brzmi ci znajomo, znaczy to, że już potrzebujesz pomocy. Uwierz w to, że nie jesteś sam i nie tylko ty przez to wszystko przechodzisz… Nigdy nie jest za późno, by zacząć życie od nowa – by żyć godnie. Jeśli nie jesteś uzależniony, a znasz kogoś, kto ma ten problem, wyciągnij do niego pomocną dłoń i wskaż ludzi, którzy potrafią mu pomóc. Pod tym artykułem znajdziesz informacje gdzie szukać pomocy.

NIKOTYNIZM

Jeśli jesteś osobą paląca, koniecznie podejmij potrzebne kroki, aby wyzwolić się z nałogu. Miliony ludzi na całym świecie udowodniły już, że można rozstać się z paleniem. Różne są możliwości zerwania z paleniem. Można próbować samemu, można spróbować skorzystać z wizyt w poradni antynikotynowej, można też uczestniczyć w prowadzonych przez specjalistów programach odwykowych. Jednym z najbardziej skutecznych jest kurs odwykowy dla palaczy „Rzucisz palenie”. Organizowany jest cyklicznie w wielu miejscach w Polsce. Kurs ten jest grupowa terapią odwykową, opracowaną przez lekarzy, psychologów i pastorów z USA. Nie ma on nic wspólnego z hipnozą. Walka z nałogiem prowadzona jest na płaszczyźnie fizycznej, psychologicznej i duchowej. Około 80% uczestników rzuca palenie w ciągu pierwszych pięciu dni. Kurs ten pomógł już ponad 50. milionom palaczy w wielu krajach świata. Jeżeli palisz- warto do nich dołączyć! Wolność jest ofertą dla każdego palacza.

Jak uzyskać pomoc?

Informacje na temat kursów antynikotynowych dla palaczy „Rzucisz palenie” na terenie Poznania znajdziesz na niniejszej stronie Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia, organizatora zajęć lub pisząc na adres e- mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ALKOHOLIZM

Wspomnieliśmy już wyżej, że alkoholizm jest niewątpliwie uzależnieniem wymagającym leczenia. Leczenie będzie skuteczniejsze wówczas, jeśli alkoholik zada sobie sprawę z powagi problemu i będzie mieć silne pragnienie przezwyciężenia go. Jednak najczęściej nie jest w stanie poradzić sobie z alkoholem sam. Potrzebuje pomocy z zewnątrz. Bardzo ważna jest właściwa postawa członków rodziny, przyjaciół, pracodawcy. Zamiast oskarżeń konieczne jest wyciągnięcie pomocnej dłoni. Leczenie alkoholizmu oparte jest na skojarzeniu porad psychologicznych psychiatrycznych, programów detoksykacyjnych z zastosowaniem leków uspokajających w celu stłumienia objawów odstawienia oraz ewentualnej resocjalizacji w otoczeniu rodzinnym i w pracy. Właściwa forma leczenia musi być indywidualnie zróżnicowana. Nieoceniona w procesie leczenia może być pomoc Klubu Anonimowych Alkoholików (Klubu AA). Dzięki tej pomocy dziesiątki tysięcy ludzi skutecznie uwolniło się od obsesji picia. Jednym z pierwszych założeń tego programu jest konieczność rzekonania osoby uzależnionej o tym, że utraciła kontrolę nad piciem i sama nie jest w stanie poradzić sobie z problemem. Wielką pomocą na drodze wychodzenia z uzależnienia jest odwołanie się do wartości duchowych. Każda osoba uzależniona musi odnaleźć swoją drogę do Boga, jakkolwiek go pojmuje, i powierzyć Mu swoją wolę, życie, zrobić rachunek sumienia i modlić się o siłę do przezwyciężenia nałogu. Kiedy osoba uzależniona zrozumie swój stan i uwierzy w pomoc jaką może jej zesłać Niebo, zaczyna kroczyć drogą odnowy i poprawy.

Jak uzyskać pomoc?

Jeżeli potrzebujesz pomocy w tej kwestii dla siebie lub dla znajomego, przeczytaj informację znajdująca się pod tym artykułem.

LEKOMANIA I NARKOMANIA

Uzależnieni od środków farmakologicznym potrzebują tak samo pomocy jak alkoholicy. Często jednak nie są skłonni sami jej poszukać. Potrzebują więc osób, które okażą zainteresowanie, zrozumieniu i chęć pomocy. Aby rozpoznać rodzaj uzależnienia i przedsięwziąć odpowiednie kroki w celu zwalczenia nałogu, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub terapeutą uzależnień. Czasami w leczeniu wystarczy pomoc ambulatoryjna czy porada psychoterapeuty, szczególnie kiedy nadużycie związane jest z kłopotami emocjonalnymi. Często jednak wymagana jest pomoc specjalistycznych ośrodków zajmujących się leczeniem uzależnień i rehabilitacją. Ich pomoc jest niezbędna w celu przerwania nałogu, jak również w celu zapobieżenia ponownemu uzależnieniu.

Jak uzyskać pomoc?

Jak pomóc uzależnionym? Jeśli sam jesteś uzależniony i potrzebujesz pomocy lub podejrzewasz kogoś z bliskich o stosowanie np. narkotyków i chcesz mu pomóc – skontaktuj się z terapeutą, który oferuje swoją pomoc w zakresie: 1. Profilaktyka uzależnień chemicznych (narkomania, alkoholizm, nikotynizm, dopalacze): a. prelekcje w szkołach, b. szkolenia dla rodziców, nauczycieli, pracowników socjalnych i kuratorów sądowych z zakresu uzależnień chemicznych, c. konsultacje indywidualne. 2. Pomoc interwencyjna dla rodzin dotkniętych problemem uzależnienia: a. wsparcie emocjonalne, b. konsultacja problemowa, c. poradnictwo z zakresu sposobów pomocy osobie uzależnionej. 3. Konsultacje i poradnictwo rodzinne: a. kryzys małżeński, b. poradnictwo około-rozwodowe, c. poradnictwo rodzicielskie. 4. Kursy odwykowe od palenia tytoniu.

KONTAKT z terapeutą uzależnień: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Agata Radosh Artykuł opracowany z pomocą materiału Korespondencyjnej Szkoły Lepszego Życia.
Kurs Sięgnij po zdrowie, zeszyt 10.

Więcej informacji znajdziesz na: www.siegnijpozdrowie.org

Polecamy również literaturę:

dziekuje nie pale

 

Zobacz również:

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaparcia to problem, który uprzykrza codzienność. Obecnie na zaparcia cierpi już co druga kobieta i co czwarty ...

+ View

Nietolerancja laktozy

Osoby, które czują się źle po spożyciu mleka i jego przetworów często mają kłopot z rozstrzygnięciem, czy ...

+ View

Alkohol szkodzi w każdej ...

Alkohol nie zawiera żadnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jedynie bogatym ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup