Mleko matki jest doskonałym pokarmem dla niemowlęcia. Nie potrzebuje ono żadnego innego pokarmu ani napoju do szóstego miesiąca życia. Zbyt wczesne wprowadzanie do diety dziecka stałego pokarmu powoduje powstawanie alergii w późniejszym okresie życia. Nagminne jest podawanie dzieciom stałych pokarmów oraz mleka krowiego, zanim ich układ pokarmowy jest w stanie we właściwy sposób trawić te produkty. Dlatego część substancji zawartych w pokarmie, nie strawionych do końca, dostaje się do krwiobiegu przez ścianki jelit w formie trującej dla organizmu. U dziecka pojawia się uczulenie na pokarm i kształtują się reakcje alergiczne.

Inteligencja dziecka w mleku matki

Istnieje przypuszczenie, że dorośli, którzy jako niemowlęta byli karmieni piersią, mają iloraz inteligencji przeciętnie o 5 stopni wyższy niż ci, którzy byli karmieni odżywkami. Z punktu widzenia nauki o żywieniu jest to bardzo prawdopodobne, gdyż obecność aminokwasów tauryny i cystyny w mleku matki stanowi czynnik sprzyjający dobremu rozwojowi komórek nerwowych. Należy więc dołożyć wszelkich starań, by karmić dziecko piersią. Żaden obowiązek nie jest ważniejszy dla matki w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Karmienie piersią a zdrowie dziecka

Karmienie piersią ułatwia dziecku trawienie. Dzieciom karmionym piersią rzadziej ulewa się pokarm. Mleko matki jest zawsze czyste i ciepłe. Dziecku nie grozi zakażenie droga pokarmową ani alergia. Dzieci karmione piersią są chronione przed przeziębieniami, alergią, biegunkami i różnymi dolegliwościami zakaźnymi. Syndrom nagłej śmierci niemowląt niemal nie występuje wśród niemowląt karmionych piersią. Takie dzieci rzadko cierpią z powodu kolki. Wszystkie składniki mleka matki występują w doskonałych proporcjach. Żaden inny pokarm nie zaspokoi w takim samym stopniu potrzeb dziecka. Astma, egzema i inne problemy skórne rzadko występują u dzieci karmionych piersią. To samo dotyczy otyłości.

Świadome odżywianie, Ągatha i Calvin Trash,
Fundacja ŹRÓDŁA ŻYCIA, Mszczonów 2007

 

Zobacz również:

To się czyta

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Chcesz mieć piękną

Słońce wróciło już na dobre, a letnia

+ View

Podejdź do serca z

Jedzenie to nie tylko przyjemność, ale także

+ View

Warzywne dodatki na

Stół pełen warzywnych rozmaitości

+ View

Takie drugie śniadanie

W dniu pełnym nauki i pracy, kiedy zaczynamy

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Siemię lniane - źródło ...

Nie tak dawno temu słowa „lignany” nie można było znaleźć w żadnym słowniku medycznym. Lignany są ...

+ View

Zdrowe soki - zdrowie ma ...

Lubię wyciskać dla mojej rodziny soki. Lubię patrzeć, jak żona uśmiecha się do mnie, gdy podaję jej kubek, i pyta: ...

+ View

Alkohol szkodzi w każdej ...

Alkohol nie zawiera żadnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jedynie bogatym ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup