Mleko matki jest doskonałym pokarmem dla niemowlęcia. Nie potrzebuje ono żadnego innego pokarmu ani napoju do szóstego miesiąca życia. Zbyt wczesne wprowadzanie do diety dziecka stałego pokarmu powoduje powstawanie alergii w późniejszym okresie życia. Nagminne jest podawanie dzieciom stałych pokarmów oraz mleka krowiego, zanim ich układ pokarmowy jest w stanie we właściwy sposób trawić te produkty. Dlatego część substancji zawartych w pokarmie, nie strawionych do końca, dostaje się do krwiobiegu przez ścianki jelit w formie trującej dla organizmu. U dziecka pojawia się uczulenie na pokarm i kształtują się reakcje alergiczne.

Inteligencja dziecka w mleku matki

Istnieje przypuszczenie, że dorośli, którzy jako niemowlęta byli karmieni piersią, mają iloraz inteligencji przeciętnie o 5 stopni wyższy niż ci, którzy byli karmieni odżywkami. Z punktu widzenia nauki o żywieniu jest to bardzo prawdopodobne, gdyż obecność aminokwasów tauryny i cystyny w mleku matki stanowi czynnik sprzyjający dobremu rozwojowi komórek nerwowych. Należy więc dołożyć wszelkich starań, by karmić dziecko piersią. Żaden obowiązek nie jest ważniejszy dla matki w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Karmienie piersią a zdrowie dziecka

Karmienie piersią ułatwia dziecku trawienie. Dzieciom karmionym piersią rzadziej ulewa się pokarm. Mleko matki jest zawsze czyste i ciepłe. Dziecku nie grozi zakażenie droga pokarmową ani alergia. Dzieci karmione piersią są chronione przed przeziębieniami, alergią, biegunkami i różnymi dolegliwościami zakaźnymi. Syndrom nagłej śmierci niemowląt niemal nie występuje wśród niemowląt karmionych piersią. Takie dzieci rzadko cierpią z powodu kolki. Wszystkie składniki mleka matki występują w doskonałych proporcjach. Żaden inny pokarm nie zaspokoi w takim samym stopniu potrzeb dziecka. Astma, egzema i inne problemy skórne rzadko występują u dzieci karmionych piersią. To samo dotyczy otyłości.

Świadome odżywianie, Ągatha i Calvin Trash,
Fundacja ŹRÓDŁA ŻYCIA, Mszczonów 2007

 

Zobacz również:

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaparcia to problem, który uprzykrza codzienność. Obecnie na zaparcia cierpi już co druga kobieta i co czwarty ...

+ View

Nietolerancja laktozy

Osoby, które czują się źle po spożyciu mleka i jego przetworów często mają kłopot z rozstrzygnięciem, czy ...

+ View

Alkohol szkodzi w każdej ...

Alkohol nie zawiera żadnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jedynie bogatym ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup