Spożywanie dużej ilości słodyczy może zaszkodzić wszystkim: od małych dzieci po dorosłych. Przyzwyczajanie do słodkiego smaku od najmłodszych lat może doprowadzić w późniejszym wieku nie tylko do rozwoju próchnicy czy nadwagi, lecz przede wszystkim do otyłości i chorób z nią związanych. Oto kilka porad, jak ograniczyć cukier w diecie dzieci.

Unikajcie napojów gazowanych

Kolorowe, gazowane napoje zawierają duże ilości cukrów prostych, barwników oraz konserwantów. Spróbujcie całkowicie je wyeliminować z diety swoich dzieci. Zamiast tego, próbujcie przyzwyczaić dzieci do picia zwykłej wody – może być z dodatkiem cytryny czy miodu. Możecie również przygotowywać sok samodzielnie w domu ze świeżych lub mrożonych owoców. Owoce warto również miksować z dodatkiem jogurtu, mleka ryżowego. Odrobina miodu może sprawić, że dzieci będą przepadały za takim koktajlami.

Nie kupujcie ciastek, cukierków oraz niezdrowych przekąsek

Spróbujcie nie zaopatrywać się w sklepach w słodycze. Jeżeli produkty te nie będą znajdowały się w waszych domach, dzieci będą miały ograniczony dostęp do nich.

Ograniczajcie zabieranie dzieci do sklepów

Sklepy często nie ułatwiają rodzicom sprawy i w najbardziej widocznym miejscu umieszczają słodycze, bardzo często na poziomie wzroku dziecka. Starajcie się robić zakupy bez obecności dzieci.

Nie nagradzajcie dzieci słodyczami

Jeśli oferujecie słodycze jako nagrodę, np. za dobre zachowanie – dzieci zaczynają myśleć, że słodycze są bardziej wartościowe niż inne posiłki. Starajcie się nagradzać swoje dzieci dobrym słowem, przytuleniem lub np. małą zabaweczką. Róbcie to tak, aby czuły się wyjątkowe. Nie stawiajcie słodyczy na pierwszym miejscu w hierarchii pokarmów.

Na deser oferujcie owoce

Próbujcie podawać pieczone jabłka, gruszki lub owocowe sałatki. Zdrowszą propozycją, zamiast wysokokalorycznych słodyczy, będzie sok owocowy 100%, zamrożony, podany w formie lizaka.

Pamiętaj, że jedzenie może być zabawne

Reklamy słodyczy są skierowane do najmłodszych i kojarzą się ze świetną zabawą i rozrywką. Sprawcie, aby wasze posiłki były zawsze kolorowe i pełne składników odżywczych. Zachęcajcie dzieci do wspólnego gotowania i przyrządzania „fajnych potraw”. Spróbujcie razem stworzyć uśmiechniętą buźkę: plastry banana jako oczy, rodzynki jako nos oraz pomarańcza jako usta. Możecie również zakupić foremki i stworzyć niesamowite owocowe kształty.

Zaangażujcie dzieci do tworzenia własnych smaków

Pozwólcie dzieciom na odrobinę samodzielności, rozwijajcie ich kreatywność kulinarną. Przygotujcie różne rodzaje nasion, suszone i świeże owoce, orzechy. Pozwólcie, aby stworzyły swoje własne danie. Produkty, które razem przygotujecie będą pełnowartościowe i z pewnością dostarczą waszym dzieciom mnóstwa niezbędnych składników mineralnych i witamin, a dzieci będą dumne, że skomponowały posiłek.

Nigdy nie zastępujcie niezjedzonego posiłku słodyczami

W sytuacji, gdy dzieci nie chcą zjeść obiadu, nigdy nie dawajcie im w zamian słodyczy. Cukierki lub ciastka nie mogą być zamiennikiem niespożytego posiłku.

Aneta Strelau

Źródło: http://stressfree.pl/dieta-dzieci-jak-ograniczac-cukier/

Zobacz również:

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaparcia to problem, który uprzykrza codzienność. Obecnie na zaparcia cierpi już co druga kobieta i co czwarty ...

+ View

Nietolerancja laktozy

Osoby, które czują się źle po spożyciu mleka i jego przetworów często mają kłopot z rozstrzygnięciem, czy ...

+ View

Alkohol szkodzi w każdej ...

Alkohol nie zawiera żadnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jedynie bogatym ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup