Alergia pokarmowa wymaga leczenia dietetycznego. Wszystkie produkty niezdrowe wymagają zupełnej eliminacji, a produkty, które wywołują objawy należy czasowo eliminować, aby próbować je ponownie wprowadzać. Propozycją postępowania jest dieta rotacyjna lub eliminacyjna.

Dieta rotacyjna

Dieta rotacyjna jest dietą, w której dany pokarm jest spożywany tylko jeden raz na 4–7 dni. Dr med. Marshall Mandell utrzymuje, że właściwie prowadzona dieta rotacyjna w końcu umożliwi spożywanie w 50–70% pokarmów, na które dana osoba była początkowo uczulona. Aby rozpocząć dietę rotacyjną należy sporządzić listę produktów, co do których istnieje podejrzenie o powodowanie uczulenia. Należy wyeliminować je z jadłospisu na co najmniej trzy tygodnie po to, aby objawy alergii uległy wyraźnemu zmniejszeniu. Podczas pierwszych kilku tygodni dobrze jest spożywać tylko te pokarmy, po które dana osoba nie sięgała zbyt często, ponieważ istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że jest na nie uczulona. Następnie trzeba sporządzić jadłospis na jeden tydzień, zakładając spożywanie w czasie posiłku tylko jednego pokarmu. Należy więc zrobić listę 21 różnych pokarmów. Trzeba trzymać się jadłospisu, zapisując rodzaj zjadanego produktu, czas posiłku i obserwować istniejące objawy alergii. Pierwszy tydzień, a nawet czasami i drugi nie wykaże jeszcze prawdziwego obrazu wrażliwości, ponieważ objawy mogą być następstwem zjedzenia pokarmu sprzed rozpoczęcia diety rotacyjnej. Ze względu na to zjawisko w drugim tygodniu należy kontynuować tę samą dietę. Każdy produkt wywołujący objawy alergii powinien być wyeliminowany z diety na co najmniej trzy miesiące.

Dieta eliminacyjna

W przypadku, kiedy dana osoba podejrzewa, że jest uczulona na jakieś produkty, może od razu wyeliminować je z diety na 3–8 tygodni. Niech długość tego okresu trwa do czasu zaniku objawów. Należy tutaj być bardzo rygorystycznym, eliminując wszystkie podejrzane produkty we wszystkich ich postaciach. Nie oznacza to zmniejszenia ich ilości w diecie, ale zupełne ich wyeliminowanie. Po trzech tygodniach można powrócić do jednego z wyeliminowanych produktów w normalnej ilości i obserwować pojawianie się objawów. Co trzy dni można dodawać kolejny wcześniej wyeliminowany produkt. Niektóre osoby są uczulone na tak wiele pokarmów, że trudno jest je wszystkie skontrolować. Taka osoba powinna przejść na całkowity post, pijąc przez 4–5 dni jedynie czystą wodę. Po okresie postu należy spożywać tylko jeden rodzaj pokarmu, obserwując objawy. Powinno się spożywać codziennie inny produkt, obserwując ewentualnie pojawiające się objawy oraz dokładnie zapisując rodzaj zjadanego posiłku. Trzeba pamiętać, że podczas postu można odczuwać objawy „z odstawienia”, które mogą powodować pogorszenie samopoczucia, jeżeli jednak problemem jest alergia pokarmowa, objawy ustąpią po pięciu, sześciu dniach. Należy mieć również świadomość tego, że powodem alergii nie musi być tylko jeden pokarm, dlatego jeżeli jeden produkt zostanie uznany za alergen, nie należy zaprzestać poszukiwań kolejnych. Trzeba kontynuować dodawanie kolejnych pokarmów w odstępach trzydniowych i obserwować objawy.

 

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

LIPIDOGRAM - najnowsze normy

Tłuszcze (lipidy) przyjmujemy wraz z pożywieniem. Stanowią one jedno ze źródeł energii dla naszego organizmu, są ...

+ View

Arytmia serca - objaw czy ...

Palpitacje serca, kołatanie, arytmia – to tylko niektóre z określeń jakich najczęściej używamy, kiedy ...

+ View

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE. Racjonalne odżywianie dla upragnionych efektów Mimo że już od ponad 40 lat ...

+ View

Udar mózgu

Każdy człowiek rodzi się z gładkimi, elastycznymi naczyniami. Wiele populacji świata zachowuje w zdrowiu swoje naczynia ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup