Każdy człowiek rodzi się z gładkimi, elastycznymi naczyniami. Wiele populacji świata zachowuje w zdrowiu swoje naczynia krwionośne i ma prawidłowe ciśnienie krwi przez całe życie. Może to również dotyczyć nas, jeżeli tylko poważnie podejdziemy do zasad zdrowego życia, zanim pojawi się choroba.

Miliony ludzi leży sparaliżowanych z powodu przebytego udaru mózgu. Obok raka, udar jest jednym z najstraszniejszych schorzeń. Występuje w całym cywilizowanym świecie. Jeżeli nie kończy się śmiercią, grozi inwalidztwem do końca życia.

Jakie jest ryzyko wystąpienia udaru?

Każdego roku pół miliona Amerykanów dotkniętych jest udarem, z tego 150 tysięcy umiera w ciągu pierwszego miesiąca po ataku. W Polsce z powodu udaru umiera co roku około 30 tysięcy osób. U wielu ludzi pojawia się poważny, a nawet śmiertelny udar mózgu bez żadnych wcześniejszych objawów. Jedna na cztery ofiary udaru umiera w czasie pierwszego ataku. U osób po 70. roku życia liczba ta wzrasta o 50%. 40% z tych, którzy przeżyli, wymaga specjalnej opieki pielęgnacyjnej do końca życia, a 10% przebywa w ośrodkach dla nieuleczalnie chorych. Pozostałe 60% rokuje nadzieję. Niektórzy z nich odzyskują kompletne zdrowie, a prawie wszyscy uzyskują na tyle dobrą sprawność, że mogą się usamodzielnić i z czasem wrócić do codziennych zajęć.

Co jest przyczyną udaru mózgu?

Udar jest najczęściej związany z procesem miażdżycowym naczyń prowadzących utlenowaną krew do komórek mózgowych. Z powodu miażdżycy ściana naczynia staje się grubsza, twardsza, mniej elastyczna, a jego światło zwęża się. Proces ten może występować zarówno w naczyniach w obrębie mózgu, jak również w naczyniach prowadzących do niego. Szorstka, nierówna wewnętrzna ściana tych naczyń sprzyja odkładaniu się płytek miażdżycowych i powstawaniu skrzepów, które mogą zupełnie zatkać światło naczynia. Czasami również fragmenty skrzepu lub płytek miażdżycowych odrywają się z innych naczyń układu krążenia i z prądem krwi dostają się do mniejszych naczyń mózgowych, powodując udar. Taką sytuację nazywamy udarem niedokrwiennym. Stanowi on około 85% wszystkich udarów.

Pęknięcie ściany naczynia i krwawienie jest drugą przyczyną udarów. Większość z nich współistnieje z[nbsp]niekontrolowanym nadciśnieniem, przepychającym krew przez wąskie szczeliny stwardniałych naczyń. W[nbsp]niektórych przypadkach pęknięcie naczynia jest również spowodowane obecnością tętniaka. Tętniak jest uwypuklającą się balonowato częścią ściany naczynia, która staje się coraz cieńsza i w końcu pęka. W rezultacie dochodzi do przedostania się krwi do mózgu.

Zniszczenie spowodowane przez udar następuje poprzez zablokowanie dopływu świeżej krwi do danej części mózgu, która wkrótce umiera z braku tlenu. Jeżeli udarem objęta jest duża część mózgu, sytuacja jest bardzo poważna i może skończyć się śmiercią. Jeżeli uszkodzenie jest mniejsze, następstwa również są mniejsze.

Kto jest zagrożony udarem?

Spora liczba udarów ściśle związana jest z występującym nadciśnieniem. Osoby z nadciśnieniem są osiem razy bardziej narażone na udar niż osoby z prawidłowym ciśnieniem krwi. W niektórych przypadkach najpierw pojawia się atak przejściowego niedokrwienia mózgu. Jest to krótkie zamroczenie lub mały udar, który pojawia się nagle i mija w okresie krótszym niż dwadzieścia cztery godziny. Większość z tych ataków trwa tylko kilka sekund i nie pozostawia po sobie żadnych następstw. Przedłużające się jednak przejściowe niedokrwienie może przejść w pełnoobjawowy udar.

Palenie papierosów ma swój udział w powstawaniu udaru poprzez wpływ na rozwój zmian miażdżycowych i zaburzenie prawidłowego utlenowania krwi. Jeden na sześć zgonów w przebiegu udaru mózgu jest ściśle związany z paleniem papierosów.

Ważne jest, aby pamiętać, że dieta bogata w tłuszcze i cholesterol jest głównym powodem zarówno miażdżycy, jak i nadciśnienia. Duży wpływ ma również otyłość, cukrzyca i siedzący tryb życia. Faktycznie czynniki ryzyka wystąpienia udaru są w zasadzie takie same, jak w przypadku choroby wieńcowej, ponieważ obie te choroby spowodowane są uszkodzeniem naczyń krwionośnych i zaburzeniami w dopływie tlenu do tkanek.

A co z osobami, które przeszły już udar mózgu? Czy można im pomóc?

Oczywiście. Styl życia, który pomaga zapobiegać udarom mózgu, przyspiesza też proces zdrowienia po wystąpieniu udaru, jak również pomaga zapobiegać nawrotom. W przypadku ostrego udaru konieczna jest dobra opieka pielęgnacyjna i właściwa rehabilitacja. W niektórych przypadkach wskazane jest również postępowanie chirurgiczne, polegające na oczyszczeniu naczyń ze złogów miażdżycowych. U niektórych osób okazały się być pomocne małe dawki aspiryny. Trzeba jednak pamiętać, że aspiryna może powodować tendencję do krwawień i zwiększać ryzyko wrzodów żołądka. Najlepszą nowiną w przypadku zmian miażdżycowych w naczyniach jest to, że są one odwracalne. Pogrubiałe, zwężone tętnice stopniowo odzyskują swoje światło, kiedy razem z innymi zdrowymi praktykami wprowadzony jest niskotłuszczowy, wegetariański sposób odżywiania. Aby potwierdzić tę prawdę, spójrzmy na statystyki udarów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wraz z leczeniem nadciśnienia, poprawą odżywiania i zdrowymi zasadami życia, przypadki udarów mózgu zmniejszyły się ponad 50% w czasie ostatnich 30 lat.

Dr n. med. Hans Diehl Pionier medycyny naturalnej, pracownik naukowy, epidemiolog, autor bestsellerów na temat zdrowia, redaktor czasopisma „Lifeline Health Letter”, założyciel i dyrektor kalifornijskiego Instytutu Stylu Życia.

Znaki ostrzegawcze

Natychmiast wybierz numer 999, jeśli pojawi się jakikolwiek z poniższych znaków ostrzegawczych. Pomóc mogą również leki przeciwzakrzepowe. Zwróć uwagę na następujące symptomy:

 • Nagłe niedowidzenie lub utrata wzroku, zwłaszcza w jednym oku.
 • Utrata mowy lub trudności z mówieniem czy rozumieniem wypowiadanych słów.
 • Nagłe osłabienie lub drętwienie twarzy, ręki lub nogi po jednej stronie ciała.
 • Niewyjaśnione zawroty głowy, drżenie lub nagłe upadki, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu wyżej wymienione symptomy.

Większości udarów można zapobiec!

W rzeczywistości udary, jak i inne choroby złego stylu życia, mogłyby stać się rzadkością, gdyby tylko ludzie zechcieli przekonać się wystarczająco wcześnie do zasad zdrowego stylu życia. Oto one:

 • Nie pal papierosów. Jeden na sześć śmiertelnych udarów mózgu związany jest bezpośrednio z paleniem papierosów.
 • Okresowo sprawdzaj swoje ciśnienie krwi, nadciśnienie bowiem może nie mieć żadnych zewnętrznych objawów. Pamiętaj o tym, że nadciśnienie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru o 800%.
 • Ucz się używać znacznie mniej soli. Na terenach, gdzie podaż soli jest niewielka, nadciśnienie jest właściwie nieznane. W Japonii, gdzie spożycie soli jest wysokie, udar jest główną przyczyną śmierci.
 • Znormalizuj masę ciała. Otyłość sprzyja miażdżycy, nadciśnieniu i większości przypadków cukrzycy.
 • Spożywaj niskotłuszczową, niskocholesterolową, wysokobłonnikową dietę. Badania naukowe wykazały, że utrzymywanie podaży tłuszczu w diecie poniżej 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego zapobiega rozwojowi miażdżycy.
 • Codziennie wykonuj ćwiczenia fizyczne. Poprawiają one krążenie oraz pomagają kontrolować masę ciała i ciśnienie krwi.

 

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

LIPIDOGRAM - najnowsze normy

Tłuszcze (lipidy) przyjmujemy wraz z pożywieniem. Stanowią one jedno ze źródeł energii dla naszego organizmu, są ...

+ View

Arytmia serca - objaw czy ...

Palpitacje serca, kołatanie, arytmia – to tylko niektóre z określeń jakich najczęściej używamy, kiedy ...

+ View

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE. Racjonalne odżywianie dla upragnionych efektów Mimo że już od ponad 40 lat ...

+ View

Udar mózgu

Każdy człowiek rodzi się z gładkimi, elastycznymi naczyniami. Wiele populacji świata zachowuje w zdrowiu swoje naczynia ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

 1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

 • Prev
 • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup