Odżywianie

Odżywianie

Trzeba tak jeść, aby każdego dnia dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Niebagatelne jest również zadbanie o regularność w spożywaniu posiłków. Najbardziej fizjologiczną formą odżywiania jest prawidłowo zestawiona dieta wegetariańska.

Zarówno to, co spożywamy, jak również sposób, w jaki zjadamy posiłek, ma decydujące znaczenie dla naszego zdrowia. Niekoniecznie wszystko to, co lubimy, nam służy. Trzeba tak jeść, aby każdego dnia dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Niebagatelne jest również zadbanie o regularność w spożywaniu posiłków. Najbardziej fizjologiczną formą odżywiania jest prawidłowo zestawiona dieta wegetariańska. Zawiera ona bogactwo antyoksydantów, jest dietą wysokobłonnikową, dostarcza łatwo przyswajalnego białka oraz niezwykle cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, nie zawiera zaś cholesterolu.

Początkowo dieta człowieka składała się z owoców, warzyw, zbóż i orzechów. Dopiero później zostało do niej dodane mięso. Badania naukowe dowodzą, że ta pierwsza dieta jest w dalszym ciągu najzdrowsza. Spożywając proste pokarmy w nieprzetworzonej postaci, uchronimy się przed wieloma chorobami, a rozwój niektórych z nich możemy nawet cofnąć.

Jedz z przyjemnością. Jedzenie powinno przyciągać wzrok, tak samo jak jego zapach. Nasze pożywienie jest tym lepsze, im bardziej zróżnicowane. Poprzez właściwe dobieranie produktów, dostarczymy organizmowi składniki konieczne do zachowania pełni zdrowia.

Białko. To nieprawda, iż jedynym źródłem białka jest mięso. Groch i fasola są również bogatym źródłem białka, szczególnie w połączeniu z mąką z pełnego przemiału, brązowym ryżem, owsianką, pszenicą i kukurydzą. Orzechy są także bogate w białko, ale powinny być stosowane w małych ilościach ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Nawet warzywa, takie jak brokuły czy ziemniaki, zawierają białko, poza tym posiadają witaminy i sole mineralne. Istnieje szereg mitów na temat zapotrzebowania organizmu na białko, w wyniku czego spożycie białka znacznie przewyższa faktyczne potrzeby, co w konsekwencji obciąża nerki i powoduje choroby.

Węglowodany są ważnym źródłem energii. Ogranicz spożywanie cukrów prostych (cukier biały) znajdujących się w deserach, cukierkach, napojach gazowanych i słodzonych płatkach śniadaniowych. Węglowodany złożone są znacznie zdrowsze. Dobrym ich źródłem są ziemniaki, brązowy ryż, chleb razowy i razowe płatki śniadaniowe.

Tłuszcze. Smalec, masło, margaryna, smażone potrawy, śmietana, majonez, ryby, czerwone mięso, drób oraz ser zawierają niezdrowe tłuszcze nasycone. Tłuszcze roślinne, znajdujące się w awokado, oliwkach, nasionach i orzechach są zdrowe, jeżli stosuje się je z umiarem. Gdy spożywasz nabiał, wybieraj ten bez tłuszczu.

Błonnik jest jak szczotka, która oczyszcza system trawienny i zapewnia mu prawidłowe funkcjonowanie. Żywność bogata w błonnik to: świeże owoce, warzywa, orzechy i produkty z pełnego ziarna. Mięso, produkty mleczne i pokarmy przetworzone nie zawierają błonnika i powodują zaklejanie przewodu pokarmowego, co prowadzi do wielu chorób. Badania dowodzą, że dieta bogata w błonnik obniża ryzyko zachorowania na różne rodzaje nowotworów.

Sól stanowi dodatek do wielu potraw mięsnych, produktów kiszonych i konserwowych, żywności puszkowanej, potraw pieczonych zawierających proszek do pieczenia, a nawet płatków śniadaniowych. Nadmiar soli powoduje nadciśnienie i choroby serca. Dobrze jest ograniczyć jej ilość.

Co należy jeść? Zróżnicowana dieta wegetariańska jest najlepszą opcją. Każdego dnia spożywaj dużą porcję warzyw i owoców. Jedz produkty pełnoziarniste – zawierają one błonnik, witaminy i sole mineralne (czyli składniki usuwane w procesie przetwarzania żywności). To one zabezpieczają nas przed przejadaniem się i otyłością, gdyż są sycące. Nie zapominaj także o roślinach strączkowych (soczewica, groch, fasola, soja) oraz orzechach.

Śniadanie jest najważniejszym posikiem dnia. Właściwe śniadanie powinno zawierać więcej kalorii niż pozostałe posiłki. Wybieraj produkty bogate w białka i cukry złożone. Pamiętaj również o świeżych owocach. Zjadaj skromny obiad i jeszcze mniejszą kolację. Taki sposób odżywiania zapewni ci wystarczającą ilość energii na cały dzień i dobry odpoczynek w nocy.

Spożywaj z umiarem różnorodne produkty w najprostszej formie,
a będziesz zdrowy i pełen energii.

Jesteś zainteresowany tematem zdrowego odżywiania? Zajrzyj koniecznie tutaj. Przygotowaliśmy kilkadziesiąt pomocnych artykułów na ten temat!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *