Kandydozę, czyli zakażenie grzybem Candida albicans, coraz częściej spotyka się u dzieci. Candida albicans to drożdżaki, które są powszechnie występującymi drobnoustrojami, należącymi do fizjologicznej flory jelita grubego, jednak w sprzyjających warunkach mogą się niebezpiecznie rozmnożyć.

Candida może dawać szerokie spektrum objawów: łaknienie na cukier, słodycze, pszenicę, utrata apetytu lub nadmierne jedzenie, nawracające zapalenie zatok, zmęczenie, zaparcia lub biegunki, nadpobudliwość, nerwowość, problemy z koncentracją, gazy, ból brzucha (szczególnie po jedzeniu) częste infekcje, anginy, krwawiące dziąsła, próchnica zębów, zmiany w kącikach ust wykwity skórne, łupież, niespokojny sen, łuszczyca, świąt w okolicy odbytu.

Czynniki powodujące kandydozę to takie, które zmieniają poziom równowagi kwasowo-zasadowej w przewodzie pokarmowym i zaburzają równowagę mikroflory jelitowej. Następuje to na przykład w momencie przyjmowania antybiotyku o szerokim zakresie działania. Ponadto candida lubi „słodkie”. Przede wszystkim poprzez „słodkie” jedzenie i kwaśne środowisko. Candida odżywia się cukrami prostymi. Rozkłada je do dwutlenku węgla i alkoholu, czego skutkiem są często przykre wzdęcia. Gdy zaczyna brakować mu „jedzenia”, doprowadza do wydzielenia substancji działającej jak insulina, która sprawia, że zaatakowany organizm odczuwa łaknienie i wielką ochotę na słodkie jedzenie. Skutek? Najczęściej dzieci z grzybicą nie potrafi się powstrzymać przed sięgnięciem po kaloryczną przekąskę.

Wielu rodziców, którzy chcą dbać o zdrowie swoich dzieci, daje im na śniadanie szklankę soku i miskę płatków oraz pozwala na jedzenie słodyczy. Nie wiedzą, że w ten sposób aplikują im bombę cukrową. Cukier oraz wszelkie wysoko przetworzone produkty spożywcze wzmagają rozrost Candidy, dlatego istnieje konieczność ich wyeliminowania z diety.

Leczenie Candida nie jest proste. Przede wszystkim wymaga czasu. Zastosowanie odpowiedniej diety jest najprostszą i najskuteczniejszą profilaktyką przeciwgrzybiczną.

Z jakich produktów powinniśmy zrezygnować zmagając się z kandydozą u dzieci?

cukier prosty (również miód),

słodycze

białe pieczywo

produkty zbożowe wysokoprzetworzone (np. muesli z dodatkiem cukru)

produkty cukiernicze

grzyby

sery (zwłaszcza tzw. pleśniowe)

kandyzowane owoce

soki owocowe

bardzo słodkie owoce

słodkie napoje gazowane

produkty zawierające ocet w składzie

suszone przyprawy korzenne

produkty na bazie ciasta drożdżowego

produkty zawierające słód

Co należy zrobić?

- staraj się odżywiać produktami spożywczymi wyłącznie naturalnymi, świeżymi i nieprzetworzonymi przez przemysł spożywczy;

- przygotowuj posiłki w domu;

- wyeliminuj z diety cukier i wszelkie jego wyroby, białe pieczywo z rafinowanej mąki, mleko i wszelkie z niego wyroby kupowane w sklepie;

- czasami lekarze zalecają przejście na dietę bezglutenową, szczególnie jeśli Candida daje objawy z układu pokarmowego.

Candida albicans to naturalny mieszkaniec naszego organizmu. Dbając o dobrą jakość pożywienia, a także o zbilansowaną dietę, możemy przez wiele lat cieszyć się pozytywnym wpływem jego obecności w naszych jelitach. Higieniczny tryb życia, świeże, różnorodne, naturalne produkty i dbanie o mikroflorę jelit zapewnią nam i naszym dzieciom utrzymanie właściwej homeostazy. Tylko od nas zależy, czy pozwolimy Candidzie z przyjaciela stać się wyniszczającym nas agresorem.

Zobacz również:

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaparcia to problem, który uprzykrza codzienność. Obecnie na zaparcia cierpi już co druga kobieta i co czwarty ...

+ View

Nietolerancja laktozy

Osoby, które czują się źle po spożyciu mleka i jego przetworów często mają kłopot z rozstrzygnięciem, czy ...

+ View

Skuteczne sposoby na bóle ...

Ból głowy jest objawem bardzo niespecyficznym. Może towarzyszyć konkretnym schorzeniom, jednak najczęściej ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup