Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest jedną z głównych plag zachodniego świata.

Około 6% dzieci cierpi z powodu ADHD, jednak w samych Stanach Zjednoczonych o wiele więcej dzieci doświadczyło wpływu tej dolegliwości. Próby zrozumienia tego zaburzenia doprowadziły do licznych nieporozumień. Mimo że wielu ludzi czuje się kompetentnych, aby uznać kogoś za „nadpobudliwego”, nadpobudliwość nie musi wcale być objawem ADHD. Prawdziwa diagnoza opiera się na dwóch szczególnych kryteriach: pierwsze dotyczy charakterystycznej, przewlekłej nieumiejętności skupienia lub łatwego odwracania uwagi, drugie impulsywności zachowawczej oraz emocjonalnej. Mniej niż połowa osób z ADHD wykazuje typową nadpobudliwość lub poważną bezsilność. Poniżej podajemy  wgląd w różne objawy związane z ADHD.

Nawet szybki rzut oka na listę wystarczy, aby zobaczyć, że ADHD jest czymś więcej niż małoznaczącym problemem „bycia uciążliwym”. To zaburzenie przeszkadza w każdym aspekcie życia dziecka: w domu, w szkole, w relacjach z przyjaciółmi. Co więcej, ADHD ma szkodliwe i długoterminowe skutki związane z wynikami w szkole, sukcesami zawodowymi oraz rozwojem społecznym i emocjonalnym, np. jedna czwarta dzieci z ADHD musi powtarzać co najmniej jedną klasę w szkole, mimo że ich możliwości naukowe są wystarczające. Dorośli z ADHD również doświadczają dalekosiężnych skutków. Dlatego zaleca się, by w rodzinach, społecznościach oraz w państwach zrobić wszystko, aby zapobiec ADHD. Szybka diagnoza oraz leczenie są również bardzo istotne.

POKARMY ORAZ DODATKI WYWOŁUJĄCE OBJAWY ADHD

Typowym sposobem określenia alergii pokarmowych oraz wrażliwości jest „dieta eliminacyjna”. Dieta eliminacji rozpoczyna się od radykalnego ograniczenia spożywanych pokarmów. To, jakie pokarmy zostają wykluczone, zależy od lekarza zalecającego dietę. Często eliminowane pokarmy w przypadku ADHD obejmują wszelkie sztuczne barwniki, aromaty oraz konserwanty, jak również nabiał, kukurydzę, owoce cytrusowe, czekoladę i pszenicę. (Uwaga: wymienione tu pokarmy powinny być wyeliminowane w zupełności. Nie powinno się używać żadnych produktów zawierających te składniki – nawet lekarstw czy pasty do zębów). Wiele wymienionych przeze mnie kategorii pokarmów zostało włączonych już w znanym protokole Feingolda, opublikowanym w 1973 roku.

Gdy u pacjenta stosującego taką ograniczoną dietę obserwuje się poprawę stanu zdrowia, wówczas po trzech tygodniach wyłączone z diety pokarmy można stopniowo ponownie wprowadzić (za każdym razem jeden rodzaj pokarmu). Jeśli włączenie pewnych pokarmów do diety spowoduje zaostrzenie objawów, pokarmy te są uznawane za potencjalne czynniki sprzyjające ADHD i muszą zostać ponownie wyłączone z diety. Po kilku miesiącach unikania pewnych pokarmów niektóre z nich można na nowo spożywać, powinno się to jednak robić rzadko, by nie wywoływać niepokojących objawów.

Ponad dziesięć lat temu brytyjski naukowiec Carter i jego współpracownicy zastosowali taką metodę wśród 78 nadpobudliwych dzieci. U 59 dzieci zaobserwowano poprawę dzięki diecie eliminacyjnej. W 19 przypadkach naukowcy byli w stanie określić pokarmową przyczynę dolegliwości, która wywoływała problemy z zachowaniem. Działo się to nawet wtedy, gdy dany składnik pokarmowy był ukryty w innym pokarmie. Ostatnio inna grupa z Wielkiej Brytanii stwierdziła, że pewne związki powinny zostać na zawsze wyeliminowane z diety. W badaniu na ponad 1800 trzylatków Bateman oraz jego współpracownicy odkryli, że sztuczne barwniki oraz konserwanty, jak na przykład benzoesan sodu, powodują pogorszenie zachowania bez względu na to, czy dziecko ma ADHD, czy nie.

Owe dane są wystarczająco przekonujące, aby wszyscy rodzice rozważyli dietę eliminacji w przypadku dzieci z ADHD. Mimo iż teoretycznie wykształceni rodzice są w stanie zrobić to bez nadzoru medycznego, rozsądnie byłoby znaleźć lekarza, który pomoże rodzicom tym się zająć. I oczywiście nie należy rezygnować z leków (ze względu na ich zawartość czy jakiekolwiek inne powody) bez uprzedniego skonsultowania się z lekarzem, który je zapisał.

Dr Neil Nedly

Zobacz również:

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaparcia to problem, który uprzykrza codzienność. Obecnie na zaparcia cierpi już co druga kobieta i co czwarty ...

+ View

Nietolerancja laktozy

Osoby, które czują się źle po spożyciu mleka i jego przetworów często mają kłopot z rozstrzygnięciem, czy ...

+ View

Skuteczne sposoby na bóle ...

Ból głowy jest objawem bardzo niespecyficznym. Może towarzyszyć konkretnym schorzeniom, jednak najczęściej ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup