Nie ma wątpliwości, że relacje międzyludzkie we wczesnym okresie życia wpływają na sposób radzenia sobie ze stresem w wieku dojrzałym.

W interesującym badaniu na zwierzętach, młode szczury, które zostały na krótki czas zabrane od matek we wczesnym okresie życia, wykazywały wzmożoną reakcję na stres wiele miesięcy później. Badacze z Uniwersytetu McGill w Montrealu odkryli również odwrotną zależność. Szczury, które otrzymywały więcej fizycznych przejawów uwagi ze strony swoich matek (w postaci wylizywania i wyczesywania), były bardziej odporne w obliczu stresorów.

Czy wyniki tego badania można odnieść do ludzi? Jeden z eksperymentów na ludziach przeprowadzono niedawno w Rumunii. Tam, pod rządami reżimu Ceaucescu, powiększanie populacji stało się politycznym priorytetem. Jednym ze smutnych skutków bezwzględnych politycznych kalkulacji był znaczny wzrost liczby sierot, z których wiele zaznało zbyt mało czułości we wczesnym okresie życia. Obserwacja tych dzieci ujawnia zadziwiające podobieństwa do szczurów pozbawionych optymalnej macierzyńskiej uwagi. Z pozbawionych dotyku rumuńskich sierot rozwijały się dzieci ze skłonnością do podwyższonego poziomu kortyzolu i wzmożonej reakcji na stres.

Intymność pomiędzy matką i dzieckiem przynosi korzyści także matce. A przynajmniej wydaje się to być prawdą w odniesieniu do karmienia piersią. Wstępne dane z badania obejmującego 59 kobiet wskazują, że te które karmią dzieci wyłącznie piersią, wykazują najniższy poziom stresu.

Nawet jeżeli rodzice popełniają błędy na wczesnym etapie rozwoju swoich dzieci, nie wszystko jest stracone. Są dowody na to, że umiejętności rodzicielskie mogą pomóc dzieciom w wieku szkolnym poradzić sobie skuteczniej ze stresującymi doświadczeniami życiowymi.

Badacze z Rochester w stanie Nowy York, badali grupę ponad 100 dzieci w wieku 7 do 9 lat, wychowanych w warunkach znacznego stresu, w śródmiejskim otoczeniu.

Połowa z nich pochodziła z rodzin, których roczny dochód nie przekraczał 15 000 dolarów. Stresory obejmowały uliczną przemoc, konflikty domowe i rozpad rodziny. Głównym wskaźnikiem skuteczności radzenia sobie ze stresem były dobre umiejętności rodzicielskie opiekunów. Dobrzy rodzice wykazywali wobec swoich dzieci więcej opiekuńczego zaangażowania zarówno w latach przedszkolnych, jak i szkolnych. Stosowali bardziej spójne zasady dyscypliny i sposoby jej egzekwowania, sami wykazywali lepsze zdrowie psychiczne i rzutowali na dzieci więcej pozytywnych oczekiwań, co do ich przyszłości.

Jednym z najbardziej interesujących spostrzeżeń grupy z Rochester był fakt, że dobrzy rodzice nie zawsze pochodzili z dobrych domów. Bardzo pozytywnym przesłaniem jest, że nawet jeżli dana osoba doświadcza nadużyć lub zaniedbań w swoim dzieciństwie, może przezwyciężyć to dziedzictwo i stać się sama wspaniałym rodzicem.

 Dr Neil Nedley

 

 

 

Zobacz również:

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaparcia to problem, który uprzykrza codzienność. Obecnie na zaparcia cierpi już co druga kobieta i co czwarty ...

+ View

Nietolerancja laktozy

Osoby, które czują się źle po spożyciu mleka i jego przetworów często mają kłopot z rozstrzygnięciem, czy ...

+ View

Alkohol szkodzi w każdej ...

Alkohol nie zawiera żadnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jedynie bogatym ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup