Zioła, które przywracają energię. Niby nic nam nie dolega, śpimy wystarczającą ilość godzin, nie odczuwamy niepokojących dolegliwości, a jednak często czujemy się znużeni, wyczerpani, jakby powietrze z nas uleciało. Przewlekłe zmęczenie dopada nas najczęściej jesienią, zimą, wczesną wiosną, najczęściej przy zmianach pogodowych.
Dziurawiec
Na pogorszenie nastroju pomocny może się okazać ekstrakt z dziurawca (Hypericum Perforatum). Dziurawiec działa podobnie jak syntetyczne leki przeciwdepresyjne, ponieważ zwiększa w naszych połączeniach mózgowych ilość serotoniny. W przypadku depresji i spadków nastroju skuteczniejsze są preparaty z dziurawca na bazie alkoholu oraz wyciągi olejowe. Napar z ziela natomiast ma zastosowanie w problemach z układem trawiennym, głównie z wątrobą. Uwaga! Stosując dziurawiec oraz leki posiadające go w swym składzie – powinniśmy skonsultować z lekarzem prowadzącym, ponieważ zioło to może wchodzić w interakcje z innymi środkami medycznymi. Warto też pamiętać, że dziurawiec jest rośliną fotouczulającą – może uczulać przy zbytnim wystawianiu ciała na ostre słońce podczas kuracji.
Żeń-Szeń
Razem z dziurawcem możemy stosować (np. w postaci herbatki) korzeń żeń-szenia (Panax gin- seng C.A. Meyer), który jest rośliną adaptogenną. Adaptogeny niwelują skutki stresu oraz adaptują organizm do niesprzyjających warunków zewnętrznych, działając pozytywnie zarówno na ciało, jak i umysł.
Tarczyca Bajkalska
Ekstrakt z tarczycy bajkalskiej (Scutellaria Baicalensin) poprawia energetykę ustroju. Roślina ta obfituje w alkalinę – substancję dosłownie stawiającą na nogi.
Lipa drobnolistna
Lipie drobnolistnej (Tilia cordata Mill.) przypisuje się moc dodawania dobrej energii; przynosi spokój i poczucie bezpieczeństwa. Napary z kwiatu lipowego powinniśmy pić jak najczęściej, nie tylko w czasie przeziębienia. Lipa jest bezpieczna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Różeniec górski
Różeniec górski (Rhodiola Rosea L.) – pomaga zminimalizować skutki nadmiernego stresu; przeciwdziała senności, zmęczeniu, zapobiega niedostatkom energii, przywracając chęć do życia; wymiata wolne rodniki, poprawia pamięć krótkotrwałą oraz koncentrację umysłu.
Pomocna jest również aromaterapia. Inhalacje z olejków: rozmarynowego, bazyliowego, cynamonowego, lawendowego, drzewa sandałowego, kwiatu dzikiej pomarańczy, mięty pieprzowej, melisy, bergamotki mogą skutecznie przywrócić nastrój i obniżyć uczucie znużenia.
Uwaga!
Wszelkie napary ziołowe pijemy przez okres 3 tygodni, potem robimy przerwę i w miarę potrzeby powtarzamy. Pamiętajmy również o tym, że zioła są lekami! Mogą również nie zadziałać lub uczulać tak jak inne leki.
Autor: Henryka Janik
Niniejszy artykuł pochodzi z kwartalnika Zdrowie z wyboru nr 72/2020