Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Zioła, które przywracają energię

Zioła na energię

Niby nic nam nie dolega, śpimy wystarczającą ilość godzin, nie odczuwamy niepokojących dolegliwości, a jednak często czujemy się znużeni, wyczerpani, jakby powietrze z nas uleciało. Przewlekłe zmęczenie dopada nas najczęściej jesienią, zimą, wczesną wiosną, najczęściej przy zmianach pogodowych.

 

Dziurawiec

Na pogorszenie nastroju pomocny może się okazać ekstrakt z dziurawca (Hypericum Perforatum). Dziurawiec działa podobnie jak syntetyczne leki przeciwdepresyjne, ponieważ zwiększa w naszych połączeniach mózgowych ilość serotoniny. W przypadku depresji i spadków nastroju skuteczniejsze są preparaty z dziurawca na bazie alkoholu oraz wyciągi olejowe. Napar z  ziela natomiast ma zastosowanie w  problemach z układem trawiennym, głównie z wątrobą. Uwaga! Stosując dziurawiec oraz leki posiadające go w swym składzie – powinniśmy skonsultować z lekarzem prowadzącym, ponieważ zioło to może wchodzić w interakcje z innymi środkami medycznymi. Warto też pamiętać, że dziurawiec jest rośliną fotouczulającą – może uczulać przy zbytnim wystawianiu ciała na ostre słońce podczas kuracji.

 

Żeń-Szeń

Razem z dziurawcem możemy stosować (np. w postaci herbatki) korzeń żeń-szenia (Panax gin- seng C.A. Meyer), który jest rośliną adaptogenną. Adaptogeny niwelują skutki stresu oraz adaptują organizm do niesprzyjających warunków zewnętrznych, działając pozytywnie zarówno na ciało, jak i umysł.

 

Tarczyca Bajkalska

Ekstrakt z  tarczycy bajkalskiej (Scutellaria Baicalensin) poprawia energetykę ustroju. Roślina ta obfituje w alkalinę – substancję dosłownie stawiającą na nogi.

 

Lipa drobnolistna

Lipie drobnolistnej (Tilia cordata Mill.) przypisuje się moc dodawania dobrej energii; przynosi spokój i poczucie bezpieczeństwa. Napary z kwiatu lipowego powinniśmy pić jak najczęściej, nie tylko w czasie przeziębienia. Lipa jest bezpieczna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

 

Różeniec górski

Różeniec górski (Rhodiola Rosea L.) – pomaga zminimalizować skutki nadmiernego stresu; przeciwdziała senności, zmęczeniu, zapobiega niedostatkom energii, przywracając chęć do życia; wymiata wolne rodniki, poprawia pamięć krótkotrwałą oraz koncentrację umysłu.

Pomocna jest również aromaterapia. Inhalacje z olejków: rozmarynowego, bazyliowego, cynamonowego, lawendowego, drzewa sandałowego, kwiatu dzikiej pomarańczy, mięty pieprzowej, melisy, bergamotki mogą skutecznie przywrócić nastrój i obniżyć uczucie znużenia.

 

Uwaga!

Wszelkie napary ziołowe pijemy przez okres 3 tygodni, potem robimy przerwę i w miarę potrzeby powtarzamy. Pamiętajmy również o tym, że zioła są lekami! Mogą również nie zadziałać lub uczulać tak jak inne leki.

Autor: Henryka Janik

 

Niniejszy artykuł pochodzi z kwartalnika Zdrowie z wyboru nr 72/2020

Zdrowie z wyboru 72

Kup teraz

0 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *