Prostata, mały gruczoł sąsiadujący z pęcherzem i otaczający cewkę moczową, bardzo często staje się problemem dla mężczyzn po 50. roku życia. Jego przerost następuje powoli i we wczesnej fazie nie daje żadnych dolegliwości. Mężczyźni wówczas nawet nie zdają sobie sprawy, że taki proces zachodzi.
Z czasem jednak rozrastająca się prostata coraz silniej zaciska się wokół cewki moczowej i zaczynają się problemy z oddawaniem moczu.

Prostata jest najczęściej szwankującym narządem w organizmie mężczyzny. Jej przerost dotyczy aż 50% mężczyzn po 50 roku życia, 75% po 80 roku życia i 90% po dziewięćdziesiątce. Właściwa diagnostyka i leczenie przerośniętego gruczołu jest ogromnie ważne, ponieważ na podłożu gruczolaka może nastąpić transformacja nowotworowa prowadząca do raka stercza.

Około 50. roku życia, a czasem nawet wcześniej, pojawiają się u mężczyzn zaburzenia w oddawaniu moczu. Najczęściej chory zauważa początkowo jedynie, że strumień moczu staje się mniej intensywny niż dawniej, sam zaś akt oddawania moczu przeciąga się. Innym objawem tych zaburzeń bywa częstsze oddawanie moczu w nocy. Nieraz ze zdziwieniem chory stwierdza, że mimo uczucia parcia musi długo czekać na wypłynięcie moczu z cewki. Objawy te, choć początkowo nawet niezbyt dokuczliwe, nasilają się z biegiem czasu i może nawet dojść do całkowitego zatrzymania moczu. Opisane objawy wskazują na rozpoczynającą się chorobę, którą jest najczęściej gruczolak stercza zwany potocznie „przerostem prostaty”.
Rzadziej objawy te spowodowane są rakiem stercza lub stwardnieniem szyi pęcherza moczowego. Diagnostykę oraz dalsze leczenie powinien w takim przypadku poprowadzić lekarz specjalista – urolog.

Schorzenia związane z przerostem gruczołu krokowego są w dużej mierze dietozależne, dlatego też w profilaktyce i leczeniu tych problemów warto zastosować odpowiednie odżywianie, bogate w substancje działające korzystnie na funkcję gruczołu.
W początkowym stadium przerostu gruczołu krokowego pomocne są zioła. Działają wówczas dość znacznie, przynosząc ulgę choremu i odczuwalną poprawę. Natomiast w stadium zaawansowanym działają łagodząco i hamują rozrost gruczolaka. Mieszanki te działają przeciwzapalnie, ułatwiają wydalanie z organizmu moczu i toksyn oraz działają przeciwobrzękowo.
W aptekach i sklepach zielarsko-medycznych są w sprzedaży gotowe preparaty naturalne, ziołowe, wspomagające i leczące przerost gruczołu krokowego. Należą do nich np. preparaty ze śliwy afrykańskiej, olej z nasion dyni, olej z zarodków kukurydzy, pyłek pszczeli, nalewki i gotowe mieszanki ziołowe.

lek. med. Jacek Urbańczyk

Receptury mieszanek ziołowych, które mogą być przydatne w przypadku przerostu gruczołu krokowego:

Mieszanka I
Korzeń łopianu 30 g
Kora wierzby 30 g
Znamiona kukurydzy 30 g
Liść maliny 30 g
Ziele tymianku 30 g
Zioła wymieszać, 1 łyżkę mieszanki zalać 1 szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem na 3 godziny, przecedzić, pić ciepły napar 3 x dziennie 20 min. przed posiłkiem.

Mieszanka II
Ziele rdestu ptasiego 50 g
Kwiatostan rumianku 50 g
Kłącze pięciornika 30 g
Ziele jemioły 30 g
Ziele połonicznika 30 g
Zioła wymieszać, 1 łyżkę mieszanki zalać 1 szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem na 3 godziny, przecedzić, pić ciepły napar 3 x dziennie 20 min. przed posiłkiem.

 

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

LIPIDOGRAM - najnowsze normy

Tłuszcze (lipidy) przyjmujemy wraz z pożywieniem. Stanowią one jedno ze źródeł energii dla naszego organizmu, są ...

+ View

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE. Racjonalne odżywianie dla upragnionych efektów Mimo że już od ponad 40 lat ...

+ View

Arytmia serca - objaw czy ...

Palpitacje serca, kołatanie, arytmia – to tylko niektóre z określeń jakich najczęściej używamy, kiedy ...

+ View

Choroba Buergera – jak ją ...

Młody mężczyzna, który pali papierosy, skarży się na drętwienie palców i ma na nich charakterystyczne ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup