Gruczoł mały – kłopot wielki
Ostatnia aktualizacja:
7 lipca, 2019

Prostata, mały gruczoł sąsiadujący z pęcherzem i otaczający cewkę moczową, bardzo często staje się problemem dla mężczyzn po 50. roku życia. Jego przerost następuje powoli i we wczesnej fazie nie daje żadnych dolegliwości. Mężczyźni wówczas nawet nie zdają sobie sprawy, że taki proces zachodzi.
Z czasem jednak rozrastająca się prostata coraz silniej zaciska się wokół cewki moczowej i zaczynają się problemy z oddawaniem moczu.
Prostata jest najczęściej szwankującym narządem w organizmie mężczyzny. Jej przerost dotyczy aż 50% mężczyzn po 50 roku życia, 75% po 80 roku życia i 90% po dziewięćdziesiątce. Właściwa diagnostyka i leczenie przerośniętego gruczołu jest ogromnie ważne, ponieważ na podłożu gruczolaka może nastąpić transformacja nowotworowa prowadząca do raka stercza.
Około 50. roku życia, a czasem nawet wcześniej, pojawiają się u mężczyzn zaburzenia w oddawaniu moczu. Najczęściej chory zauważa początkowo jedynie, że strumień moczu staje się mniej intensywny niż dawniej, sam zaś akt oddawania moczu przeciąga się. Innym objawem tych zaburzeń bywa częstsze oddawanie moczu w nocy. Nieraz ze zdziwieniem chory stwierdza, że mimo uczucia parcia musi długo czekać na wypłynięcie moczu z cewki. Objawy te, choć początkowo nawet niezbyt dokuczliwe, nasilają się z biegiem czasu i może nawet dojść do całkowitego zatrzymania moczu. Opisane objawy wskazują na rozpoczynającą się chorobę, którą jest najczęściej gruczolak stercza zwany potocznie „przerostem prostaty”.
Rzadziej objawy te spowodowane są rakiem stercza lub stwardnieniem szyi pęcherza moczowego. Diagnostykę oraz dalsze leczenie powinien w takim przypadku poprowadzić lekarz specjalista – urolog.
Schorzenia związane z przerostem gruczołu krokowego są w dużej mierze dietozależne, dlatego też w profilaktyce i leczeniu tych problemów warto zastosować odpowiednie odżywianie, bogate w substancje działające korzystnie na funkcję gruczołu.
W początkowym stadium przerostu gruczołu krokowego pomocne są zioła. Działają wówczas dość znacznie, przynosząc ulgę choremu i odczuwalną poprawę. Natomiast w stadium zaawansowanym działają łagodząco i hamują rozrost gruczolaka. Mieszanki te działają przeciwzapalnie, ułatwiają wydalanie z organizmu moczu i toksyn oraz działają przeciwobrzękowo.
W aptekach i sklepach zielarsko-medycznych są w sprzedaży gotowe preparaty naturalne, ziołowe, wspomagające i leczące przerost gruczołu krokowego. Należą do nich np. preparaty ze śliwy afrykańskiej, olej z nasion dyni, olej z zarodków kukurydzy, pyłek pszczeli, nalewki i gotowe mieszanki ziołowe.
lek. med. Jacek Urbańczyk
Receptury mieszanek ziołowych, które mogą być przydatne w przypadku przerostu gruczołu krokowego:
Mieszanka I
Korzeń łopianu 30 g
Kora wierzby 30 g
Znamiona kukurydzy 30 g
Liść maliny 30 g
Ziele tymianku 30 g
Zioła wymieszać, 1 łyżkę mieszanki zalać 1 szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem na 3 godziny, przecedzić, pić ciepły napar 3 x dziennie 20 min. przed posiłkiem.
Mieszanka II
Ziele rdestu ptasiego 50 g
Kwiatostan rumianku 50 g
Kłącze pięciornika 30 g
Ziele jemioły 30 g
Ziele połonicznika 30 g
Zioła wymieszać, 1 łyżkę mieszanki zalać 1 szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem na 3 godziny, przecedzić, pić ciepły napar 3 x dziennie 20 min. przed posiłkiem.