Rak prostaty, a dieta

Ostatnia aktualizacja: 7 lipca, 2019

Rak prostaty, a dieta

Jadłospis w profilaktyce raka prostaty musi być wolny od tłuszczów zwierzęcych. Dieta powinna być bogata w zdrowe kwasy tłuszczowe nienasycone omega-3 oraz omega-6. Bardzo ważne jest również, aby dieta była bogata w witaminę E, która według pewnych badań wyraźnie zmniejsza ryzyko raka gruczołu krokowego.

W badaniach nad skuteczną profilaktyką schorzeń prostaty wykazano, że na rozwój gruczolaka oraz raka stercza bardzo duży wpływ ma dieta.

Jadłospis w profilaktyce chorób gruczołu krokowego musi być wolny od tłuszczów zwierzęcych. Są one bogate w cholesterol i kwasy tłuszczowe nasycone, które bardzo niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie gruczołu krokowego i prowadzą do uszkodzenia komórek prostaty. Sprzyjają miażdżycy, a ta sprzyja przerostowi stercza.
Dieta powinna być bogata w zdrowe kwasy tłuszczowe nienasycone omega-3 oraz omega-6. Bogatym źrodłem tych kwasów są nasiona oleiste (soja, kukurydza, słonecznik, siemię lniane) oraz orzechy.
Bardzo ważne jest również, aby dieta była bogata w witaminę E, która według pewnych badań wyraźnie zmniejsza ryzyko raka prostaty. Podobnie również selen, cynk i inne antyoksydanty, takie jak beta-karoteny czy witamina C.
Antyoksydanty zmiatają wolne rodniki i chronią przed rakiem.
Na szczególną uwagę zasługuje jeden z najsilniejszych związków przeciwrakowych skutecznych w profilaktyce raka stercza, jakim jest niedawno wykryty likopen. Występuje on głównie w pomidorach i czerwonej papryceNajbardziej bogatymi w likopen spośród produktów spożywczych jest koncentrat, przecier i sok pomidorowy.
Zalecaną bronią w walce z przerośniętą prostatą jest też soja, której fiozwiązki, głównie genisteina i daidzenina, działają ochronnie na gruczoł krokowy. Soję warto wprowadzić jako regularny element jadłospisu w miejsce produktów mięsnych.
Na uwagę zasługuje też czosnek, karczochy i pestki dyni, których właściwości odżywcze regulują pracę gruczołu krokowego i mają wpływ na prawidłowe krążenie krwi w gruczole krokowym. Warto też zapamiętać, aby wyeliminować picie piwa i innych napojów alkoholowych; zwiększają one m.in. poziom hormonu przysadkowego – prolaktyny, która może mieć udział w powstawaniu gruczolaka stercza.

Opracowano na podstawie książki: N. Barnard, J. Reilly Wygraj z Rakiem

Podobne artykuły