Dieta na prostatę

Ostatnia aktualizacja: 29 września, 2022

Dieta na prostatę

Dieta na prostatę. Znana to prawda, że zamiast leczyć, lepiej zapobiegać chorobom. I w jednym, i w drugim przypadku zdrowa dieta jest dobrym pomysłem na długie życie. Dzięki obecności wartościowych składników odżywczych w diecie wzmacniamy układ odpornościowy, skutecznie wspierając go w walce z chorobami. Dotyczy to również problemów z prostatą, w tym stanów zapalnych i nowotworów.

Trzymaj się zdrowych zasad

Niezależnie od tego, czy dokucza nam przerost stercza, zapalenie, czy nawet rak prostaty, dieta stosowana w tych chorobach powinna stanowić całość złożoną z wartościowych składników. Zdrowa dieta nie polega na okazjonalnym wprowadzaniu określonych produktów, nie jest jednorazowym działaniem, ale stylem życia, który pozytywnie wpływa na kondycję organizmu. Zastanawiając się więc nad tym, co jeść, chcąc zabezpieczyć się przed chorobami prostaty, jak również w trakcie leczenia związanych z nią schorzeń – warto skupić się na wypracowaniu odpowiednich wzorców żywieniowych.

Jakkolwiek zalecenia dietetyczne i jadłospisy dla poszczególnych osób będą się różnić w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby, warto wdrożyć zdrowe zasady, przede wszystkim:

  1. Podstawą zdrowej diety powinny być produkty naturalne. Wybieraj jak najmniej przetworzoną żywność – produkty mocno przetworzone zwiększają ryzyko rozwoju nowotworu prostaty.
  2. Unikaj tłuszczów zwierzęcych, zastępuj je roślinnymi.
  3. Ograniczaj sztuczny cukier i nadmiar soli – produkty te sprzyjają rozwojowi wielu chorób, m.in. rozwijających się w obrębie stercza.
  4. Jedz codziennie przynajmniej pięć porcji warzyw oraz owoce. Nie zapominaj też o kiszonkach.
  5. Najbardziej godna polecenia jest dieta wegetariańska.
  6. Wybieraj produkty pełnoziarniste zamiast jasnego pieczywa – zawierają one dużo błonnika, który pozytywnie wpływa na kondycję gruczołu krokowego.

Życiodajna moc roślin

Przełomem w leczeniu nowotworów, w tym raka prostaty, jest wykazanie wpływu roślin na zatrzymanie bądź spowolnienie ich przebiegu. Szczególne znaczenie przypisuje się substancjom fitochemicznym. Witaminy C i E oraz kurkumina to najsilniejsze przeciwutleniacze i  najskuteczniejsza broń przeciwko wolnym rodnikom, odpowiedzialnym za powstawanie mutacji w DNA. W żywieniu bogatym w fitozwiązki nie brakuje również innych substancji blokujących inicjację procesów nowotworowych i zatrzymanie ich na różnych etapach. Stosując odpowiednią dietę, można o całe lata opóźnić rozwój nowotworu, lub nawet spowodować jego obumarcie.

Fitozwiązki na wyciągnięcie ręki

Na szczęście lecznicze warzywa są w zasięgu ręki.
Należą do nich warzywa kapustne, głównie brokuły i ich kiełki, ale także wszystkie odmiany kapusty. Zawarte w nich fitozwiązki podczas rozdrabniania rozpadają się, uwalniając jedne z najsilniej działających substancji przeciwrakowych, należące do tiocyjanianów i izotiocyjanianów, które rozpoznajemy po specyficznym zapachu, tzw. zapachu zdrowia. Jedzone na surowo warzywa
kapustne są źródłem sulforafenu. To bardzo ważny związek, o który warto zadbać w zdrowej diecie. Jego obecność chroni przed mutacjami w komórkach, a co za tym idzie – zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. Potrafi zabić komórki rakowe, ograniczyć podziały innych, zmniejszyć powstawanie nowych naczyń krwionośnych w guzach, bez czego te nie wzrastają i nie dochodzi do ich rozsiewania, a także zminimalizować ilość przerzutów. W badaniach naukowych wykazano, że brokuły, a szczególnie kiełki, mogą skutecznie obniżyć poziom męskich hormonów płciowych. Ich zbyt wysoki poziom uznano za jeden z czynników ryzyka nowotworów prostaty. Na szczęście dla nas komórki nowotworowe same wychwytują go z krwi, działając na własną zgubę. Warto zatem zachęcać do jedzenia kapusty, brokułów i ich kiełków. Cennym antyoksydantem jest również likopen, wywodzący się z grupy karetonoidów. Jest on magazynowany w  różnych narządach, najczęściej w nadnerczach, wątrobie, u mężczyzn dodatkowo w jądrach i prostacie. Świadczy to o tym, że właśnie tam pełni strategiczną funkcję. Warto zwrócić szczególną uwagę na obecność w diecie owoców i warzyw bogatych w ten przeciwutleniacz, szczególnie jeśli dana osoba znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na nowotwór prostaty.

Flawonoidy

Flawonoidy to duża grupa związków fenolowych, które możemy znaleźć w owocach, warzywach, ziarnach, liściach oraz innych częściach roślin. Mają silne działanie przeciwnowotworowe. Najbardziej znane spośród nich flawonoidy pochodzą z soi i zielonej herbaty. W przypadku soi zawarte w nich genisteina, daidzenina i glyciteina – to naturalne zamienniki ludzkich hormonów, które powodują spowolnienie lub zatrzymanie rozwoju hormonozależnych nowotworów, w  tym prostaty. Blokują także powstawanie nowych naczyń krwionośnych w  nowotworach. Innym ważnym związkiem jest występujący w dużych ilościach w owocach granatu, truskawkach, malinach oraz jagodach – kwas elagowy. Wykazano, że z uwagi na antymutagenne działanie przyczynia on się do zapobiegania wielu nowotworom, m.in. nowotworowi prostaty. Podobnie jak flawonoidy z soi, ogranicza powstawanie nowych naczyń w guzach, odcinając je od substancji niezbędnych do rozwoju.

Flawonoidy: kwercetyna, kemferol, galangina i apigenina, występujące w ziołach, kwiatach i herbatach, działają zapobiegawczo, chroniąc nas przed kancerogenami uwalniającymi się podczas smażenia, wędzenia czy grillowania mięsa. Duże ilości flawonoidów występują także w zielonej herbacie dzięki zawartości w niej galusanu epigallokatechiny (EGCG), który jest silnym przeciwutleniaczem, stukrotnie silniejszym niż witamina C.

 

Niniejszy artykuł pochodzi z kwartalnika Zdrowie z wyboru nr 79/2022

Zdrowie z wyboru 79

Kup teraz

Podobne artykuły