Dom przyjazny alergikowi
Ostatnia aktualizacja:
19 maja, 2022

10 porad ważnych dla każdego alergika
- Ważne jest zwrócenie uwagi na środki chemiczne używane do sprzątania. Detergenty zazwyczaj wzmagają reakcję alergiczną. Dlatego należy używać łagodnych środków; najlepiej zrobić je samemu korzystając z octu, sody oczyszczonej, cytryny i wody. Na stronach internetowych można znaleźć przepisy na naturalne środki czystości.
- Alergicy muszą ograniczać się do niewielkich ilości elementów wyposażenia wnętrza. Z domu powinny zniknąć dywany, dywaniki, zasłonki, firanki, koce, poduszki. Wszystkie te elementy wyposażenia zbierają kurz, a w kurzu znajdują się niewidoczne gołym okiem, a groźne dla alergików roztocza.
- Dla alergika najlepsze są proste meble, nietapicerowane, łatwe do czyszczenia. Książki powinny znaleźć się w zamykanych gablotach.
- Najlepiej sprzątać przy otwartym oknie (poza okresem największego stężenia pyłków). Należy używać mokrej ściereczki – wówczas kurz nie będzie się unosił. Podłogę w łazience należy po umyciu wytrzeć do sucha, bo w wilgotnych zakamarkach natychmiast zaczynają się rozmnażać roztocza i bakterie.
- Warto zainwestować w dobry odkurzacz, koniecznie z filtrem HEPA lub z filtrem wodnym. Wszystkie zanieczyszczenia wciąga on do zbiornika z wodą i nic nie wydostaje się na zewnątrz.
- Jeżeli to możliwe, należy wymienić grzejniki na takie, które łatwo umyć. W domu alergika najlepiej sprawdzają się drabinkowe lub żeberkowe, ale jeżeli nie można pozwolić sobie na wymianę, to przynajmniej należy przykrywać je mokrymi ręcznikami, zmniejszając unoszenie się kurzu oraz nawilżając powietrze. Oczywiście musimy pamiętać o częstym praniu tych ręczników.
- Na pewno przyda się dobry oczyszczacz powietrza, który ma za zadanie eliminować z powietrza grzyby, pleśnie, kurz, pyłki, toksyczne opary itp. Na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w różne filtry. Niektóre oczyszczacze posiadają również funkcję jonizacji, co daje efekt świeżego powietrza, jak np. po burzy.
- Alergik powinien ograniczać kontakt ze zwierzętami.
- Należy często wietrzyć pościel. Bakterie i roztocza nie tolerują zarówno bardzo niskich, jak i wysokich temperatur. Jeżeli chodzi o rodzaj pościeli – alergicy powinni zrezygnować z wełny i pierza, a postawić raczej na syntetyczne wypełnienia. Taką pościel można prać w pralce.
- Alergik nie powinien spać na materacu bezpośrednio położonym na podłodze. Kurz i roztocza są wówczas w zasięgu. Jeżeli materac ma zdejmowany pokrowiec, należy go od czasu do czasu prać. Wiele firm oferuje materace ze specjalnym antyalergicznym pokryciem.
Niniejszy artykuł pochodzi z kwartalnika Zdrowie z wyboru nr 69/2020