Czy pijesz wystarczająco dużo wody? Zmuszanie organizmu do funkcjonowania przy ograniczonej ilości spożywanych płynów jest jak próba pozmywania naczyń po obiedzie w kilku szklankach wody.
Kiedy nie pijesz dostatecznie dużo wody, twój organizm jest zmuszony wydalać odpady przemiany materii w bardziej zagęszczonej formie, wskutek czego pot i oddech nabierają brzydkiego zapachu, a mocz jest ciemny i cuchnący. Organizm człowieka składa się w 70% z wody, a nasze nerki przetwarzają ponad 180 litrów płynu dziennie. Gdyby nie to, bylibyśmy pomarszczeni jak kalifornijskie rodzynki!
Dlaczego ta bezbarwna, niemal pozbawiona smaku, kalorii i soli substancja ma tak wielkie znaczenie dla naszego organizmu, który nie może się bez niej obejść? Odpowiedzi na to pytanie udzielają fizjolodzy. Woda jest dla orgaznimu jak olej dla silnika samochodu. Jest tym, co sprawia, że wszystkie elementy działają prawidłowo. Picie wody jest jak wewnętrzny prysznic niezbędny do kontynuowania procesów życiowych zachodzących w organizmach. Ale czy inne płyny, takie jak soki owocowe czy napoje gazowane, nie mogą zastąpić wody?
Napoje inne niż woda stanowią nie lada problem dla organizmu. Wiele z nich zawiera substancje energetyczne, które muszą być trawione jak pokarm. Te kalorie zawarte w napojach mogą prowadzić do gromadzenia nadmiaru energii w postaci tłuszczu, a także spowalniać trawienie. Cukier w napojach wymaga dodatkowej wody, aby mógł być strawiony. Większość napojów podnosi wydzielanie kwasu w żołądku. Wiele napojów gazowanych zawiera fosfor, pierwiastek, który przyczynia się do zmienieszania zapasów wapnia w orgaznizmie, przez co powoduje kruchość kości. Picie wody eliminuje te problemy. Nie zawiera ona kalorii, nie spowalnia trawienia i nie powoduje otłuszcznia ciała. Nie zawiera substancji drażniących delikatną wyściółkę przewodu pokarmowego ani związków zakłócających delikatny mechanizm przemiany materii.
Jak wiele wody powinienieś pić? Ciało traci okolo 10-12 szklanek wody na dobę z moczem i kałem, a także przez parowanie skórne i wydychanie. Z pokarmu czerpie 2-4 szklanek wody, a więc musisz wypić 6-8 szklanek. Czysta woda jest jednym z największych darów dla twojego zdrowia. Aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na wodę wypijaj jedną szklankę wody z samego rana, po dwie szklanki między śniadaniem a obiadem i między obiadem a kolacją i jedną szklankę około godzinę po kolacji.