Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Czy już czas na nowe buty?


Sprzątając w szafie znalazłam parę pantofli na wysokim obcasie, których nie nosiłam od dawna.

Westchnęłam na samą myśl o tym, jak bolały mnie stopy po paru godzinach chodzenia w ośmiocentymetrowych szpilkach z ostro zakończonymi czubkami. Z niedowierzaniem pokręciłam głową. Jak mogłam być tak próżna, by nosić coś takiego, tylko dlatego, że ktoś uznał, że to jest modne?

Po urodzeniu dzieci przestałam chodzić w szpilkach, ale nadal nosiłam buty na wysokich obcasach.

Potem przydarzył mi się wypadek, w którym fatalnie skręciłam stopę, więc musiałam przez kilka lat nosić buty z płaską, szeroką podeszwą, dającą pewne oparcie. Dlaczego potrzebowałam aż tyle czasu, by odkryć jak wygodne są buty na płaskiej podeszwie?

Ortopedzi i pediatrzy twierdzą, że w butach o niskich obcasach połowa ciężaru ciała przypada na pięty. W butach o wysokich obcasach tylko dziesięć procent ciężaru ciała opiera się na piętach, a pozostałe dziewiędziesiąt procent – na palcach stóp. Czy jest coś dziwnego w tym, że kobiety noszące buty na wysokim obcasie tak często cierpią z powodu odcisków, płaskostopia, wrastania paznokci i innych deformacji stóp?

Za modę trzeba płacić. Im wyższe obcasy, tym większe problemy. Kiedy stoisz, stopa jest ułożona pod kątem prostym do nogi i do długiej osi ciała. Taka pozycja utrzymuje ścięgno Achillesa w pozycji napiętej – prawidłowej. Jednak wysokie obcasy powodują, że stopa prostuje się do dołu w stosunku do osi ciała, a ścięgno Achillesa ulega skróceniu. Stopa nie jest wtedy w stanie właściwie funkcjonować w czasie chodzenia, a w wyniku kompensacji braku ruchu, jej łuk zaczyna się spłaszczać. Skutek? Spłaszczony łuk stopy, płaskostopie i coraz większa niewygoda.

Ale to nie wszystko. Wysokie obcasy zmuszają kobietę do odchylania się do tyłu w celu zachowania równowagi. To powoduje zwiększenie wygięcia kręgosłupa w części lędźwiowej. Mięśnie muszą utrzymywać kręgosłup w nienaturalnej pozycji. Z biegiem czasu powoduje to bóle pleców i poważne deformacje kręgosłupa.

Być może czas na nowe buty?


0 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *