Naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine odkryli nowe właściwości substancji o nazwie sulforaphane – antyoksydantu naturalnie występującego w brokułach i ich kiełkach.
Zaobserwowano, że sulforaphane może być istotną pomocą w zapobieganiu ślepocie. Komórki siatkówki oka są niezwykle wrażliwe na działanie oksydantów, szczególnie wywoływanych przez promieniowanie UV. W miarę gdy się starzejemy, mechanizmy ochronne funkcjonujące w komórkach siatkówki stają się coraz mniej wydolne.
Specjaliści uważają, że jest to zasadniczy czynnik powodujący makulopatię (degeneracja plamki żółtej) – jedną z głównych przyczyn ślepoty. Naukowcy odkryli, że sulforaphane chroni komórki oka przed niszczeniem – im dłużej były wystawione na działanie tego związku, tym lepszą otrzymywały ochronę. Sulforaphane – był już wcześniej badany przez wielu naukowców i doświadczenia dowiodły, że posiada on też silne właściwości przeciwnowotworowe, zwłaszcza w zapobieganiu raka żołądka. Brokuły są też bogatym źródłem wapnia, żelaza, kwasu foliowego, beta karotenu, potasu oraz witaminy C i E.
Warto również tutaj wspomnieć o jego szczególnych właściwościach bakteriobójczych w stosunku do bakterii Helicobacter pylorii – uważanej za głównego winowajcę powstawania choroby wrzodowej żołądka.
A zatem jedzmy brokuły i ich kiełki pod wszystkimi możliwymi postaciami – te warzywa to prawdziwa „kopalnia zdrowia”…