Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Zespół jelita drażliwego – jak leczyć naturalnie?

Zespół jelita drażliwego jest częstym zaburzeniem funkcjonowania jelita, na które do tej pory nie odnaleziono żadnego lekarstwa.

Objawy wiążące się z tym schorzeniem to przewlekły i powracający ból brzucha, skurcze, wzdęcia, gazy oraz zaburzona defekacja (zatwardzenia\biegunki). Zespół jelita drażliwego jest również znany jako niestrawność na tle nerwowym oraz skurcze jelita grubego i jest najczęściej występującym zaburzeniem układu trawiennego.

Zespół jelita drażliwego może być wywołany czynnikami fizjologicznymi, psychologicznymi lub dietetycznymi. Inne zaburzenia podobne do zespołu jelita drażliwego powinny zostać wykluczone przez lekarza. Należą do nich: zapalenie jelit, kandydoza przewodu pokarmowego, celiakia, cukrzyca, niewydolność trzustki, zaburzenia czynności tarczycy i nadnerczy, zapalenie uchyłków, zakażenie pasożytami oraz nietolerancja laktozy.

Winą za występowanie owej dolegliwości często obarcza się czynniki związane z dietą, takie jak nadmierne spożywanie herbaty, kawy i/lub cukru. Większość pacjentów z zespołem jelita drażliwego jest uczulonych na różnego rodzaju pokarmy. Pokarmami, które najczęściej wywołują reakcje alergiczne, są: pszenica, kukurydza, nabiał, kawa, herbata, owoce cytrusowe oraz czekolada. Ponadto w przypadku wielu osób, organizm nie jest w stanie rozłożyć cząsteczek dwucukru, nazywanych disacharydami, m.in. mannitolu, sacharozy, sorbitolu i fruktozy. Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń pracy jelit, medycyna naturalna sugeruje zwiększenie ilości błonnika spożywanego w diecie, wyeliminowanie uczulających oraz nietolerowanych pokarmów, terapie ziołowe, multiwitaminy i minerały, probiotyki oraz zmianę zachowania i sposobu radzenia sobie ze stresem.

Dojelitowe kapsułki z olejkiem miętowym są stosowane w całej Europie w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Olejek miętowy hamuje skurcze przewodu pokarmowego oraz uwalnia gazy. Standardowa dawka to 2-3 kapsułek przyjmowane między posiłkami. 

Wyniki badania z randomizacją, w którym u pacjentów z zespołem jelita drażliwego zastosowano chińską formułę ziołową zostały opublikowane w Journal of the American Medical Association. Według gastroenterologów po 16 tygodniach nastąpiła poprawa w 59% u pacjentów, którzy stosowali tę formułę, w przeciwieństwie do pacjentów zażywających placebo, u których nastąpiła zaledwie 19% poprawa. Pacjenci stwierdzili, że leczenie w znacznym stopniu ograniczyło negatywny wpływ zespołu jelita drażliwego w ich codziennym funkcjonowaniu.

Polecamy!

Probiotyczne mikroorganizmy w kompozycji ziołowo-roślinnej. SCD ProBiotica™ to zdrowe trawienie lepsza odporność!

 SCD ProBiotica®

• przywraca prawidłową czynność przewodu pokarmowego,

• ogranicza nadkwaśność, zaparcia, biegunki bakteryjne i wirusowe,

• ogranicza objawy nietolerancji laktozy,

• wspomaga obniżenie złego cholesterolu we krwi,

• wspomaga mechanizmy obronne organizmu

Do nabycia w sklepie:
www.fzz.pl
e-mail: biuro@fzz.pl
tel. 46 857 13 54

1 komentarze

1 komentarz

  1. Justyna
    #LINK,

    U mnie na przemian są biegunki i zaparcia. Na zaparcia używam czopków eva/qu, oprócz tego przyjmuję probiotyki 🙂

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry