5 wskazówek, które pomogą Ci budować więzi
Przez
dr n. med. Neil Nedley
|
Ostatnia aktualizacja:
7 lipca, 2019

Umiejętność zbudowania ciepłej relacji jest jednym z najprzyjemniejszych aspektów życia. Mimo wartości zdrowych relacji wielu ludzi ma trudności w pielęgnowaniu oraz utrzymaniu długotrwałej przyjaźni. Brak możliwie najwyższej wydajności umysłowej może być powodem utraty bliskich przyjaciół.
Jeśli masz niewielu bliskich przyjaciół lub nawet wcale ich nie masz, twoja wydajność umysłowa może poprawić jeśli będziesz postępować zgodnie z pięcioma wskazówkami. Pomogą ci one w zachowaniu równowagi podczas wzmacniania więzi rodzinnych i przyjacielskich.
1. Zaangażuj się!
Jeśli nie masz poczucia przynależności lub nie masz bliskiej rodziny czy przyjaciół, rozważ zaangażowanie się w jakiś projekt społeczny lub kościelny, który jest zgodny z twoimi osobistymi celami. Prawdopodobnie pomoże ci to zbudować bliskie więzi, a dzięki poczuciu wspólnego celu, szybko poczujesz przynależność. To pomoże ci ograniczyć poziom stresu oraz osiągnąć poprawę funkcji mózgu i dobrego zdrowia umysłowego.
2. Bądź takim przyjacielem, jakiego sam chciałbyś mieć.
Jeśli dużo myślałeś o wyborze przyjaciół, prawdopodobnie jesteś świadomy, że sam wolałbyś mieć przyjaciela zdrowego umysłowo. Zamiast ciągnąć cię w dół, taki przyjaciel może podnosić cię w górę.
Możesz zwiększyć swoje grono przyjaciół dzięki temu, że będziesz taką osobą, z którą inni ludzie będą mieli ochotę przebywać. Podczas gdy każdy z nas potrzebuje czasem chwili na odkrywanie samego siebie lub ma momenty wątpliwości, ludzie nie lubią przebywać w towarzystwie osób odbierającym im wszelką radość. Pielęgnuj świetne nastawienie oraz pogodne usposobienie, a inni będą odczuwać przyjemność ze spędzania czasu z tobą. Osoby zdrowe umysłowo wolą silniejszych i bardziej niezależnych przyjaciół.
Przyjaciele, którzy cały swój czas spędzają na realizowaniu nieodpowiednich zachcianek swoich ciągle potrzebujących przyjaciół, w końcu się zmęczą. Ludzie wymagający stałej uwagi mają obsesję na swoim punkcie lub spędzają niemożliwe ilości czasu, próbując wymusić na innych realizowanie ich własnych potrzeb. Są zbyt zajęci, skupiając się na samych sobie, aby wyciągnąć rękę do kogoś innego.
Nie oznacza to, że powinniśmy odcinać się od takich osób. Być może potrzebują naszej przyjaźni i pomocnej dłoni. Dla równowagi może nie najlepiej jest włączać takich ludzi w najbliższe grono przyjaciół, ponieważ mogą pociągnąć cię za sobą w dół. Bliska przyjaźń to najpiękniejsza więź, jaką możemy zbudować. Inwestując w tego rodzaju przyjaźnie, budujesz więzi, które mogą przetrwać całe życie.
3. Nigdy nikogo sobie nie przywłaszczaj.
Niektórym ludziom w małżeństwie czy bliskiej przyjaźni wydaje się, że druga osoba jest ich własnością. To szczególnie prawdziwe w przypadku więzi, kiedy jedna ze stron nie czuje się spełniona.
Ludzie, którzy nie otrzymują tego, czego pragną z danej relacji, często próbują manipulować partnerem, roszcząc sobie do niego prawa własności. Taka taktyka rzadko działa przez dłuższy czas.
Ludzie nie lubią być czyjąś własnością. Ponadto stawianie żądań niespecjalnie zbliża nas do siebie nawzajem. Dobre więzi wypływają z chęci. Jeśli ktoś nie odda chętnie swojego serca drugiej osobie, żadne groźby świata nie pomogą w tym, aby dany związek dobrze funkcjonował. Określ, co jest rzeczywistym powodem napięcia w związku, i rozwiąż problem, zanim pojawi się zazdrość lub poczucie własności. Prawdziwi przyjaciele lub kochające się osoby nie muszą być zaborcze.
4. Bądź szczery.
Większość ludzi zgodziłaby się ze mną: uczciwość oraz prawość są podstawą solidnego związku. Nic nie narusza równowagi związku łatwiej niż nieuczciwość i kłamstwa. Jeśli chcesz zbudować przyjaźń, dotrzymuj słowa.
5. Polepsz swoją wydajność umysłową.
Częściej niż rzadziej programy mające na celu poprawę wydajności umysłowej poprawiają również więzi. Wielu moich pacjentów, którzy przyszli do mnie z powodu depresji, miało problemy małżeńskie. Kiedy rozpoczęli program poprawy swojej wydajności umysłowej, poprawiły się również ich relacje małżeńskie.