Wody ze źródeł leczniczych
Ostatnia aktualizacja:
7 lipca, 2019

Głównym czynnikiem ryzyka powstawania kamieni w nerkach jest niedostateczna ilość wody wypijanej w ciągu doby. Odpowiednia jej podaż może uchronić przed tą chorobą, jest również niezbędnym elementem terapii. Szczególne zastosowanie mają w tym względzie niektóre wody mineralne, które wykazują silne działanie moczopędne i oczyszczające z substancji sprzyjających powstawaniu kamieni.
Jedną z najważniejszych zasad zdrowego stylu życia i profilaktyki chorób cywilizacyjnych jest picie odpowiedniej ilości czystej wody. Zasada ta jest kluczowa w przypadku zapobiegania i leczenia chorób układu moczowego. Dorosła osoba powinna wypijać około dwóch litrów wody dziennie i odpowiednio więcej przy[nbsp]wzroście zapotrzebowania (wysoka temperatura otoczenia, wysoka gorączka, wymioty, biegunka). Umożliwia to systematyczne usuwanie z organizmu i z dróg moczowych wszystkich zanieczyszczeń, również tych, które mogą się krystalizować.
Szczególnie cenne i warte omówienia są wody mineralne o działaniu moczopędnym.
W Polsce nie brakuje źródeł leczniczych wód, które pomagają usuwać piasek z nerek. Pomagają one również w leczeniu kamicy, zmniejszając znacznie wielkość już powstałych złogów. Takie właściwości mają m.in. wody Józef z Krynicy i z Wysowej, Marysieńka z Cieplic oraz w mniejszym stopniu Anna z Żegiestowa oraz[nbsp]Kinga z Krościenka. Wody te wzmagają kurczliwość i perystaltykę mięśni gładkich dróg moczowych, co ułatwia wydalanie piasku lub kamieni na zewnątrz. Minerały skoncentrowane w mineralnych wodach leczniczych pobudzają enzymy regulujące gospodarkę wodną w organizmie. Powoduje to usuwanie z moczem złogów[nbsp]kwasu moczowego, szczawiowego i fosforowego, które sprzyjają tworzeniu się kamieni w nerkach. Wody Jan i Józef aż czterokrotnie nasilają wydalanie substancji tworzących kamienie moczowe. Kuracja wodą moczopędną jest zalecana[nbsp]przez urologów w profilaktyce u osób ze skłonnością do kamicy nerkowej oraz po zabiegach usunięcia kamieni. Woda wypłukuje drobne kryształki piasku i małe złogi, zapobiega także zakażeniu dróg moczowych i nawrotom kamicy.
Profilaktycznie i leczniczo powinno się pić przynajmniej 1,5 litra np. wody Jan dziennie przez minimum 2 tygodnie. Wodę taką najlepiej jest pić trzy razy dziennie po pół litra przed posiłkiem.