Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Co leczymy, gdy ćwiczymy?

Brak aktywności fizycznej jest wbrew powszechnej opinii, bardzo ważnym czynnikiem ryzyka wielu chorób.

Siedzący tryb życia może wywierać wpływ m.in. na powstawanie choroby wieńcowej, otyłości, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Mało aktywne osoby mają mniej rozbudowaną sieć obocznych naczyń wieńcowych, co w razie zawału serca zmniejsza ich szansę na przeżycie.

Jak dużo aktywności fizycznej potrzeba, aby poprawić zdrowie ?

Jeszcze 15 lat temu lekarze uważali, że jedynie intensywne i długotrwałe ćwiczenia fizyczne mogą przynieść zdrowotne korzyści. Jednak wyciskanie „siódmych potów” nie dla każdego jest przyjemnością, a ponadto wcale nie działa korzystnie.

W ostatnich latach wykazano, że aby poprawić tzw. kondycję fizyczną i zmniejszyć ryzyko wystąpienia w/w chorób, wystarczy aktywność powodująca zużycie około 1000 – 2000 kilokalorii w ciągu tygodnia. Jest to aktywność o tzw. umiarkowanym nasileniu. Odpowiada ona na przykład przejściu żwawym krokiem około 3 kilometrów dziennie 5 razy w tygodniu.       

A zatem :

– aktualnie specjaliści zalecają aktywność ruchową polegającą na co najmniej 30 – minutowych ćwiczeniach bez przerwy, o umiarkowanym nasileniu przez większość dni  w tygodniu. Najlepiej codziennie!

– najprostszą i jednocześnie najtańszą formą ćwiczeń jest szybki marsz na dystansie około 2 – 3 km, ponadto pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka lub spacer „pod górkę”.

– niestety, 7 na 10 dorosłych osób w krajach wysokorozwiniętych, także w Polsce, nie stosuje się do tych zaleceń.

– większość z nas, nie zdaje sobie sprawy, że aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Przyczynia się do utrzymania prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, wzmacnia serce, obniża poziom cholesterolu, reguluje przemianę materii, zapobiega otyłości, a także chroni nas przed osteoporozą.

– aktywność fizyczna to także wspaniałe antidotum na stresy codziennego życia, poprawia nasze samopoczucie, dodaje więcej energii

– jeżeli wydaje Ci się, że jesteś zbyt zmęczony aby ćwiczyć, zdziwisz się jak wiele energii Ci przybędzie, gdy tylko zaczniesz!

Trzeba pamiętać, że fizjologicznie sprawność fizyczna zaczyna zmniejszać się mniej więcej po 25 roku życia. Co 10 lat tracimy jej około 10 %. Innymi słowy, w wieku 55 lat nasza sprawność jest o 30% mniejsza, niż gdy mieliśmy 25 lat. Uważa się, że połowa utraty sprawności fizycznej wiąże się z brakiem regularnej aktywności fizycznej. Druga połowa wynika ze starzenia się, odżywiania, wpływu środowiska życia itp.

Nie zwlekajcie, lato to dobra pora roku, aby zacząć poważnie dbać o swoje zdrowie.

Powodzenia!

lek. med. Mariusz Słociak

0 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *