Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Możesz pokonać ból

Praktycznie każdy, jeśli będzie żył dostacznie długo, będzie miał jakiś artretyzm.

Może on być spowodowany przez czynnik zewnętrzny, który przeniknął do organizmu, jak wirusy czy bakterie powodujące uszkodzenie tkanek. Dlatego bardzo ważna jest troska o należyte funkcjonowanie systemu obronnego.

Artretyzm reumatoidalny jest chorobą postępującą. Może powodować obrzęk któregokolwiek z dwustu stawów w twoim organizmie. Kiedy stawy zostają zaatakowane i powstaje w nich stan zapalny, ich wyściółka puchnie. Płyn wydostaje się na zewnątrz, co zakłóca normalne funkcjonowanie stawu i powoduje dotkliwy ból, nadwraźliwość oraz wrażenie przegrzania.

Leczenie artretyzmu to fizjoterapia, właściwy odpoczynek, opatrunki usztywniające, urządzenia zapobiegające napinaniu stawów, gorące i zimne kompresy oraz łagodne ćwiczenia. Pomocne jest także rozsądne stosowanie leków.

Reumatyzm różni się od artretyzmu, gdyż atakuje tkanki otaczające stawy, w tym mięśnie, ścięgna, powięzi i torebki stawowe wokół stawów. Cztery czynniki związane ze stylem życia mogą zwiększać ryzyko zachorowania na tę chorobę: przemęczenie, nadwaga, brak ruchu i – najważniejsze – brak odpowiedniej ilości snu.

Można w pewnym stopniu zapobiegać najpowszechniejszej występującej formie artretyzmu, osteoartretyzmawi, następującymi sposobami.

1. Zrzucenie nadwagi – zwiększone obciążenie stawów jest czynnikiem negatywnym.

2. Dbanie o zdrowe chrząstki jest kolejną ważną rzeczą, a wiąże się z właściwym używaniem stawów. Chrząstki (miękkie wkładki między kośćmi) nie są zaopatrywane przez krew, tak więc czerpią składniki odżywcze z mazi stawowej, a następuje to oczywiście jedynie wtedy, gdy stawy są używane. Tak więc potrzebujemy ruchu. W przypadku większości ludzi wystarczają codzienne zajęcia, ale zaleca się co najmniej dwadzieścia minut szybiego chodu cztery razy w tygodniu.

3. Poza tym należy unikać spożywania tłuszczów zwierzęcych i nadmiernych ilości białka.

Wyzwanie: Jeżeli nęka cię artretyzma, spróbuj radykalnie zmienić styl życia – schudnij, jedz surowe owoce i warzywa, wyeliminuj z diety tłuszcz zwierzęcy i nadmiar białka, unikaj stresu, ćwicz regularnie i śpij odpowiednio długo każdej nocy!

0 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *