Markery nowotworowe – to warto wiedzieć!

Przez | Ostatnia aktualizacja: 7 lipca, 2019

Markery nowotworowe – to warto wiedzieć!

Markery nowotworowe, nazywane też wskaźnikami nowotworowymi, to substancje chemiczne o charakterze białek, enzymów lub hormonów.

Wytwarzane są w komórkach naszego organizmu i u osób zdrowych występują w śladowych ilościach. Kiedy jednak rozwija się nowotwór, ich poziom we krwi na pewnym etapie rozrostu wyraźnie wzrasta. Poziom ten można określić, oddając próbkę krwi do badania. Większość znanych markerów nie charakteryzuje się jednak wysoką swoistością ani czułością. Oznacza to, że jeden nowotwór może wytwarzać kilka markerów, jeden rodzaj nowotworu może wydzielać substancje charakterystyczne dla innych guzów, a wzrost poziomu nie następuje w odpowiednio wczesnej fazie rozwoju choroby.

Ponadto podwyższony poziom markerów nie musi zawsze świadczyć o rozroście nowotworowym, a być jedynie związany z zaawansowanym stanem zapalnym narządu. Dlatego oznaczanie większości markerów stosuje się bardziej jako badanie pomocnicze do oceny skuteczności terapii onkologicznej niż do wczesnego wykrywania guza. Wyjątek stanowi marker PSA, który pozwala wykryć raka prostaty, i to w bardzo wczesnej fazie rozwoju choroby, oraz marker AFP charakterystyczny dla pierwotnego raka wątroby.

 

SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE

Towarzystwo do Walki z Rakiem zwraca uwagę na 7 objawów, które powinny być traktowane jako sygnały ostrzegawcze. Trzeba pamiętać, że mogą one być znakiem choroby nowotworowej, mogą jednak u ich podłoża leżeć inne, mniej groźne schorzenia. Dlatego, w przypadku ich zauważenia, należy skonsultować się z lekarzem.

1. Niegojąca się rana.

2. Wyraźna zmiana znamienia.

3. Nienaturalne krwawienia lub wydzieliny.

4. Pojawienie się zgrubienia lub guzowatość tkanki.

5. Niestrawność i trudności w połykaniu.

6. Zaburzenia w oddawaniu moczu lub kału.

7. Przewlekły kaszel lub chrypka.

Nigdy nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza w przypadku zaobserwowania jakiegokolwiek objawu, mogącego świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej!

Podobne artykuły