Pielęgnacja oczu
Ostatnia aktualizacja:
5 lipca, 2019

Wiele uroku kobiecie nadają zadbane, zdrowe oczy.
Nie wystarczy jednak sam makijaż. Skóra wokół oczu jest cienka, delikatna, mięśnie bardzo małe, tkanki tłuszczowej jest bardzo niewiele. Miejsca te wymagają szczególnie troskliwej pielęgnacji, aby zapobiec rozciąganiu skóry, powstawaniu przedwczesnych zmarszczek i zwiotczeniu powiek. Ważny jest umiejętny codzienny demakijaż oczu. W żadnym przypadku nie należy jednak zmywać oczu wodą z mydłem, która nadmiernie wysusza skórę.
Można posługiwać się płatkiem kosmetycznym nasyconym odpowiednio dobranym preparatem do demakijażu. Zabieg ten należy przeprowadzić bardzo ostrożnie tak, aby nie naciągać skóry.
Makijaż powinien być usunięty tak, aby nawet najdrobniejsze resztki nie pozostały na powiece. Po umyciu i osuszeniu twarzy nakładamy krem pod oczy i na powieki. Krem powinien być bardzo delikatny, łatwo wchłaniany przez skórę.
Wiele kremów pod oczy zawiera środki powodujące napęcznienie skóry. Przy stosowaniu takich kremów pomarszczona skóra nabrzmiewa, sprawiając wrażenie, że zmarszczki zniknęły, a cera stała się gładka i połyskliwa. Gdy przestajemy używać kremu, zmarszczki ukazują się jeszcze głębsze niż były, a cera jest zwykle bardziej wysuszona niż na początku.
Sprawą, której nie należy zaniedbywać jest gimnastyka oczu. Ma ona na celu wzmocnienie gałek ocznych.
Oto kilka ćwiczeń. Przy otwartych oczach patrzymy w lewo, potem w prawo i w dół. Wykonujemy ruch okrężny gałką w lewo, a następnie w prawą stronę. Te same ćwiczenia wykonujemy przy zamkniętych oczach. Otwieramy oczy i szeroko spoglądamy w górę, liczymy do dziesięciu i puszczamy powieki. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia należy skontrolować przy położeniu ręki na czole czy nie marszczymy czoła.
Zmartwieniem wielu kobiet są worki pod oczyma. Ich przyczyną są na ogół nieprawidłowości w pracy organizmu, np. niewydolność krążenia czy schorzenia nerek. W takich przypadkach nie pomoże nawet najbardziej renomowany krem. Musi wypowiedzieć się lekarz.
Worki pod oczyma mogą być także wynikiem zwiotczenia skóry. Jeśli obrzęk nie jest uwarunkowany chorobą, dobry efekt dają okłady z naparu z liści rozmarynu. Można też uzyskać poprawę po stosowaniu gorących okładów, najlepiej przy użyciu frotowego ręcznika, na górną część twarzy.
Brwi rzadkie można wzmocnić nacierając każdego wieczoru popiołem z kory dębowej zmieszanym z gliceryna. Po czym należy je szczotkować szczoteczką do zębów.
Do pielęgnacji oczu używać kompresów i okładów ziołowych. Okłady przygotowuje się z 1 łyżeczki świeżych ziół i ½ szklanki wody.
Najlepiej używać – w dolegliwościach o charakterze uczuleniowo-zapalnym świetlika łąkowego; – dla uzyskania blasku oczu kwiat bzu czarnego; – na opuchnięte powieki i zaczerwienione oczy ziele skrzypu; – na wszelkie stany zapalne kwiat rumianku.