Ćwiczenia fizyczne od zawsze miały pozytywny wpływ na zdrowie a dobra kondycja fizyczna wróży osiągnięcie wysokiej wydajności fizycznej i umysłowej.
Rozwój przemysłowy, ośmiogodzinny dzień pracy oraz wolny czas, niewyobrażalny dla wcześniejszych pokoleń, spowodowały, że we współczesnym społeczeństwie nastąpiła tendencja do siedzącego trybu życia.
W czasach Sebastiana Kneippa – znanego z leczenia wodą – taki styl życia nie był znany. Osoby dbające o swoje zdrowie, które przybywały ze wszystkich stron kontynentu w poszukiwaniu rady Kneippa, bogaci czy biedni, dostawali tylko jedno zadanie – rąbanie drewna – czy to na rozgrzewkę, czy aby utrzymać ciepło. Zakonnice, których duszpasterzem był Kneipp, dobrze wiedziały, że sama modlitwa czyni je słabymi, jak również, że praca jest formą modlitwy. Dojenie krów, sprzątanie obornika oraz praca w polu i w ogrodzie szybko stały się częścią ich pracy w zakonie. Praca, ruch oraz spacery boso po zielonych pastwiskach były częścią kuracji i tak pozostało do dzisiaj.
Sport i ćwiczenia fizyczne wypełniają sporą część naszego wolnego czasu. Jesteśmy świadomi, że podnoszą jakość naszego życia oraz je wydłużają. Sebastian Kneipp powiedział, że gdybyśmy więcej spacerowali, wszystko byłoby lepsze! W jego czasach, czyli ponad sto lat temu, spacerowanie należało do porządku dnia codziennego; jedynie bogaci mieli konie, wozy lub karety. Praca fizyczna, taka jak rąbanie drewna, była znaczącym elementem jego metody, aby rozgrzać się przed lub zachować ciepło po zabiegu hydroterapii Kneippa.
W dzisiejszych czasach obserwujemy niespotykany wzrost świadomości dotyczący kwestii ludzkiego organizmu i wiemy, jak bardzo istotne są ćwiczenia fizyczne. Ruch sprawia, że wszystkie organy i części ciała funkcjonują w odpowiedni sposób dzięki temu, że podczas wysiłku ciało wchłania więcej tlenu poprzez zwiększone krążenie. Kneipp ostrzega, że choroba może zacząć się w krwi. Jeżeli jesteśmy w stanie oczyścić krew, możemy zapobiegać chorobom i je leczyć.
Jeżeli uważasz, że nie masz czasu na zajęcia sportowe, chodź pieszo. Wchodź po schodach, nawet jeśli nie uda ci się pokonać ich wszystkich. Zmień całą codzienną pracę, którą wykonujesz w ćwiczenie: rozciągaj się, kiedy sięgasz do szafki. Pochylaj się, kiedy ścielisz łóżko. Pracuj obiema stronami ciała, kiedy odkurzasz. Samodzielnie myj samochód oraz okna, nawet jeżeli zabiera to więcej czasu. Chodź po domu tam i z powrotem, wstawaj, kiedy oglądasz telewizję, i wykonuj proste ćwiczenia. Jedź do pracy na rowerze. Nie siedź zbyt długo przy biurku. Zapewne słyszałeś powiedzenie: „Organ nieużywany zanika”. Tak więc używaj swojego ciała!