Jak pielęgnować twarz zimą?
Ostatnia aktualizacja:
5 lipca, 2019

Dla niektórych, zima to piękna pora roku, jednak nie jest to najlepszy okres dla naszej skóry. Czynniki atmosferyczne takie jak: silny wiatr, mróz, czy wahania temperatury w ciągu dnia np. wchodzenie z mrozu do ciepłego pomieszczenia, mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan naszej skóry, co spowoduje jej wysuszenie, pękanie, różne podrażnienia i zaczerwienienia, a przy cerze naczyniowej, może dojść do pojawienia się większej ilości teleangiektazji, czyli rozszerzonych naczyń krwionośnych. Zimą nasz skóra wymaga szczególnej troski. Powinniśmy pamiętać nie tylko o nawilżaniu skóry, ale i o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w mieszkaniu. Suche powietrze w pokojach może absorbować wodę ze ciała.
Równie istotne jest to, jak i ile razy oczyszczamy skórę. Przesadne stosowanie środków myjących i oczyszczających może pozbawić ją naturalnego nawilżenia i bariery ochronnej. Jesienią i zimą mniej znaczy zdecydowanie lepiej.
Warto też ograniczyć używanie ciepłej wody i mydła. O wiele lepszym rozwiązaniem jest krótki, letni prysznic, lub kąpiel w wannie bez dodatków drażliwych płynów. Następnym krokiem jest delikatne osuszenie ciała i zastosowanie dużej ilości balsamu, masła pielęgnacyjnego lub galaretki naftowej.
Żeby odpowiednio pielęgnować naszą cerę, należy o nią zadbać nie tylko od zewnątrz. Jakie witaminy dla skóry są ważne? Dieta dla urody musi być bogata w witaminę C. Jaki wpływ na nasz organizm ma witamina C? Spowalnia procesy starzenia, pomaga skórze szybciej się zregenerować, wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega ich pękaniu, wpływa korzystnie na zęby, kości, włosy i paznokcie, współuczestniczy w produkcji kolagenu, który umożliwia skórze zachowanie jędrności i elastyczności, chroni przed szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego (które jest obecne także zimą). Witamina C musi być dostarczana w diecie, gdyż organizm nie jest w stanie sam ją sobie wytworzyć. Zalecana codzienna dawka witaminy C to 60 mg. Witamina C nie jest magazynowana w organizmie, jej nadmiar jest usuwany z moczem.
Źródła witaminy C to: owoce róży (pij codziennie herbatkę z owoców róży), nać pietruszki, czarna pietruszka, papryka, koperek zielony, brukselka, jarmuż, truskawki, poziomki, szczypiorek, szpinak, czerwona porzeczka, kapusta czerwona, kapusta biała, kalafior, pomarańcze, cytryna, czosnek, maliny itd. Produkty zostały wymienione w kolejności od największej ilości zawartości witaminy, do mniejszej.
Warto pomyśleć również o wzbogaceniu naszej diety o kwasy Omega, których bogatym źródłem jest olej rzepakowy (na zimno tłoczony) i olej lniany. Tłuszcze wspomogą wiązanie wody w skórze i sprawią, że nasz organizm będzie lepiej absorbował wiele cennych witaminy.
Zimą zazwyczaj trudniej dostać świeże lokalne produkty, a skóra właśnie wtedy potrzebuje odżywiania. Jeśli nie masz możliwości zrobienia zakupów na targu, niezbędne produkty możesz kupić również w sklepie spożywczym.
Aby oczyścić i odświeżyć skórę, polecam oczyszczający żel z ziemniaków. Ziemniaki mają wiele leczniczych zastosowań.
Oczyszczający żel z ziemniaków
Składniki
¼ szklanki pokrojonych ziemniaków (ze skórką)
¼ szklanki jogurtu
1 jajko
½ łyżeczki sody oczyszczonej
Przygotowanie
Ziemniaki zmisować na gładką masę (być może będzie trzeba dodać odrobinę jogurtu lub jajko, aby mikser mógł wykonać swoje zadanie). Po kolei dodawać pozostałe składniki i wymieszać. Przechowywać w lodówce.
Sposob użycia: kolistymi ruchami nakładać na twarz. Spłukać ciepłą wodą, a następnie użyć toniku i krem nawilżający.