Skóra jest największym organem naszego organizmu. Wchłania 60 procent tego, co na nią nakładamy, więc nie postępujmy z nią bezmyślnie, ale dbajmy o nią każdego dnia.
PIELĘGNACJA SKÓRY
Poniższe wskazówki zawierają podstawowe informacje na temat właściwej pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Należy zawsze pamiętać, że to, co nakładamy na skórę, jest równie ważne jak to, co jemy.
Sen: ilość snu ma olbrzymi wpływ na nasze oczy i skórę, która – podobnie jak umysł – potrzebuje go, aby odpocząć i odmłodnieć. Poza tym podczas snu skóra oczyszcza się i odnawia.
Regularne ćwiczenia: ćwiczenia leczą nie tylko ciało, ale i umysł. Obniżają poziom hormonów, usuwają toksyny i pobudzają produkcję kolagenu – dzięki temu mają niezwykle odżywcze działanie dla zdrowia ciała i skóry.
Właściwe odżywianie: należy spożywać mnóstwo warzyw i owoców, ograniczyć sól, nabiał i cukier. Warto upewnić się, że nasza dieta składa się z wystarczającej ilości pokarmów bogatych w składniki odżywcze, witaminy, minerały i antyoksydanty (witaminę A, C i E) oraz pokarmów nieprzetworzonych – unikaj pustych kalorii i słodzonych pokarmów. Jeden z najlepszych dla skóry składników odżywczych stanowi biotyna (witamina z grupy B), która pomaga odbudować strukturę skóry, włosów i paznokci. Chociaż dostępnych jest mnóstwo suplementów, nic nie zastąpi wartości odżywczych pochodzących z właściwego rodzaju pożywienia. Dla zdrowej skóry niezbędne są duże ilości zielonych warzyw, owoce i zdrowe białka.
Ograniczenie spożycia kofeiny: należy w jak największym stopniu ograniczyć spożycie kofeiny. Unikaj także innych złych nawyków, takich jak palenie papierosów i picie alkoholu, ponieważ odwadniają skórę i pogłębiają zmarszczki. Jeśli musisz pić kawę, zamiast dwóch filiżanek wypij jedną, a jeśli potrzebujesz dodatkowego pobudzenia, drugą zastąp herbatą ziołową – świetnie pobudza, a nie zawiera kofeiny.
Woda: to, co dostaje się do wnętrza naszego organizmu, bezpośrednio wpływa na to, co widać na zewnątrz. Jeśli chcesz mieć ładną skórę, musisz zapewnić jej odpowiednie nawilżenie. Picie dużych ilości wody lub innych zdrowych płynów bez cukru i substancji chemicznych pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz utrzymać nawilżenie i jędrność skóry.
Odpoczynek: łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Spróbuj odkryć, jakie czynności cię relaksują: czytanie, ćwiczenia oddechowe, spacer. Jeśli uspokoisz ciało, twoja skóra także to odczuje.
Oczyszczanie: postępuj zgodnie z zasadami codziennej pielęgnacji skóry, a ona okaże ci wdzięczność. Rozpocznij od oczyszczania twarzy rano i wieczorem. Kup lub przygotuj własny płyn oczyszczający, który sprawdza się w przypadku twojego typu cery. Następnie oczyść skórę tonikiem i nałóż krem nawilżający, aby ją odżywić i utrzymać jej równowagę. Raz w tygodniu nakładaj maskę i rób peeling, który należy przeprowadzić nie tylko na twarzy, ale również na całym ciele. Unikaj kosmetyków zawierających substancje chemiczne i pamiętaj, że twoja skóra wchłania 60 procent tego, co na nią nakładasz. Dotyczy to również cząsteczek zawartych w atmosferze – skóra wchłania toksyny z otaczającego nas środowiska, a każdego dnia gromadzi się na niej spora ilość bakterii i tłuszczu, dlatego ważne jest jej oczyszczanie. Poranne mycie twarzy pomaga pozbyć się toksyn, które nasz organizm wydalił w czasie snu. Warto też często zmieniać poszewkę na poduszkę. Toniki mają dodatkowe działanie ściągające, oczyszczające i odżywiające, a także regulują pH i koją skórę. Kosmetyki nawilżające zapewniają jej zdrowie, dlatego za każdym razem, gdy ją oczyszczasz, pamiętaj o jej nawilżaniu. Im lepiej nawilżona skóra, tym mniej tłuszczu będzie produkował nasz organizm.
Cień: unikaj nadmiaru światła słonecznego, a kiedy przebywasz na słońcu, zabezpiecz skórę naturalnym filtrem SPF. Często pamiętamy o tym tylko w lecie, a przecież w zimie również jesteśmy narażeni na uszkodzenie skóry wywołane promieniami słonecznymi. Już od dawna stosuję podkłady mineralne i nawilżam skórę olejkami, które w sposób naturalny chronią przed ich działaniem. Jeśli spędzasz na słońcu dużo czasu, pamiętaj o nałożeniu nawilżającej maseczki o działaniu kojącym (najlepsza jest maseczka aloesowa lub mleczna).
➺ KUCHENNE KOŁA RATUNKOWE ➺
Poniżej znajduje się kilka szybkich środków ratunkowych, które znajdziesz w swojej kuchni:
* Jedno jajko i dwie łyżki (15 g) skrobi kukurydzianej – ujędrnia skórę; mieszankę należy nakładać jak maseczkę i pozostawić na ok. 20 minut.
* Melon kantalupa – koi suchą skórę; dojrzały owoc zgnieść widelcem i natrzeć nim skórę. Zostawić na 5–10 minut, a następnie zmyć.
* Sok ze świeżego ananasa i/lub papai – naturalnie wybiela skórę; nakładać przy użyciu wacika i pozostawić na co najmniej 10 minut, a następnie zmyć.
* Torebki zielonej herbaty – redukują opuchliznę wokół oczu; odsączone torebki nałożyć na oczy na 10–20 minut.
* Miód – naturalna substancja utrzymująca wilgotność; można stosować go jako kosmetyk oczyszczający lub dodawać do każdego przepisu na kosmetyk pielęgnujący. Można mieszać go z glinką i proszkami o działaniu oczyszczającym, dodać do soku z cytryny w pielęgnacji skóry tłustej lub mleka w pielęgnacji skóry suchej.
* Plasterki ziemniaka lub ogórka – redukują opuchliznę i cienie pod oczami; schłodzone plasterki ogórka lub ziemniaka umieścić na oczach na ok. 10–20 minut.
Mam problem z suchą i podrażnioną skórą i muszę bardzo uważać na to co stosuję do mycia czy smarowania. Od kilku miesięcy używam kremu dexeryl i w końcu widzę znaczną poprawę. Skóra jest lepiej nawilżona i zabezpieczona