Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Trądzik

Trądziku nie można wyleczyć, lecz można go kontrolować. Nawet jeśli nie jest leczony, zazwyczaj w końcu mija. Należy pamiętać, że nikt jeszcze nie umarł na trądzik, ale wielu zmarło na skutek leczenia trądziku. Na wytworzenie się pryszcza potrzeba około 90 dni, tak więc leczenie może nie przynieść natychmiastowej poprawy.

Niektóre badania zaprzeczają związkowi diety z trądzikiem, jednak najbardziej doświadczeni dermatolodzy i ludzie cierpiący na trądzik potwierdzają, że w walce z trądzikiem należy wyeliminować takie pokarmy jak tłuszcze, orzechy, słodycze i czekolada.

Wrażliwość na pokarmy jest znaną przyczyną trądziku. Mleko, ser, owoce morza, wieprzowina, bekon, przetwory mięsne, napoje gazowane i alkoholowe, czekolada, orzechy, fistaszki i jajka są najczęstszymi winowajcami. Ograniczenie spożycia soli może pomóc w swobodniejszym wypływie sebum z gruczołów łojowych. Wyklucz z diety na okres próbny mocno słone pokarmy, takie jak chipsy, ketchup, frytki oraz produkty nabiałowe. Tłuszcze zwierzęce uważane są przez niektórych za szczególnie szkodliwe. Dieta wegetariańska prawie zawsze pomaga w zmniejszeniu trądziku.

Trądzik mogą też powodować pokarmy obfitujące w jod.

Stres może odgrywać poważną rolę w nasileniu się trądziku. Neutralizuj stres codziennymi ćwiczeniami na świeżym powietrzu. Do walki ze stresem stosuje się ćwiczenia wymagające głębokiego oddychania. Dziedziny sportu oparte na współzawodnictwie przyczyniają się do wywoływania stresu, a co za tym idzie – trądziku. Stres przyczynia się do wyższego poziomu niektórych hormonów i adrenaliny, która powoduje zwiększenie produkcji łoju, prowadząc do zapychania się porów.

Papierosy, kofeina, cukier, sól, tłuszcze, nadmiar spożywanych kalorii i napoje alkoholowe, a nawet otyłość – wszystko to podnosi poziom hormonów przyczyniających się do powstawania trądziku.

Regularność w odpoczynku i ćwiczeniach jest niezbędna w leczeniu trądziku. Niektórzy dermatolodzy twierdzą, że młode osoby, które nie śpią w nocy i odsypiają braki w dzień, stresuję swój organizm do tego stopnia, że ich trądziku nie można wyleczyć. Naturalne rytmy organizmu pokazują, że człowiek został stworzony do spania w czasie godzin nocnych i do wstawania wraz ze wschodem słońca. Najzdrowszy, najmniej stresujący model snu wydaje się taki: wcześnie do lóżka i wczesna pobudka.

Oczyszczanie skóry co 4-6 godzin spowoduje zahamowanie rozwoju bakterii. Stosując letnią wodę, namydlaj delikatnie całe ciało przez minutę. Spłucz pianę i powtórz czynność jeszcze raz.

Leczenie domowe dzieci, Agatha i Calvin Trash, Phyllis Austin

0 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *