Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Mleko matki – pierwszy pokarm dla dziecka

Mleko matki jest doskonałym pokarmem dla niemowlęcia. Nie potrzebuje ono żadnego innego pokarmu ani napoju do szóstego miesiąca życia. Zbyt wczesne wprowadzanie do diety dziecka stałego pokarmu powoduje powstawanie alergii w późniejszym okresie życia. Nagminne jest podawanie dzieciom stałych pokarmów oraz mleka krowiego, zanim ich układ pokarmowy jest w stanie we właściwy sposób trawić te produkty. Dlatego część substancji zawartych w pokarmie, nie strawionych do końca, dostaje się do krwiobiegu przez ścianki jelit w formie trującej dla organizmu. U dziecka pojawia się uczulenie na pokarm i kształtują się reakcje alergiczne.

Inteligencja dziecka w mleku matki

Istnieje przypuszczenie, że dorośli, którzy jako niemowlęta byli karmieni piersią, mają iloraz inteligencji przeciętnie o 5 stopni wyższy niż ci, którzy byli karmieni odżywkami. Z punktu widzenia nauki o żywieniu jest to bardzo prawdopodobne, gdyż obecność aminokwasów tauryny i cystyny w mleku matki stanowi czynnik sprzyjający dobremu rozwojowi komórek nerwowych. Należy więc dołożyć wszelkich starań, by karmić dziecko piersią. Żaden obowiązek nie jest ważniejszy dla matki w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Karmienie piersią a zdrowie dziecka

Karmienie piersią ułatwia dziecku trawienie. Dzieciom karmionym piersią rzadziej ulewa się pokarm. Mleko matki jest zawsze czyste i ciepłe. Dziecku nie grozi zakażenie droga pokarmową ani alergia. Dzieci karmione piersią są chronione przed przeziębieniami, alergią, biegunkami i różnymi dolegliwościami zakaźnymi. Syndrom nagłej śmierci niemowląt niemal nie występuje wśród niemowląt karmionych piersią. Takie dzieci rzadko cierpią z powodu kolki. Wszystkie składniki mleka matki występują w doskonałych proporcjach. Żaden inny pokarm nie zaspokoi w takim samym stopniu potrzeb dziecka. Astma, egzema i inne problemy skórne rzadko występują u dzieci karmionych piersią. To samo dotyczy otyłości.

Świadome odżywianie, Ągatha i Calvin Trash, 
Fundacja ŹRÓDŁA ŻYCIA, Mszczonów 2007

0 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *