Mleko matki jest doskonałym pokarmem dla niemowlęcia. Nie potrzebuje ono żadnego innego pokarmu ani napoju do szóstego miesiąca życia. Zbyt wczesne wprowadzanie do diety dziecka stałego pokarmu powoduje powstawanie alergii w późniejszym okresie życia. Nagminne jest podawanie dzieciom stałych pokarmów oraz mleka krowiego, zanim ich układ pokarmowy jest w stanie we właściwy sposób trawić te produkty. Dlatego część substancji zawartych w pokarmie, nie strawionych do końca, dostaje się do krwiobiegu przez ścianki jelit w formie trującej dla organizmu. U dziecka pojawia się uczulenie na pokarm i kształtują się reakcje alergiczne.
Inteligencja dziecka w mleku matki
Istnieje przypuszczenie, że dorośli, którzy jako niemowlęta byli karmieni piersią, mają iloraz inteligencji przeciętnie o 5 stopni wyższy niż ci, którzy byli karmieni odżywkami. Z punktu widzenia nauki o żywieniu jest to bardzo prawdopodobne, gdyż obecność aminokwasów tauryny i cystyny w mleku matki stanowi czynnik sprzyjający dobremu rozwojowi komórek nerwowych. Należy więc dołożyć wszelkich starań, by karmić dziecko piersią. Żaden obowiązek nie jest ważniejszy dla matki w pierwszych miesiącach życia dziecka.
Karmienie piersią a zdrowie dziecka
Karmienie piersią ułatwia dziecku trawienie. Dzieciom karmionym piersią rzadziej ulewa się pokarm. Mleko matki jest zawsze czyste i ciepłe. Dziecku nie grozi zakażenie droga pokarmową ani alergia. Dzieci karmione piersią są chronione przed przeziębieniami, alergią, biegunkami i różnymi dolegliwościami zakaźnymi. Syndrom nagłej śmierci niemowląt niemal nie występuje wśród niemowląt karmionych piersią. Takie dzieci rzadko cierpią z powodu kolki. Wszystkie składniki mleka matki występują w doskonałych proporcjach. Żaden inny pokarm nie zaspokoi w takim samym stopniu potrzeb dziecka. Astma, egzema i inne problemy skórne rzadko występują u dzieci karmionych piersią. To samo dotyczy otyłości.
Świadome odżywianie, Ągatha i Calvin Trash,
Fundacja ŹRÓDŁA ŻYCIA, Mszczonów 2007