Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Kilka praktycznych rad, kiedy jesteś w depresji

Życie nie zawsze jest jak koszyk pięknych, dojrzałych gruszek – może się zdarzyć, że znajdziesz się w dołku!

Jeśli cierpiałeś z powodu depresji, to wiesz, co to oznacza. Czujesz się samotny i nikt cię nie rozumie. Trudno zebrać myśli. Wszystko wymaga dodatkowego wysiłku. Czujesz się emocjonalnie wypłukany i zmęczony, nie potrawisz się na niczym skupić. Tracisz ambicję i nie interesuje cię, co dzieje się wokół ciebie.

Jak wydostać się z takiego dołka?

Staraj się jeść „gruszki“ i inne dobre, pełnowartościowe produkty regularnie w pięciogodzinnych odstępach. Regularność jest ważna dla kontrolowania poziomu cukru we krwi i daje systemowi trawiennemu odpowiednio dużo czasu na odpoczynek.

Wielu ludzi niespokojnych, łatwo popadających w depresję pochodzi z domów, w których nie przestrzega się właściwych pór spożywania posiłków. Ludzie ci wyrobili w sobie nawyk jadania przekąsek (zazwyczaj niezdrowych, zawierających nadmiar pustych kalorii, tłuszczu, cukru i soli) o każdej dowolnej porze. Rafinowane słodycze, jeżeli wogóle są jedzone, powinny być spożywane w niewielkiej ilości. Węglowodany powinny raczej pochodzić z owoców i pełnoziarnistych produktów zbożowych, z takich zbóż jak pszenica, kukurydza, owies i proso. Niskiemu poziomowi hemoglobiny można zapobiec spożywając produkty obfitujące w żelazo, witaminę C i witaminę B12 – suszone owoce, ciemnozielone warzywa liściaste i pełnoziarniste produkty zbożowe.

Drugą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, gdy popadniesz w depresję, jest zmiana środowiska. Pomoże ci to zmienić sposób myślenia oraz znajdziesz jakieś pożyteczne zajęcie w wolnym czasie. Świadomie zajmij  umysł jakimś nowym zadaniem – remontowaniem mieszkania, budową altanki, czy dodatkową porcją ćwiczeń fizycznych. Pij wodę między posiłkami. Oddychaj głęboko świeżym powietrzem. Energicznie nacieraj twarz i kark zimną wodą. Bierz ciepły prysznic zakończony krótkim, zimnym.

Te proste zabiegi fizyczne poprawią krążenie i rozładują napięcie układu nerwowego, dzięki czemu łatwiej ci będzie używać woli tak, by myśleć pozytywnie, zdrowo i odważnie.

0 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *