Cywilizacja w znacznym stopniu zagłuszyła w nas instynkt zaspokajania potrzeb organizmu bezpośrednio z produktów roślinnych. Wciąż jednak warto żyć w zgodzie z przyrodą i mieć głęboką świadomość, że człowiek jest jej częścią i różne nieprawidłowości w organizmie można naprawić czerpiąc z jej zasobów.
Wiosną, gdy spożywamy wszystko co zielone, przybywa nam energii.
Już pod koniec lutego, w pierwsze słoneczne dni wyrasta w miejscach osłoniętych ciemnozielona pokrzywa – na ratunek człowiekowi, by uzupełnić niedobory pierwiastków. Stanowiska pokrzywy w naturze występują zazwyczaj w[nbsp]otoczeniu siedlisk ludzkich (przy studni, na brzegach ogrodu, w rowie, za stodołą). Pan Bóg, stwarzając przyrodę określił występowanie pokrzywy w pobliżu człowieka, wyrażając w ten sposób troskę o niego, by nie musiał jej daleko szukać.
Pokrzywę zrywamy tylko przed kwitnieniem i przed spożyciem przemywamy wrzącą wodą, aby zniszczyć parzydełka. Kroimy drobno na desce i wkładamy na kanapkę lub dodajemy do surówki z innymi świeżymi roślinami. Dawniej też tak było. Wielu jeszcze pamięta jak to na wsi babcia karmiła malutkie kurczaki drobno posiekaną pokrzywą, ale również dodawała do potraw stawianych na stół. Faktycznie kiedyś ludzie częściej korzystali z prostych dobrodziejstw przyrody.
Właściwości lecznicze pokrzywy
Pokrzywa uważana jest za środek oczyszczający krew. Ma bowiem działanie moczopędne i nasila wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Liście pokrzywy są bogate w witaminy i minerały.
Zarówno liście, jak i korzenie pokrzywy obniżają ciśnienie krwi oraz działanie przeciwkrwotoczne. Pokrzywa zwiększa poziom hemoglobiny i liczbę czerwonych ciałek krwi, dlatego zalecana jest w profilaktyce anemii. Preparaty z liści pokrzywy ułatwiają trawienie, przyswajanie pokarmów i prawidłowy przebieg procesów przemiany materii.
Pokrzywa wykazuje też działanie przeciwcukrzycowe i nieznacznie obniża poziom cukru we krwi. W liściach i korzeniu pokrzywy stwierdzono obecność czynników pobudzających wytwarzanie interferonu i antygenów wirusowych.