Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Ruch pomaga radzić sobie z depresją

Nie powinno być zaskoczeniem, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zwalczaniu depresji.

Aktywność fizyczna pobudza działanie naturalnych antydepresantów w mózgu. Naukowcy prowadzili badania na myszach, które w ciągu tygodnia wykonywały ćwiczenia, biegając na kole. Odkryli, że aktywność 33 genów zmieniła się dzięki ćwiczeniom. W najbardziej znaczącym zakresie ćwiczenia poprawiły czynność genu odpowiedzialnego za czynnik rozwoju nerwów nazywany NGF. (Są to niewielkie białka istotne w rozwoju oraz zachowaniu komórek nerwowych).

Aby zbadać wpływ NGF na myszy, naukowcy wstrzyknęli syntetyczną wersję NGF do ich mózgu. W konsekwencji zauważono „silne działanie antydepresyjne” w testach prowadzonych na myszach znajdujących się w stresujących sytuacjach.

Inne badanie zostało przeprowadzone wśród osób z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi podczas 16-tygodniowego programu leczenia.

Naukowcy odkryli, że ćwiczenia były jednakowo skuteczne w ograniczeniu depresji jak środki antydepresyjne. Mimo że w niektórych przypadkach leki ułatwiały szybszą reakcję początkową, po jakimś czasie wyniki były jednakowe. Ten fakt nasunął naukowcom wniosek, że program ćwiczeń może być alternatywą dla środków antydepresyjnych w leczeniu depresji u osób starszych.

Wyniki owego badania z pewnością są potwierdzeniem moich doświadczeń w ramach programu ćwiczeń „Jak wyjść z depresji?”, w którym ćwiczenia fizyczne stanowią istotne narzędzie używane w walce z depresją. Z własnego doświadczenia wiem, że u większości osób zmniejszenie objawów depresji następuje po co najmniej tygodniu codziennych ćwiczeń.

Nawet jeśli nie masz depresji, pamiętaj, że ćwiczenia są dobre dla umysłu. W badaniu przeprowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia obserwowano 1900 zdrowych osób. Stwierdzono, że kobiety, które ćwiczyły okazjonalnie lub nie ćwiczyły wcale, należały do grupy dwukrotnie większego ryzyka rozwinięcia się poważnych stanów depresyjnych w ciągu kolejnych ośmiu lat w porównaniu z kobietami ćwiczącymi w sposób umiarkowany co najmniej kilka razy w tygodniu.

Ćwiczenia fizyczne przynoszą lepsze rezultaty niż większość metod doradczych i są o wiele tańsze. Inne badanie wykazało, że dziennie wystarczy osiem minut aktywnych ćwiczeń fizycznych na bieżni aż do wyczerpania, aby ograniczyć objawy depresji, a także napięcie, gniew czy zmęczenie.

W kolejnym eksperymencie okazało  się, że pamięć oraz inne umiejętności umysłowe badanych poprawiły się po czterech miesiącach regularnych ćwiczeń aerobowych. Korzyści płynące z regularnych ćwiczeń fizycznych są olbrzymie, a ryzyko naprawdę niewielkie. Więc na co czekasz? Wzmocnij swoje ciało i umysł już dziś!

Dr Neil Nedley

0 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *