Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Olej kokosowy do mycia zębów

Olej kokosowy do mycia zębów

Higiena jamy ustnej ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, zaś zdrowie naszych zębów na cały nasz organizm. W ostatnich latach, pomimo iż częściej myjemy, nitkujemy i płuczemy zęby coraz większa ilość zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych cierpi na problemy z próchnicą.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że jakikolwiek środek doraźny (pasta, płyn do płukania jamy ustnej) jest najlepszym rozwiązaniem każdego problemu. Zapominając, że podstawą naszego zdrowia, jak i zdrowia naszych zębów jest odpowiednia dieta i higiena. Co więcej, społeczności, które w ogóle nie szczotkowały zębów, a odżywiały się prawidłowo nie miały żadnych problemów z próchnicą, dziąsłami i innymi problemami dentystycznymi. Ogromne ilości cukrów, wysoko przetworzona żywność sprawiają, że nasze zęby nie należą do najzdrowszych.

Więc jak mieć naturalnie zdrowe i piękne zęby? Rozpocznijmy od diety!

O to kilka praktycznych porad (choć to nie wszystkie):

  • jedzmy posiłki regularnie, dbając o hygiene jamy ustnej po każdym posiłku i nie podjadajmy pomiędzy posiłkami,
  • wyeliminujmy, bądź ograniczmy spożycie cukru i produktów przetworzonych
  • jedzmy więcej owoców i warzyw (szczególnie zielonych) bo to w nich znajduje się najwięcej witamin i minerałów,
  • dla masażu dziąseł, jedzmy częściej pokrojone twarde warzywa np. marchewkę

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest również ważna. Nie dajmy się jednak nabrać nowinkom przemysłu cukierniczego, który twierdzi, że cukier nie psuje zębów, a próchnica powstaje tylko wtedy, gdy po spożyciu słodyczy nie myjemy zębów (to może by tak do każdej “rozkoszy” dla podniebienia dołączyć od razu szczoteczkę  i pastę do zębów?).

Nowoczesna pasta do zębów  to wytwór z 1940 roku, w swoim składzie  posiada m.in.:

– Fluor, badania prowadzone w Śląskiej Akademii Medycznej dowiodły, że nadmiar fluoru, który jest zjawiskiem, działa szkodliwie nie tylko na zęby, ale także na ogólny stan zdrowia. Jest niebezpieczny szczególnie dla dzieci, których młody organizm wchłania więcej fluoru niż organizm dorosłego człowieka. Fluor jest bardzo czynnym składnikiem i przenika głęboko w kości i komórki, gdzie się odkłada. Tak, powierzchnia zębów staje się mocniejsza, ale ząb sam w sobie staje się bardziej kruchy.

– Perfumy (sama chemia o której producent nam nie powie), Laurylosiarczan sodu (mutagenny, rakotwórczy, podrażniający),

– Gliceryna, potrzebujemy 27 płukań jamy ustnej, aby pozbyć się jej z zębów, to ona jest prawdopodonie odpowiedzialna za to, że nasze zęby nie otrzymują odpowiedniej ilości mineralizacji z posiłków.

– Triklosan (pomieszany z chlorowaną wodą wodociągową, powoduje powstawanie chloroformu, substancji podejrzanej o właściwości rakotwórcze )

Olej kokosowy jest skuteczną alternatywą dla stosowania komercyjnych produktów higieny jamy ustnej zawierających chemiczne dodatki oraz siarczany i fluorki. Zapobiega nie tylko próchnicy, ale znacząco poprawia stan zdrowia całej jamy ustnej oraz hamuje rozwój większości szczepów bakterii i drożdżaków. Jest to bardzo ważne, biorąc pod uwagę „standardową dietę naszych czasów”: ubogą i składającą się przede wszystkim z przetworzonej żywności i cukru, tworzącą fantastyczne warunki dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Ważnym jest też, aby używać oleju kokosowego nierafinowanego i tłoczonego na zimno – jest on pełen składników odżywczych!

Olej kokosowy jest kluczowym składnik domowej produkcji pasty do zębów ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dzięki zawartości kwasu kaprylowego skutecznie niszczy szczepy drożdżaka Candida albicans oraz Streptococcus mutans, które są głównymi winowajcami powstawania próchnicy. Dba o kondycję dziąseł eliminując krwawienia i ból przy regularnym stosowaniu. Ostatnie badania wskazują że posiada właściwości zatrzymujące, a nawet cofające zmiany próchnicowe!

Pasta do mycia zębów na bazie oleju kokosowego

3 łyżki oleju kokosowego

6 łyżek sody oczyszczonej

10 kropli naturalnego olejku miętowego

1/2 łyżeczki soli morskiej

Olej lekko podgrzać, aby się roztopił, wymieszać z pozostałymi składnikami. Przechowywać w zamkniętym szklanym pojemniku.

Pasta do mycia zębów z zieloną glinką

3 łyżki oleju kokosowego

6 łyżek sproszkowanej zielonej glinki

10 kropli naturalnego olejku miętowego

1/2 łyżeczki soli morskiej

Olej lekko podgrzać, aby się roztopił, wymieszać z pozostałymi składnikami. Przechowywać w zamkniętym szklanym pojemniku.

0 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *