Zdrowe emocjonalnie dziecko. Dziecko to mały człowiek z dużymi zasobami energii, radości i sił witalnych. Coraz więcej jest jednak dzieci słabych, powolnych, otyłych lub – odwrotnie – nadpobudliwych, impulsywnych i nerwowych. Do tego dochodzą problemy z niską odpornością i stale nawracającymi przeziębieniami, infekcjami oraz wszechobecnymi alergiami, a także trudności z adaptacją do zastanej rzeczywistości.
Bycie dzieckiem nie zawsze jest łatwe Dzieci zmagają się z wieloma problemami na różnych płaszczyznach, dlatego tak ważne jest, by nauczyć je, jak dbać o swoje zdrowie emocjonalne. Co kryje się pod tym pojęciem? Mówimy o nim wówczas, gdy dziecko uczy się rozpoznawania swoich emocji i wyrażania ich w sposób konstruktywny, a nie destruktywny. Zdrowe emocjonalnie dziecko uczy się, jak być elastycznym, jak rozwijać empatię, budować swój charakter i dokonywać mądrych wyborów.
Jak pomóc dziecku budować zdrowie emocjonalne?
Psychologowie i psychoterapeuci mają wiele pomysłów. Zwracają uwagę rodziców na pomaganie dzieciom w rozpoznawaniu i wyrażaniu emocji. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Poczucie przynależności. Bardzo ważnym czynnikiem wzmacniającym zdrowie emocjonalne u dzieci jest poczucie przynależności. Można oszukać siebie samego, ale nigdy nie oszukamy własnego dziecka. Dziecko doskonale wyczuwa, czy rodzice są zadowoleni z jego obecności. Powinno się stworzyć mu taką atmosferę, aby czuło przynależność do rodziny i potrzebę bycia jej częścią. Dziecko powinno doświadczać w rodzinie znaczenia słowa „my”. Wówczas łatwiej przyjdzie mu wyrażać swoje emocje, uczyć się je rozpoznawać i właściwie sobie z nimi radzić.
Bezwarunkowa miłość
Najważniejsze wyzwanie, jakie stoi przed rodzicami, to okazać swojemu dziecku miłość. W pierwszej chwili może się to wydawać bardzo proste, ale wielu rodziców popełnia tu bardzo wiele błędów. Wszyscy wiemy, że dzieci potrzebują miłości. Częstokroć jednak wydaje się nam, że zawsze wiedzą, iż je kochamy i doceniamy. Bardzo często rodzice sugerują dzieciom, że są kochane wówczas, kiedy są grzeczne i posłuszne oraz spełniają ich polecenia. Istotne jest jednak to, aby pokazać dziecku naszą miłość nie dlatego, że jest grzeczne lub ma dobre stopnie na świadectwie szkolnym, ale dlatego, że jest nasze, jest cząstką nas samych, należy do naszej rodziny. Potrzeba mówienia dzieciom, że je kochamy cały czas, jest istotną sprawą niezależnie od wieku i sytuacji rodziny. Jeżeli dziecko czuje, że jest kochane, potrzebne, szanowane, to wówczas wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa pozwoli mu wyrosnąć na zrównoważonego emocjonalnie człowieka. Takie dziecko z większą swobodą będzie wyrażało swoje emocje, mając przekonanie o wsparciu i zrozumieniu ze strony rodziców.
Zaufanie
Zaufanie rodziców wzmacnia zaufanie dziecka do siebie samego i jego wiarę we własne siły. Krytykować i poniżać potrafi każdy. O wiele trudniejsze jest wczucie się w sytuację dziecka i pomaganie mu w nabywaniu umiejętności wyrażania emocji w sposób nie szkodzący jemu ani otoczeniu. Rodzice pod względem uczuciowym zawsze powinni być szczerzy w stosunku do swoich dzieci. Po męczącym lub stresującym dniu w pracy warto powiedzieć: „To był ciężki dzień i muszę wziąć kilka głębszych oddechów”. Dzieci są doskonałymi obserwatorami. O wiele lepiej zapamiętują to, co widzą, a nie to, co słyszą. Ważne jest, by być szczerym w odniesieniu do swoich uczuć, właściwie je wyrażać w stopniu dostosowanym do wieku dziecka i starać się znaleźć dla nich „zdrowe ujście”. Nie ma złych ani dobrych emocji! Jedne są przyjemne, inne nieprzyjemne, lecz wszystkie są potrzebne.
Niniejszy artykuł pochodzi z kwartalnika Zdrowie z wyboru nr 81