Jak zadbać o włosy zimą?
Ostatnia aktualizacja:
20 maja, 2022

Jak zadbać o włosy zimą? Pytanie powraca niezmiennie co roku. Zimny wiatr, suche powietrze w pomieszczeniach i ciężkie nakrycia głowy – wszystko to powoduje, że włosy stają się pozbawione życia i naturalnej sprężystości i potrzebują dodatkowej opieki. Wahania temperatur nie służą włosom, dlatego za każdym razem, gdy opuszczamy ciepłe pomieszczenie i wychodzimy na zewnątrz – skóra głowy doznaje lekkiego szoku termicznego. Jest to odczuwalne zwłaszcza, kiedy za oknem panuje minusowa temperatura. Naczynia krwionośne obkurczają się wówczas, dostawa substancji odżywczych zostaje zaburzona, a najsłabsze włosy wypadają. Pędzenie do pracy o poranku z niedosuszonymi włosami może zakończyć się przeziębieniem; jeśli zaś uda nam się nie zachorować – niska temperatura osłabia cebulki włosowe i nasila problem wypadających włosów. Aby zadbać o włosy zimą należy pamiętać o właściwym odżywianiu, olejowaniu i nawilżaniu.
Nawilżanie
Jeśli mieszkamy w bloku – w trakcie okresu grzewczego powietrze będzie bardzo suche, co szybko odbije się na kondycji naszych włosów i skóry. Dlatego warto zainwestować w nawilżacz powietrza lub zadbać o nawilżenie, stosując inne metody. Na kaloryferze możemy umieścić pojemniki z wodą, suszyć wilgotne ręczniki. Musimy pamiętać też o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów, najlepiej ciepłych – zimą zazwyczaj pijemy za mało.
Odżywianie
Po umyciu głowy, warto nałożyć na końcówki włosów odżywczą maskę – zwykle są one przesuszone i zniszczone. Maskę możemy zostawić na włosach na 15 minut, dodatkowo podgrzewając czepek, aby cały zabieg przyniósł lepsze rezultaty. W ten sposób łuski włosa unoszą się, pozwalając składnikom maski na lepszą penetrację i dogłębne działanie. Po dokładnym spłukaniu maski możemy zastosować nawilżającą płukankę z siemienia lnianego i odrobiny octu jabłkowego. Ostatnie płukanie powinnyśmy wykonać też z pomocą chłodniejszej wody, pozwalając łuskom włosów na „domknięcie się”.
Olejowanie
Olejowanie włosów przed myciem może jest równie ważne jak ich nawilżanie i odżywianie. Smarujemy olejem włosy i zostawiamy na około godzinę. Najlepszy jest olej lniany – szczególnie w przypadku suchych włosów. To prawda, że zimą z powodu różnic temperatur i noszenia czapek, włosy przetłuszczają się nam bardziej. Dlatego do codziennej pielęgnacji włosów warto zaopatrzyć się w delikatny szampon, odpowiedni do potrzeb naszej skóry i włosów. Jeśli nie chcemy tak często myć włosów lub jest nam trudno to robić, godny polecenia może być suchy szampon.
Przepis na suchy szampon
SKŁADNIKI:
• 1⁄2 szklanki (120 g) mąki ryżowej
• 1⁄4 szklanki (55 g) sody oczyszczonej
• 1⁄4 szklanki (30 g) skórki pomarańczowej w proszku
• 5 kropli olejku z paczuli lub migdałowego
PRZYGOTOWANIE
Mąkę dokładnie wymieszać z sodą i skórką pomarańczową,
a następnie dalej mieszając, dodawać olejek, aż do całkowitego
połączenia składników. Przełożyć do sterylnego pojemnika.
SPOSÓB UŻYCIA
Niewielką ilością mieszanki oprószyć włosy
i wmasować do całkowitego wchłonięcia.