Kofeina nasila stres

Ostatnia aktualizacja: 5 lipca, 2019

Kofeina nasila stres

Kofeina oszukuje twój układ nerwowy. Podnosi także poziom kwasów tłuszczowych w krążącej krwi. Jego wzrost połączony ze skutkami stresu i wzrostem ciśnienia krwi, spowodowanym przez kofeinę, otwiera dzwi zawałowi serca.

Kofeina wywołuje reakcję stresową, ponieważ pobudza wydzielanie przez organizm katecholamin (adrenaliny i noradrenaliny). Przyczyniają się one do wzrostu ciśnienia krwi u osób, które piją kawę. Nadciśnienie jest jednym z czynników, zwiększających ryzyko ataku serca.

Stresogenne działanie kofeiny poraża także częściowo jelita. Trawienie i wchłanianie pokarmu trwa dłużej. Treść pokarmowa pozostaje dłużej w jelitach, a czas wchłaniania się wydłuża. To sprzyja wzdęciom i niestrawności oraz zwiększa ryzyko powstania raka jelita grubego.

Osoby uzależnione od kofeiny mogą się spodziewać objawów z odstawienia, takich jak bóle głowy, senność, ociężałość i zmniejszona czujność. Najdotkliwiej odczuwalne są one przez dzień lub dwa. W ciągu kolejnych pięciu dni zazwyczaj stopniowo maleją i ustępują.

Jeżeli używasz kofeiny, możesz myśleć, że to niemożliwe, aby rzucić całkowicie kawę czy coca-colę. Lecz gdy poczujesz jak smakuje lepsze zdrowie, a twoje nerwy przestaną być „chłostane”, będziesz się dziwił, że nie zrobiłeś tego wcześniej. Gdy wdrożysz inne zasady i zadbasz o właściwą dietę, ruch, to przekonasz się, że nie potrzebujesz żadnych leków ani stymulantów, by poczyć się o wiele lepiej.

OBJAWY ZATRUCIA KOFEINĄ

niepokój, nerwowość, podniecenie, rumieńce na twarzy, częstomocz,

zaburzenia żołądkowo-jelitowe, drżenia mięśniowe,

rozwlekły tok myślenia i wypowiedzi, zaburzenia rytmu serca,

pobudzenie psychomotoryczne

Opracowano na podstawie książki „Depresja. Wyjście z problemu!” Neila Nedley’a. W książce znajduje się obszerne opracowanie na temat wpływu kofeiny na mózg.

Podobne artykuły