Jak leczymy naturalnie przeziębienie?

Przez | Ostatnia aktualizacja: 8 lipca, 2019

Jak leczymy naturalnie przeziębienie?

Kilka wskazówek jak leczyć naturalnie przeziębienie.

1. W mieszkaniu należy utrzymywać komfortową temperaturę. Nie wolno dopuszczać do powstawania przeciągów. Nie należy się przegrzewać (zbyt ciepło ubierać), ale też nie można się wychładzać. Marznięcie nóg powoduje skurcz naczyń krwionośnych w nosie, powiększając jego zatkanie.

2. W czasie leczenia przeziębienia konieczna jest również odpowiednia wilgotność powietrza. Do nawilżania powietrza w pomieszczeniu można stosować nawilżacze lub naczynia z wodą ustawione na grzejniku. Woda w nawilżaczach powinna być codziennie zmieniana, by uniknąć rozwoju pleśni. Nie należy stosować do czyszczenia żadnych środków chemicznych, które mogą pozostawać w nawilżaczu i być rozpylane do powietrza. Mokre ręczniki powieszone w pokoju również zwiększają wilgotność powietrza.

3. Należy wypijać odpowiednią ilość płynów. Szczególnie zachęcać trzeba do tego dzieci, które gorączkują. Mniejsze ilości płynów popijane częściej są lepiej  tolerowane niż większa ilość podawana rzadziej. Gorące płyny wspomagają przepływ śluzu w nosie. Należy w tym czasie wyeliminować mleko, gdyż u niektórych zagęszcza ono wydzieliny oddechowe. Dieta powinna być lekka i w głównej mierze składać się z owoców. Unikać należy ostrych przypraw, tłuszczów i słodyczy.

4. Wyciek z nosa jest naturalną metodą organizmu do pozbycia się wirusów. Preparaty wysuszające wydzielinę nosową hamują jedynie te wysiłki. Jedynym potrzebnym zabiegiem jest dokładne wydmuchiwanie nosa. Do około czwartego roku życia dziecko generalnie nie jest w stanie samo wydmuchać nosa. Rodzic ulży mu, czyszcząc mu nos gumową gruszką. Wcześniej można zakropić nos roztworem soli fizjologicznej, co ułatwia oczyszczanie.

5. Bezpośredni kontakt typu „ręka – ręka” jest chyba najczęstszą metodą przenoszenia wirusów. Częste mycie rąk w okresie przeziębień i trzymanie ich z dala od oczu, nosa i ust, obniży prawdopodobieństwo złapania przeziębienia. Po kontakcie z przeziębioną osobą dokładnie trzeba myć ręce, aby obniżyć ryzyko przenoszenia wirusów.

6. Inhalacje parowe często poprawiają stan niedrożnego nosa. Temu celowi dobrze służą proste inhalatory dostępne w aptece. Zabieg taki można stosować przez 10 minut co godzinę. Dzieci, które są za małe na wdychanie pary, można zabrać do łazienki, zamknąć drzwi i odkręcić kran z gorącą wodą, by łazienka wypełniła się parą wodną.

7. Czosnek posiada naturalne właściwości antybiotyczne. Można zjadać po jednym ząbku 2–3 razy dziennie np. do kanapki. Dobrze jest też pić herbatę z lipy i dzikiej róży oraz stosować preparaty z jeżówki purpurowej.

8. Na ból gardła skuteczne jest płukanie go gorącą, słoną wodą, przygotowaną w proporcjach: 1/4 szklanki wody na 1 łyżeczkę soli. Woda powinna być możliwie najcieplejsza, należy jednak uważać, by się nie poparzyć.

9. Gorączkę można kontrolować za pomocą mokrych chłodnych zawijań, kąpieli w neutralnej wodzie i przemywania gąbką. W trakcie wykonywania wszystkich tych zabiegów należy nacierać ciało, by zapobiegać zwężeniu naczyń.

10. Leżenie w łóżku nie jest konieczne w przypadku osoby, która czuje się wystarczająco dobrze, by z niego wstać. Jednak aktywność fizyczna też nie powinna być nadmierna. W powrocie do zdrowia pomaga dużo snu.

Lek. med. Grażyna Kuczek

 

Blog ZdrowieNaTalerzu.pl poleca na przeziębienie napój wzmacniający odporność. Napój jest wypróbowany, najlepiej spożywać go przy pierwszych symptomach przeziębienia. Działa przeciwzapalnie (imbir), rozgrzewająco (papryka cayenne, imbir), wykrztuśnie (cebula, miód), ”antybiotycznie” (czosnek) i uodparniająco (naturalna wit. C – sok z cytryny). Można stosować także jako napój oczyszczający organizm.

Składniki:

6 ząbków czosnku

1 szklanka świeżo wyciśniętego soku z cytryny

1/4 łyżeczki pieprzu cayenne

1 średniej wielkości czerwona cebula

1 korzeń imbiru ok. 12 cm

1 l wody przefiltrowanej

miód do smaku

Wykonanie:

1. Składniki miksujemy w blenderze z małą ilością wody. Dolewamy resztę wody i jeszcze raz wszystko dobrze miksujemy.

2. „Wiórki” przecedzamy przez sitko (możemy je także wypić).

3. Przechowujemy w lodówce w zamkniętym pojemniku.

4. W celach leczniczych napój należy wypić w przeciągu 24 godzin. Wykonany wg podanego przepisu jest dość skoncentrowany. Do picia można rozcieńczyć.

http://zdrowienatalerzu.pl/index.php/napoj-wzmacniajacy/

Podobne artykuły