Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Mikroflora jelitowa a otyłość

GŁODNI JEDZĄ WIĘCEJ

Najczęstszą przyczyną nadmiernego apetytu jest niezaspokojony głód. Wynika on z niedoboru w pożywieniu niezbędnych składników potrzebnych naszemu organizmowi, bądź upośledzonego ich wchłaniania. Organizm domaga się uzupełnienia składników, których zabrakło w zjedzonym niepełnowartościowym pokarmie. Paradoksem jest, że ludzie otyli często są niedożywieni.

DYSBIOZA – JEDNA Z PRZYCZYN OTYŁOŚCI

W procesie trawienia i przyswajania pokarmu niebagatelną rolę odgrywają bytujące w układzie pokarmowym mikroorganizmy. U osób zdrowych prawidłowa mikroflora i szczelna bariera jelitowa zapobiegają przenikaniu toksyn z przewodu pokarmowego do organizmu. U osób z nadwagą i otyłością stwierdza się zaburzenia mikroflory jelitowej, czyli dysbiozę. Dochodzi wówczas do zmniejszenia ilości, różnorodności i funkcji szczepów bakteryjnych występujących w przewodzie pokarmowym.

DOBRE I ZŁE BAKTERIE

Gdy zaczyna brakować niektórych szczepów bakterii Gram dodatnich, przede wszystkich Bifidobakterii – pałeczek kwasu mlekowego, a także bakterii z gatunku Clostridium leptum, odpowiedzialnych za wytwarzanie substancji ochronnych i przeciwzapalnych, ich miejsce zajmują chorobotwórcze bakterie Mollicutes. Charakteryzują się one wyjątkową zdolnością i wysoką wydajnością w pozyskiwaniu energii z pożywienia, która jest magazynowana w tkance tłuszczowej.

NASTĘPSTWA OBECNOŚCI ZŁYCH BAKTERII

Dieta bogatotłuszczowa, bogatobiałkowa, uboga w nienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik roślinny prowadzi do zwiększenia liczby bakterii Gram ujemnych produkujących lipopolisacharydy, które przenikają do krążenia ogólnoustrojowego. Dochodzi do upośledzenia bariery jelitowej i przenikania toksyn bakteryjnych z przewodu pokarmowego do organizmu, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego. Następstwem jest insulinooporność i wzrost stężenia szkodliwych frakcji cholesterolu we krwi. Szczególnie niekorzystny efekt, jaki wywołuje dieta bogatotłuszczowa to zmniejszenie ilości Bifidobakterii.

PAMIĘTAJMY O PROBIOTYKACH I PREBIOTYKACH

Przyjmowanie probiotyków i prebiotyków oraz dieta bogata w błonnik zapewnia zróżnicowaną, dobrze funkcjonującą mikroflorę jelitową, która gwarantuje optymalne odzyskiwanie energii z pożywienia i jej wykorzystanie. Mirosław Hartwich – licencjonowany doradca ProBioTechnologii, absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu. 

0 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *