Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Wartość pozytywnego myślenia

Powinniśmy przykładać większą uwagę do usuwania złych myśli z umysłu niż do usuwania guzów i ropni z ciała”.

Epiklet

Dale Carnegie w swojej książce „Jak przestać się martwić i zacząć żyć” twierdzi, że ponad wszelką wątpliwość największym problemem, jaki stoi przed tobą i przede mną, a tak naprawdę jedynym problemem, z którym musimy sobie poradzić, jest umiejętność właściwego myślenia. Marek Aureliusz, wielki filozof rzymski, podsumował to w dziewięciu słowach: „Nasze życie jest tym, co zeń uczynią nasze myśli”. I tak dokładnie jest. Jeśli myślimy o szczęściu, będziemy szczęśliwi. Jeśli nasze myśli są żałosne, zgotujemy sobie żałosne życie. Jeśli przepełnia je strach, będziemy się bać. Jeśli myślimy o chorobie, z pewnością zachorujemy. Ilekroć myśli nasze krążą wokół niepowodzenia, niepowodzenie nas nie minie. Nasz wizerunek jest odbiciem wszystkich naszych myśli – powiedział Vincent Peale. Jestem głęboko przekonany, że spokój naszego umysłu i radość, którą czerpiemy z życia, nie zależą od tego, gdzie i kim jesteśmy, ale od naszego nastawienia psychicznego. Zewnętrzne sytuacje niewiele mają z tym wspólnego. Każdy człowiek może się przekonać, że jeśli zmieni swoje myślenie o innych oraz o rzeczach, rzeczy i ludzie zmienią stosunek do niego. Jeśli tylko człowiek radykalnie zmieni swój sposób myślenia – sam będzie zaskoczony, jak radykalną spowoduje to zmianę jego sytuacji życiowej. Wszystko, co osiąga człowiek, jest w dużej mierze bezpośrednim rezultatem jego myśli. Człowiek może zwyciężać, piąć się w górę i odnosić sukcesy dzięki ulepszaniu swoich myśli. Jeśli tego nie uczyni, będzie słaby, nędzny i godny politowania. Zgodnie z Księgą Rodzaju Stwórca dał człowiekowi panowanie nad całą ziemią, dał mu tej możliwość panowania nad swoimi myślami i emocjami. Salomon napisał: „Więcej wart jest cierpliwy niż bohater, a ten, który opanowuje siebie samego, więcej znaczy niż zdobywca miasta”. Opanowanie siebie samego – zapanowanie nad własnymi myślami, zapanowanie nad strachem, gniewem czy złością – oto prawdziwe zwycięstwo. Cudowne jest to, że każdy może to osiągnąć, jeśli tylko zechce. Walczmy o swoje szczęście postanawiając, że będziemy myśleć pozytywnie i konstruktywnie.

A oto inspirujący tekst, który nam w tym pomoże pt. „Właśnie dziś”.

  1. Właśnie dziś będę szczęśliwy. Zakłada to prawdziwość tego, co powiedział Abraham Lincoln, że większość ludzi jest dokładnie w takim stopniu szczęśliwa, w jakim nastawi na szczęście swój umysł”.
  2. Właśnie dziś spróbuję dostosować się do tego, co jest, zamiast usiłować dostosować wszystko wokół do moich własnych życzeń. Przyjmę swoją rodzinę, pracę i los takimi, jakie są, i dopasuję się do nich.
  3. Właśnie dziś zadbam o swoje ciało. Będę je gimnastykował, dbał o nie i pielęgnował, nie nadużyję go ani nie zaniedbam, aby było doskonałym mechanizmem pracującym dla mnie.
  4. Właśnie dziś zadbam o swój umysł. Nauczę się czegoś pożytecznego. Nie będę umysłowym leniem. Przeczytam coś, co wymaga wysiłku, myślenia, koncentracji i jest pożyteczne.
  5. Właśnie dziś będę ćwiczył mego ducha. Zrobię dla kogoś coś dobrego tak, aby nie odkrył, że to ja. Jeżeli zdarzy mi się utracić radość, pomimo to będę zachowywał się radośnie, działał i mówił tak, jakbym miał powody do radości.
  6. Właśnie dziś będę miły. Będę wyglądał najlepiej, jak potrafię, będę mówił powoli, postępował uprzejmie, nie będę szczędził pochwał i nie będę niczego krytykował ani nikogo za nic winił.
  7. Właśnie dziś spróbuję żyć tylko dzisiejszym dniem i nie będę usiłował rozwiązywać wszystkich życiowych problemów na raz.
  8. Właśnie dziś będę działał planowo. Napiszę, co chcę zrobić w ciągu dnia. Może mi się nie udać zrealizować planu w całości, ale będę się starał. Będę unikał pośpiechu i niezdecydowania – dwóch wad gorszych niż plagi.
  9. Właśnie dziś poświęcę pół godziny na wypoczynek. Pomyślę o Bogu, posłucham, co ma mi do powiedzenia, aby nabrać perspektywy w spojrzeniu na swoje życie.
  10. Właśnie dziś nie będę się bał być szczęśliwym, cieszyć się tym, co piękne, kochać i wierzyć, że ci, których kocham, też mnie kochają.

Opracowano na podstawie książki Dale’a Carnegie „Jak przestać się martwić i zacząć żyć”.

[wbcr_php_snippet id="4264"]

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry