Powszechnie wiadomo, że woda jest bardzo ważnym składnikiem używanym przez dosłownie wszystkie obszary naszego organizmu. Woda stanowi 83% krwi, 75% tkanki mięśniowej, 74% mózgu i 22% kości. Około 60% masy ciała tak naprawdę składa się z wody.
Wielu ludzi, którzy czują spowolnienie w godzinach popołudniowych, uważa, że po prostu kończy im się energia. Częściej niż rzadziej ich spowolnienie wynika z odwodnienia. Woda podnosi poziom energii, poprawiając wydajność umysłową i fizyczną. Osoby biegające w maratonie wiedzą, że potrzebują wody, aby utrzymać energię na odpowiednim poziomie. Dlatego piją wodę podczas wyścigu.
Błonnik ma wspaniały wpływ na organizm, jednak kiedy ktoś jest odwodniony, często mogą występować zatwardzenia oraz ból brzucha. Odwodnienie to zasadniczo jedna z najczęstszych przyczyn zaparć.
Woda pomaga oczyścić wątrobę oraz nerki. Jeśli nie dostarczamy odpowiedniej ilości wody do organizmu, te organy mają trudne zadanie do wykonania, aby pozbyć się toksyn i odpadków. Oczywiście odpadki nagromadzone w organizmie nie mają nań dobrego wpływu: powodują nudności, osłabienie oraz wiele innych niepożądanych objawów. Ponieważ woda usuwa z organizmu toksyny oraz odpadki, utrzymuje skórę w lepszym stanie. Jeśli organizm jest odpowiednio nawodniony, skóra ma piękniejszy i promienny kolor.
Nawodnienie może być również pomocne przy walce z otyłością. Często głód jest sygnałem braku wody. Jeśli masz nadwagę i czujesz się głodny, zalecam picie większej ilości wody. Taka strategia pomoże ograniczyć ból głodowy oraz wspomoże utratę wagi. Woda jest również niezwykle pomocna w trawieniu i wchłanianiu witamin i minerałów rozpuszczalnych w wodzie. Każdy składnik odżywczy rozpuszczalny w wodzie potrzebuje jej, aby przedostać się do układu trawiennego.
Dobre nawodnienie jest ważne dla rozwoju silnych mięśni oraz dla zdrowia mózgu. Praca mózgu odbywa się w synapsach, kiedy jeden neuron komunikuje się z innym. To właśnie tu odbywają się wszystkie procesy chemiczne mózgu i dlatego mózg znajduje się na celowniku większości firm farmaceutycznych starających się wpływać na procesy umysłowe oraz nastrój.
Między synapsami znajduje się płyn, który wspomaga ich działanie. Ów płyn to nie napój gazowany, kawa, mleko ani sok. To po prostu woda. Jeżeli w naszym organizmie jest wystarczająca ilość wody, mózg komunikuje się sam ze sobą w o wiele bardziej skuteczny sposób. Rzadziej występują bóle głowy, następuje poprawa funkcjonowania neuronów, polepsza się koncentracja oraz ogólna wytrzymałość.
Nie da się przecenić ważności picia wody w kontekście ogólnego zdrowia. Odpowiednie nawodnienie to podstawa, która wspomaga co drugi zdrowy nawyk życiowy.
KREW JAK MELASA
Dobre krążenie jest niezbędne, aby krew mogła dostarczać składniki odżywcze do różnych części ciała. Jeśli ciało jest odwodnione, krew staje się tak gęsta jak melasa. Kiedy wzrasta kleistość krwi, serce musi mocniej pompować, aby rozesłać krew do całego organizmu. Ciśnienie krwi wzrasta i cały organizm (nawet mózg) odczuwa szkodliwy wpływ takiej sytuacji. Im więcej pijesz wody, tym łatwiej będzie płynąć krew w twoich organizmie. Rozrzedzenie krwi jako konsekwencja odpowiedniego uwodnienia może być szczególnie pomocne w przypadku cukrzycy. Powikłania związane z cukrzycą pogłębiają się, kiedy krew jest gęsta, natomiast sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy krew w organizmie przepływa swobodnie.
Prawdopodobieństwo wylewów, które doprowadzają do obumarcia części mózgu, rośnie, jeśli krew jest gęsta. Skutki poważnego udaru mogą okazać się dramatyczne – od wpływu na pamięć i umiejętność rozumowania, aż po utratę wzroku i bezwład jednej strony ciała. Sama informacja, że możemy ograniczyć ryzyko wystąpienia wylewu dzięki piciu wody powinna sprawić, że sięgniemy po wodę.
Picie ośmiu szklanek wody dziennie pomaga również obniżyć wysokie ciśnienie krwi u osób, które mają ciągłe problemy z odwodnieniem Powszechnie wiadomo, że gęstość krwi wiąże się z chorobami serca, a wielu ludzi uważa, że najlepszy sposób na rozrzedzenie krwi to aspiryna. Aspiryna jest raczej niedroga i rzeczywiście rozrzedza krew. W przypadku niektórych osób z chorobami serca zaleca się zastosowanie aspiryny i wody: aspiryny w celu ograniczenia krzepnięcia płytek, a wody w celu rozrzedzenia krwi, gdyż aspiryna nie zmniejsza kleistości krwi. Woda rozrzedza krew z większą skutecznością.
PIJ WODĘ
Tak proste, jak się wydaje, odpowiednie i właściwe używanie wody jest kluczem sprawnie funkcjonującego organizmu.
Poniżej znajduje się opis pewnych bardzo korzystnych nawyków związanych z piciem wody:
• Wypij szklankę wody zaraz po wstaniu z łóżka. Jeśli rano jest ci zimno, napij się ciepłej wody zamiast kawy lub herbaty, które odwadniają twój organizm i w rezultacie mogą doprowadzić do odwodnienia. Jeżeli nie do końca lubisz smak wody, dodaj trochę soku z cytryny.
• Nastaw budzik, aby przypominał ci o piciu wody, oraz trzymaj butelkę wody w pobliżu, jeśli to możliwe. Gdy pracujesz w domu, możesz ustawić 8-10 szklanek wody na blacie, abyś pamiętał, że musisz je wypić w ciągu dnia.
• Nie czekaj, aż będziesz spragniony. Zanim twoje ciało powiadomi cię, że jesteś spragniony, już się odwodnisz.
• Wyrównaj ilość wody, którą środki moczopędne wykradają z twojego organizmu. Jeśli pijesz kawę, herbatę lub napoje kofeinowe, wypij kilka dodatkowych szklanek wody, aby uzupełnić tę ilość wody, jaką takie napoje wypłukują z twojego organizmu.
• Jeżeli mieszkasz na wyżej położonym terenie lub pracujesz na zewnątrz w ciepłe dni, twój organizm będzie potrzebował więcej wody, aby zachować odpowiedni poziom nawodnienia.
• Stosuj wodę na zewnątrz swojego organizmu oraz dostarczaj ją do środka, a poprawisz swoją wytrzymałość, energię oraz umiejętność jasnego i precyzyjnego myślenia.
Dr Neil Nedley